Чому Супрун заборонили працювати?

Читайте також: Біографія Уляни Супрун: топ-факти про реформаторку та руйнівницю міфів

Тому що таке рішення прийняв Окружний адміністративний суд Києва.

Сьогоднішнє клопотання – це реакція Мінюсту на позов до суду депутата Радикальної партії Ігоря Мосійчука, який домігся винесення ухвали про заборону міністру працювати на своїй посаді.

Суд частково задовольнив заяву народного депутата від "Радикальної партії Олега Ляшка" Ігоря Мосійчука та заборонив Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров’я України. В тексті ухвали йдеться про те, що Супрун забороняють "вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень міністра охорони здоров'я України".

Як пояснили в суді, Супрун далі можна виконувати обов'язки першого заступника міністра.

Що тепер заборонено Уляні Супрун:

  • брати участь в засіданнях Кабінету Міністрів;
  • визначати стратегічний розвиток міністерства.

Водночас Супрун надалі має право підписувати документи, розпорядження, видавати доручення. "Весь обсяг повноважень першого заступника міністра, які вона мала, вона наразі має", – пояснив 24 каналу суддя-спікер Окружного адміністративного суду Києва Богдан Санін.

Ухвала про забезпечення позову – це захід запобігання. Він застосовується тоді, коли суд отримав позов і розуміє, що порушення дуже серйозне. Тож до моменту вирішення справи може відбутися грубе порушення прав людини. В даному випадку такого не було, тому таке рішення виглядає трохи дивно. Тим більше, що у позовній заяві Мосйчук доволі суперечливо пояснив, що саме його не влаштовує.

Чому Мосійчук подав позов проти Супрун?

Тому що вважає її некомпетентною для того, щоб обіймати свою посаду. Чим саме обґрунтовується думка про некомпетентність – журналістам 24 каналу з’ясувати так і не вдалося. У команді Мосійчука конкретних доказів надати не змогли. З тексту позову це також важко зрозуміти, бо там нардеп суперечить сам собі.

Читайте також: Відсторонення Супрун: чим відомий суддя Каракашьян, який ухвалив рішення

У позові, який оприлюднили ЗМІ, депутат аргументує тим, що має право на захист здоров’я. При цьому, на його переконання, Супрун, яка на своїй посаді забезпечує державну політику у сфері охорони здоров'я, порушує це його право. Згідно із текстом його позову, Супрун "не може обіймати посаду в. о. міністра охорони здоров'я, оскільки такої посади не передбачено законодавством". Відтак Мосійчук вимагає залишити МОЗ без керівника, поки парламент не підтримає запропоновану прем'єр-міністром кандидатуру.

Разом з тим, Мосійчук оскаржує те, як Кабінет міністрів призначив Супрун на посаду в. о. міністра, але позивається не до Кабміну, а до самої Супрун. При тому, що норми закону, на який посилаєься Мосійчук, ніяк не обмежують повноваження виконувача обов’язків.

Читайте також: Відсторонення Супрун: про політичний характер справи та абсурдні рішення суду

Зрештою, Мосійчук наполягає, що Супрун не може виконувати обов’язки в.о. міністра, оскільки досі має американське громадянство, про що сам нардеп дізнався із публікацій ЗМІ, в тому числі півторарічної давнини. Насправді ж, Супрун отримала українське громадянство від Президента Петра Порошенка ще у 2015 році. При цьому, згідно із чинним законодавством, подвійне громадянство прямо не заборонене. При цьому, якщо державні службовці дійсно не можуть мати паспорт іншої країни, то ця заборона не поширюється на міністрів і їхніх заступників.

Які досягнення має Супрун?

За весь час роботи на посаді – від 1 серпня 2016 року – чимало. Головне – початок реформування медичної системи, реформи фінансування системи охорони здоров'я та розвиток системи громадського здоров'я.

Крім того:

  1. Запуск програми "Доступні ліки", на яку уряд виділив 500 млн грн;
  2. Підтримка парламентом медичної реформи у жовтні 2017 року;
  3. Старт єдиної кампанії "Лікар для кожної сім’ї" у квітні 2018 року, в рамках якої українці обиратимуть собі лікарів і підписуватимуть із ними декларації.

Читайте також: Потрібно платити за декларацію з лікарем: правда чи ні – тест

Як довго триватиме заборона на роботу Супрун?

До моменту скасування судової ухвали. Тобто доти, допоки сам Окружний суд не вирішить, що у цій ухвалі більше немає потреби, або допоки Супрун сама не подасть апеляційну скаргу на це рішення.

Допоки ухвала діє – невиконання рішення суду тягне за собою кримінальну відповідальність. Тобто, якщо Супрун підпише будь-який розпорядчий акт на посаді керівника міністерства, проти неї можуть відкрити кримінальне провадження. Відтак, робота цілого міністерства поки що не може відбуватись належним чином.

Що кажуть юристи?

Що це рішення – ще не остаточне, і сама справа ще буде розгядатися по суті. Судове засідання Окружного адміністративного суду міста Києва призначене на 15 лютого. Саме тоді суд може скасувати власну ухвалу про заборону Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров’я України.

Або суд може прийняти остаточне рішення про заборону на роботу для Супрун через її невідповідність. У такому випадку Супрун ще матиме можливість оскаржити рішення суду першої інстанції.

Як пояснив адвокат Ростислав Кравець, є ухвала щодо забезпечення позову стосовно того, що певні функції, які властиві Міністру охорони здоров'я, заборонено виконувати Супрун.

Суд прийняв ухвалу про забезпечення позову, але спор по суті ще не розглядався. Ухвала може бути пред'явлена до виконання до відповідної виконавчої служби до 5 лютого 2022 року. Тому що саме виконання рішень покладається на виконавчу службу, а коли йдеться про такі спори – то на державну,
– зазначив адвокат.

Заступник Міністра юстиції України Сергій Петухов, у свою чергу, назвав таке рішення упередженим.

Читайте також: Супрун заборонили виконувати обов'язки очільниці МОЗ: реакція політиків і дипломатів

Що кажуть у МОЗ?

Сама Уляна Супрун вважає цей позов "черговою атакою на трансформацію системи охорони здоров'я". "Дуже небезпечною атакою на всі зміни, які наша команда втілила за останній час", – наголосила вона.

Як відреагували на цю новину?

Гучно. Члени Кабінету Міністрів України виступили з окремою заявою, в якій висловили припущення про те, що проти Уляни Супрун та її команди "була розгорнута справжня війна" через її боротьбу із корупцією у медичній системі.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін нагадав, що раніше цей же адмінсуд прийняв резонансне рішення про повернення на посаду глави Державної фіскальної служби Романа Насірова. Тому розраховувати на справедливе рішення щодо Супрун від нього важко.

Відтак, долучитись до судового засідання 15 лютого закликають усіх охочих.

Загалом, реакція користувачів переважно розділилась на два ключових напрямки: тих, хто висміює світогляд Мосійчука, та тих, хто вважає це рішення свідомим руйнуванням прогресу в Україні.

Ну і, зрештою, Міністерство юстиції України подало клопотання про скасування заборони Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я. "Суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи", – йшлося у тексті ухвали суду щодо отриманого від уряду клопотання.

Хто така Уляна Супрун: біографія реформаторки у відео