“Знищено людей, які займалися не політикою, а наукою: медициною, математикою, хімією, інженерною і лікарською справою. Їхньою єдиною провиною була приналежність до елітної інтелігенції, до духовних лідерів, яких, згідно із гітлерівською концепцією обезголовлення слов’янських народів, фашисти прирекли на смерть”, - каже ректор Львівської політехніки Юрій Бобало.
Арка з каменю та 10-х постаментів з римськими цифрами символізують 10 заповідей Божих. Головним елементом є камінь з цифрою 5, який символізує заповідь “Не вбий”. Ідея встановлення пам’ятника належить меру Львова та президенту польського міста Вроцлава.
“Сьогодні ми відкриваємо пам’ятник професорам, львівським професорам, які були 70 років тому невинно закатовані і замордовані, і особисто хочу подякувати Рафалу Дуткєвічу за приклад спільної праці, сьогодні так того дуже бракує і для українців, і для поляків, і для цілого Європейського Союзу. Тільки спільна праця дає добрий результат”, - заявив міський голова Львова Андрій Садовий.
“Пісні, які звучали вкінці, виконували діти зі Львова та Вроцлава, вони по черзі виконували пісні українською та польською, а потім спільно відспівали європейський гімн, таким чином ми хочемо чесно пом’янути замордованих тут професорів 70 років тому назад, робимо це разом задля розбудови спільної Європи”, - сказав президент Вроцлава Рафал Дуткєвіч.
У цей день до Львова прибула велика делегація поляків. Серед них - чимало родичів розстріляних професорів.
“Цей пам’ятник, на якому представлена не лише п’ята заповідь, але й усі ніші, є добре зрозумілою для всіх: і для поляків, і для українців”, - каже внук останнього ректора університету Яна Казимира Ян Льоншан де Бер'є.
“Це є дуже важливо, аби була пам’ять, і тут присутня ця пам’ять. Я є дуже задоволений, ми приїхали сюди з сином, аби віддати честь нашому дідові, прадідові”, - каже внук закатованого професора Анджей Кугак.
“Нас вчили історії, і відкриваючи такі пам’ятники, ми вчимося чогось, вчимось бути кращими”, - додала Канжа Маєрс (приїхала з Англії).
В майбутньому на території створять інформаційний центр, де розповідатимуть про події, які відбувалися тут у 41-му році.