10 грудня 14 нобелівських лауреатів мають отримати почесні дипломи та золоті медалі в Стокгольмській філармонії з рук короля Швеції Карла ХVI Густава. Премію миру, згідно із заповітом Альфреда Нобеля, вручив голова Норвезького Нобелівського комітету в Осло. Церемонія пройшла в ратуші, на ній були присутніми члени норвезького уряду та королівської сім'ї.

Радимо ознайомитися! Помер Маррі Гелл-Ман – нобелівський лауреат українського походження

Церемонія вручення Нобелівської премії-2019: дивіться відео

Нобелівська премія миру

У 2019 році Нобелівську премію миру отримав прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі. Присудили йому цю нагороду за зусилля щодо досягнення миру та міжнародного співробітництва, зокрема за рішучу ініціативу щодо врегулювання прикордонного конфлікту із сусідньою Еритреєю. Премію також призначено для визнання всіх зацікавлених сторін, які працюють за мир та примирення в Ефіопії та в регіонах Східної та Північно-Східної Африки.

Детальніше! Нобелівська премія миру-2019: відоме ім'я лауреата

Як вручали Нобелівську премію миру-2019: дивіться відео

Нобелівська премія з літератури

Зауважимо, що в 2018 році шведська академія вирішила не вручати премію через секс-скандал, що розгорнувся в освітньому закладі. Тоді на тлі кампанії #MeToo майже 20 жінок звинуватили відомого шведського фотографа та режисера французького походження Жан-Клода Арно у сексуальних домаганнях.

Тому ім'я лауреата нобелівської премії з літератури за 2018 рік стало відомим у 2019 році. "Нобеля-2018" присудили польській письменниці Ользі Токарчук "за уявну розповідь, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перетин меж як форми життя".

Нобелівську премію з літератури за 2019 присудили австрійському письменнику Петеру Гандке "за впливовий твір, який з мовною винахідливістю досліджував периферію та специфіку людського досвіду".

Детальніше! Нобелівська премія з літератури-2019: відомі імена лауреатів

Нобелівська премія з хімії

Нобелівську премію з хімії отримали Джон Б. Гуденаф, М. Стенлі Віттінгем та Акіра Йошино. Науковцям її присудили за за розробку літій-іонних акумуляторів. Останні зробили революцію в нашому житті та їх нині використовуються у всьому: від мобільних телефонів до ноутбуків та електромобілів. Своєю роботою нобелівські переможці заклали основу бездротового, викопного палива.

Детальніше! Нобелівська премія з хімії-2019: відомі імена лауреатів

Нобелівська премія з фізики

Нобелівську премію з фізики присудили відразу трьом людям – науковцю Джеймсу Піблзу та астронавтам Мішелю Майору та Дідьє Кело. Вони отримали нагороду за роботи в області астрономії та астрофізики.

Джеймса Піблза відзначили "за теоретичні відкриття у фізичній космології", а Мішеля Майора та Дідьє Келоза – "за виявлення екзопланети, яка оберталася навколо зірки сонячного типу". Останні відкрили перші відомі екзопланети – в 1992 році поряд з нейтронною зіркою, в 1995 – поруч зі звичайною зіркою. За чверть століття число відкритих екзопланет перевалила за чотири тисячі.

Детальніше! Нобелівська премія з фізики-2019: відомі імена лауреатів

Нобелівська премія з медицини

Нобелівську премію з медицини отримали Вільям Келін, Пітер Реткліф і Грег Семенза. Науковці отримали нагороду за дослідження в адаптації клітин до нестачі кисню. Вчені встановили, що клітини тварин зазнають фундаментальних змін на генетичному рівні, коли навколо них змінююєься рівень кисню. Відбувається перебудова клітинного метаболізму та це впливає на тканини та навіть реакції всього організму, такі як збільшення частоти серцевих скорочень та дихання.

Детальніше! Нобелівська премія з медицини 2019: назвали імена лауреатів

Нобелівська премія з економіки

Нобелівську премію з економіки отримали індійсько-американський дослідник Абхіджіт Банерджі, француженка Естер Дюфло та американець Майкл Кремер. Дослідникам присудаили нагороду "за експериментальний підхід до подолання бідності у світі". Вони, зокрема, запропонували новий підхід до проблеми глобальної бідності у світі, який у підсумку має повністю подолати цю проблему. Водночас дослідження вчених дозволили поліпшити програми освіти для більш ніж 5 мільйонів дітей в Індії, а також посприяли наданню субсидій на профілактичну медичну допомогу в багатьох країнах.

Детальніше! Глобальна боротьба з бідністю: за що дослідники отримали Нобелівську премію