Відколи світ заново відкрив для себе це диво, воно надовго заполонило уяву митців. Ця будівля знана у світі як неперевершений витвір архітектурного мистецтва. Саме вона повернула Греції статус місця, у якому зародилася європейська цивілізація.
Чимало найвидатніших митців долали тисячі кілометрів, аби ж поглянути на будівлю та вшанувати її. Парфенон спорудили близько 430 року до нашої ери, у часи коли Афінами правив Перікл. У будівлі стояла велетенська статуя Афіни, покровительки міста.
Прекрасний, однак уже пошкоджений мармур, оздоблений чудовими візерунками. Після падіння стародавньої Греції храм занедбали. Утім, найбільше будівля постраждала у XVII столітті. Тоді Парфенон зруйнувала навала венеційських військ.
Втім, навіть у напівзруйнованому вигляді будівля досі надихає сучасних митців. Парфенон постав на місці старого храму Афіни, який зруйнували перси у 480 році до нашої ери.
Це приміщення використовували як афінську скарбницю. А у VI столітті у Парфеноні була християнська церква. Панування Османської імперії на території Греції принесло свої правила і в XVI столітті Парфенон став мечеттю.
У 1806 році британський посол в Османській імперії граф Ельджин вивіз кілька скульптур із Греції. Сьогодні їх називають ельджинівськими мармурами і вони перебувають у музеї у Великій Британії.
Реставрація Парфенону триває уже понад чверть століття, а перші відновлювальні роботи розпочали ще у 1920-их роках. Щоправда критики звинувачують архітекторів у надмірній реставрації будівлі. Мовляв, Парфенон все ж зруйнована будівля і можливо саме руїни навіюють романтичні спогади про минуле грецької цивілізації.