"Це кошти київської громади, які можна було б використати для будівництва дитсадочків, шкіл, транспортних розв’язок тощо. На жаль, ці гроші фактично втрачені через застарілий корупційний платіж", – наголосила депутат, зазначивши, що щорічні надходження від сплати пайового внеску складають близько 170 млн грн.
Крім боргу, відзначила Балицька, є ще низка недоліків нині чинного порядку розрахунку пайового внеску. Цей платіж сприяє корупції на місцях, знижує привабливість Києва для інвесторів. При цьому вартість дозвільних процедур при будівництві в Україні вдвічі більша, ніж в Європі (15% проти 7,5%). В результаті Україна за показником отримання дозволу на будівництво займає 140-ве місце в рейтингу Doing Business з 185-ти.
Через непрозорий порядок розрахунку розміру пайової участі та відсутність інформації про використання цих коштів Балицька ініціювала обговорення проекту рішення Київради "Про затвердження Тимчасового порядку залучення, розрахунку розмірів і використання коштів пайової участі замовників у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури Києва". До проекту долучились фахівці Американської торгівельної палати.
За словами Балицької, депутати Київради пропонують запровадити простий та вичерпний перелік документів, щоб усунути будь-які маніпуляцій. Серед ключових особливостей нового Тимчасового порядку депутат виокремила:
- розрахунок буде спрощений (буде залежати від фізичних параметрів будівлі);
- платіж вноситься перед отриманням дозволу на будівництво;
- внесок складає незначну частину вартості будівництва;
- чітко визначене цільове призначення та використання.
Також інформація про укладення договорів про сплату пайової участі буде повістю пудлічною – її публікуватимуть на офіційному веб-сайті.
Найголовніше – прозорість використання коштів. Ми пропонуємо запровадити публікацію надходжень від сплати пайового внеску та витрачених коштів з вказанням об’єктів, на які були використані ці кошти,
– наголосила Балицька.
Крім того, 24 лютого Тимчасовий порядок був підтриманий робочою групою Антикорупційної ради при Київському міському голові. Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА, представники якого брали участь у засіданні, підтвердив корупційність чинних процедур та підтримав негайну необхідність фундаментального реформування процесу і запропонував додаткові радикальні механізми боротьби із корупцією.
Проект опублікують на офіційному сайті Антикорупційної ради.