Відповідну інформацію оприлюднили на сайті Організації Об'єднаних Націй. У підсумковому комюніке критикували захоплення росією найбільшої в Європі атомної електростанції в Енергодарі – Запорізької АЕС.

Читайте також Україна розірвала угоду з росією про співпрацю у сфері атомної енергетики

В ООН розчаровані через позицію росії

Генеральний секретар висловив розчарування тим, що країни не змогли досягти консенсусу щодо "суттєвого результату" та скористатися можливістю зміцнити договір 52-річної давності та просувати його цілі,
– пояснив речник ООН Стефан Дюжаррік.

Антоніу Гутерреш висловив свою позицію, зокрема:

  • заявив, що напружена міжнародна ситуація і підвищений ризик застосування ядерної зброї випадково або унаслідок прорахунку вимагають термінових і рішучих дій;
  • закликав держави використовувати всі можливості діалогу, дипломатії й переговорів для ослаблення напруженості, зниження ядерних ризиків і усунення ядерної загрози раз і назавжди.

Розчаровані також голова Оглядової конференції й Верховний представник ООН з питань роззброєння

Крім розчарування, голова Оглядової конференції та посол Аргентини Густаво Злаувінен пояснив, що знав – перспективи були дуже примарними ще до початку розгляду, враховуючи розбіжності у поглядах із таких питань, як минулі зобов'язання щодо гарантій безпеки.

Вторгнення росії в Україну в лютому загострило цю напруженість, і ми знали, що війна в Україні кине тінь на Оглядову конференцію,
– пояснив голова конференції.

Злаувінен зазначив, що спочатку пленарне засідання відклали, потім призупинили через перемовини з росією, яка не погоджувалася з текстом підсумкового документа.

Тоді кремль погодився його підтримати тільки у випадку, "якщо будуть внесені дуже важливі зміни у формулювання щодо ситуації з українськими ядерними об'єктами, що знаходяться під контролем росії".

Густаво Злаувінен додав, що намагався з'ясувати, чи підтримають інші делегації це формулювання, проте додав, що цього не сталося.

Верховний представник ООН з питань роззброєння Ізумі Накаміцу теж заявила про розчарування.

Остаточний проєкт був, звичайно, не ідеальним документом. Ми всі це знали. Але переважна більшість держав-учасниць вважають, що це як і раніше буде в інтересах міжнародної спільноти,
– пояснила Злаувінен.

Вона запевнила, що хоч вдруге конференція завершилася без досягнення консенсусу, Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) не впаде і не матиме втрат.

"Однак я думаю, що ми маємо переконатися, що ми повернемо назад цю тенденцію впевненості й довіри до цього режиму ДНЯЗ, який продовжує знижуватися. Нам потрібно повернути назад розчарування", – пояснила Ізумі Накаміцу.

росія заблокувала документ через згадки про ЗАЕС

У підсумковому комюніке чотири рази мовилось про ситуацію на Запорізькій атомній електростанції, що є найбільшою в Європі. У документі:

  • висловлювали "серйозну стурбованість військовими діями" на об'єкті та інших атомних станціях;
  • мали визнати втрату Україною контролю та неспроможність Міжнародного агентства з атомної енергії забезпечити захист ядерного матеріалу станції;
  • підтримати спроби МАГАТЕ відвідати Запоріжжя, щоб переконатися у відсутності перенаправлення ядерних матеріалів.

Також там висловлювали "серйозне занепокоєння" з приводу безпеки ядерних об'єктів України, зокрема ЗАЕС. За останньою надзвичайно важливо забезпечити контроль з боку компетентних органів України.

Дивіться також – в Інституті вивчання війни сказали, що росія відповідальна за атаки на ЗАЕС: відео