Про те, як зараз, під час війни, працює організація та чим допомагає Україні розповіла відома волонтерка, співзасновниця та віцепрезидентка громадської організації Razom for Ukraine (США) Люба Шипович.
– Чому Ви вирішили займатися громадською діяльністю у США та як прийшли до створення організації RAZOM? Чому саме таку назву обрали?
– Я була активною учасницею Помаранчевої революції. Коли почалась студентська акція в листопаді 2013 року, то я вже жила у США і досить скептично поставилась до неї – у кожного покоління студентів має бути свій Майдан. Але коли до студентів застосували силу, я не змогла залишатись осторонь і включилась у підтримку Майдану, який переріс в Революцію Гідності. Допомагаючи із закупівлями для майданівців, познайомилась з однодумцями у США, з якими за кілька тижнів і створили організацію. Назву обирали голосуванням на Facebook – слово RAZOM набрало найбільше лайків, так і залишилось.
– Чим займалася організація після перемоги Євромайдану? Чи вдалося втримати команду?
– Майдан перейшов у війну, тому по суті паузи і не було – зосередились на підтримці майданівців, які пішли на війну. Також підтримували родини загиблих на Майдані чи війні. Потім з’явились проєкти підтримки ветеранів, освітні проєкти, медичні. Доєднувались нові волонтери, хтось втомлювався і відходив на певний час, але RAZOM затягує. У нас навіть з’явився такий термін "менталітет разомця", це щось вже як "секта". Волонтерство затягує, від волонтерства стаєш залежним, і це приємна залежність.
– На які кошти існує та проводить свою діяльність організація RAZOM?
– До квітня 2022 року організація була повністю волонтерською. На реалізацію самих проєктів кошти збирали у благодійників, кілька разів брали гранти на культурні та освітні проєкти. Насправді лише із широкомасштабним вторгненням Росії фандрейзинг став настільки масштабним. Та і робота перейшла на абсолютно нові рейки. І тоді ми зрозуміли, що важко триматись лише 100-відсотково на волонтерській праці. З квітня почали платити так звані "стипендії" працівникам на складі та ключовим менеджерам напрямків.
Як працює склад організації RAZOM у Львові: відео
– З якими проблемами зіштовхувалась організація RAZOM проводячи благодійну роботу в Україні?
– Проблем як таких не існує, це все лише задачі, які ми вирішуємо. А проблема зараз у всіх спільна – Росія. У США, Канаді та Австралії існує достатньо багато організацій. Чим RAZOM відрізняється від них?
Ніколи про це не думала і не порівнювала. Ми ж не змагаємось, а об’єднуємо людей, які хочуть працювати для України, захистити нашу державу і наших людей від ворога і відбудувати економічно сильну та демократичну європейську країну.
– Як вам вдалося зібрати у США 50 млн доларів для допомоги Україні? Хто став основними донорами? Чи продовжують надходити кошти і сьогодні?
– Як це не гірко визнавати, але це все завдяки війні. Саме війна в Україні стала основним мотиватором американців допомагати Україні. Разом з організаціями Nova Ukraine та United Help Ukraine розпочали фандрейзер за 5 днів до бомбардування Києва, тому 24 лютого наша об’єднана команда українських організацій дуже оперативно почала закупівлі і доставки. Люди бачили швидку допомогу і ефективність наших організацій, тому в перші тижні війни на наші організації був потік пожертв. Десятки тисяч індивідуальних пожертв – від $5 і до $20 тисяч. Трохи згодом підтягнулись корпоративні донори і фонди. Зараз фандрейзинг потребує значно більше зусиль, але наша фандрейзингова команда невтомно працює над тим, щоб у команд закупівель не закінчувались кошти купувати настільки необхідні під час війни речі.
– Хто з відомих компаній чи публічних людей фінансово підтримав Україну через RAZOM?
– Багато відомих людей допомогли RAZOM. Серед них відома голлівудська акторка Віра Фарміга, яка організувала подію-фандрейзер, кошти з якого перерахувала на підтримку України, виконавчий директор Netflix Рід Хейстінгз, співзасновник Twitter Джек Дорзі, колишня друга леді США Тіппер Гор та інші. Також серйозно допомогли нашим зборам у США такі відомі компанії як Goggle, Microsoft, Ernst & Young, а також команда американського футболу "Нью-Йорк Джетс" – всі вони дали нам великі пожертви. Також хочу відзначити, що більше 120 000 людей переказали нам маленькі донати, які в сумі склали багато мільйонів доларів.
– Хто і як приймав рішення на що будуть витрачені ці немаленькі кошти?
– Рада директорів визначає відсотковий розподіл коштів, а далі вже кожна команда у напрямку має своїх лідерів, які приймають рішення. Команда тактичної медицини знаходить найвигідніші контракти на закупівлю турнікетів, бандажів, кровоспинних препаратів. Команда засобів зв’язку обирає постачальників дронів, рацій, телефонів. Логістична команда шукає найефективніші шляхи доставки. І так у кожної команди. Ми довіряємо лідерам команд приймати рішення в межах свого напрямку.
– В яких напрямках RAZOM допомагає в часи війни?
– Тактична медицина, засоби зв’язку (квадрокоптери, супутникові телефони, рації, планшети тощо), госпітальна медицина, евакуації, підтримка ВПО. Більш детальна інформація про види нашої підтримки, а також роз'яснення, як правильного оформити заявку на отримання засобів тактичної медицини чи зв'язку від RAZOM можна переглянути на нашій сторінці на Facebook за посиланням.
– А чому вирішили не закуповувати каски, бронежилети і тепловізори?
– Це робить наша партнерська організація "Українсько-Американська Координаційна Рада", яка одержала дозвіл на експорт таких товарів зі США. Ми їх підтримуємо і допомагаємо усім, чим можемо. Наша ж організація сфокусувалась на такмеді, зв’язку і госпіталях. Ми вважаємо, що такий розподіл сил і ресурсів є найефективнішим.
– Розкажіть про адвокаційну кампанію RAZOM у США? З ким зустрічалася ваша команда, чого прагнула і чи є якісь результати?
– Наша адвокаційна команда провела близько 50-ти зустрічей з конгресменами та їх офісами, організувала брифінги для помічників конгресменів, провела пресконференцію перед Білим Домом та запустила американську коаліцію за Україну разом з десятками інших організацій.
Одна цікава історія: кілька тижнів тому команда вранці зустрічалась з офісом конгресмена, який навіть на зустрічі не дав ствердної відповіді як буде голосувати за пакет щодо допомоги на 40 млрд. Але коли скликали голосування, то цей конгресмен проголосував за. Ці зустрічі реально впливають на ситуацію.
– З якими організаціями та партнерами співпрацює RAZOM в Україні?
– Простіше сказати з ким ми не співпрацюємо. Сама назва говорить про те, що ми готові до координації і співпраці. Фонд "Повернись Живим", "Фонд Притули", "Київська школа економіки", "Український Католицький Університет", "Пацієнти України", "Здорові" – і це лише невелика частина наших партнерів.
– Уявімо, що війна закінчилась і настав мир. Де ви бачите місце RAZOM у відбудові України?
– Думаю, ми зосередимось на тому, де у нас найбільша експертиза – освіта, медицина, реабілітація, робота з ветеранами. Але зараз це все здається ще таким далеким. Спочатку виграємо війну і постараємось зберегти життя якомога більшій кількості наших людей. А тоді вже разом візьмемось за відбудову.