Трамп та Макрон

Важливо: Макрон і Трамп поговорять про Україну на саміті G7

Агентство AFP уже повіломляло, що Макрон та Трамп знайшли "точки дотику" щодо питань з приводу іранської ядерної угоди, міжнародної торгівлі та інших важливих тем.

"Велика сімка", до якої входять Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, США, Франція та Японія, сформувалася у 1976 році. На форумах лідерів країн G7 за участю представників Європейської комісії обговорювали та узгоджували позиції щодо актуальних міжнародних проблем.

Власне, першу незаплановану зустріч Макрон провів саме із американським лідером. Перед її початком Макрон заявив журналістам, що хотів би обговорити з американським колегою питання торгівлі та екології.

Дональд Трамп та Еммануель Макрон
Трамп та Макрон під час зустрічі в рамках саміту "Великої сімки"/ AFP

Трамп не залишив це без свого коментаря. На своїй сторінці у Twitter він відзначив, що обід з Макроном став їх найкращою зустріччю.

Аналогічно дуже вдало пройшла і зустріч зі світовими лідерами. Є прогрес!
– написав очільник Білого дому.

Далі – ще низка зустрічей

Перед початком саміту врезидент Франції Емманюель Макрон забажав провести якнайбільше зустрічей ще до прильоту численних представників міжнародних організацій та лідерів запрошених держав. Усе для того, аби відразу обговорити найпроблемніші питання.

Так, Макрон провів ще одну незаплановану зустріч – з японським прем'єром Сіндзо Абе, однак про її деталі наразі немає інформації. Також йому вдалося поговорити наодинці з канцлером Німеччини Ангелою Меркель – це єдина зустріч, яка була оголошена заздалегідь.

Водночас Макрон організував установчу зустріч для всіх європейських лідерів.


Європейські лідери на саміті G7/ Getty images

Глави урядів Великобританії та Канади Борис Джонсон і Джастін Трюдо встигли обмінятися думками тет-а-тет, засудивши за підсумком придушення владою протестів у Гонконзі і торкнувшись теми пожеж в бразильській Амазонії та змін клімату в цілому.

Джастін Трюдо та Борис Джонсон
Борис Джонсон та Джастін Трюдо під час зустрічі на саміті G7/ Twitter

Після завершення першого дня саміту лідерів країн "Великої сімки" Джастін Трюдо також відзначив, що зустріч була продуктивною.

"Мій пріоритет в G7 – це робота з нашими союзниками для зміцнення середнього класу – не тільки в Канаді, а й у всьому світі. Ми щойно завершили продуктивний перший день у Франції, вирішуючи деякі найбільші проблеми у світі. Більше буде завтра", – написав прем'єр-міністр Канади.

Туск про Україну та Росію

Це треба знати: Повернення Росії до G8: Зеленський заручився підтримкою Туска – деталі

Президент Європейської ради Дональд Туск серед інших важливих тем говорив і про ймовірну участь Росії у саміті G7 наступного року. Так, він наголосив, що запрошувати до участі як гостя потрібно Україну, а повернення Росії – неприпустиме.

Якщо вже мова йде про повторне запрошення Росії, то я скажу, що причини, за якими запрошення РФ було відкликано в 2014 році, все ще актуальні. Сьогодні( 24 серпня) я намагатимусь переконати своїх співрозмовників, що краще запросити Україну в якості гостя на наступний саміт G7, щоб почути думку нового президента (Зеленського, – 24 канал),
– наголосив Туск.

Туск додав, що говорив про це з українським президентом напередодні і Зеленський закікавлений в участі у саміті "Великої сімки"


Дональд Туск дав прес-конференцію після прибуття на саміт/ Getty images

Поверненню Росії бути чи не бути?

Думки: Що означає для України повернення Путіна у G8

Напередодні саміту, 20 серпня, під час телефонної розмови президент США Дональд Трамп разом із президентом Франції Еммануелем Макроном обговорили питання запрошення Росії до участі в саміті G7 у 2020 році. Це отримало невідкладну відповідь, зокрема і від країн-членів G7.

Хто не згоден?

Натомість лідери "Великої сімки" після обговоренння ввечері 24 серпня погодилися зміцнити діалог і координацію з Росією. Вирішили так під час вечері, яка відкривала саміт, про це пише видання AFP із посиланням на власні джерела. Однак повертати Путіна за стіл наразі наміру не мають – кажуть, рано.

Вони погодилися з ідеєю, що G7 зміцнить діалог і координацію з Росією щодо поточних криз, однак зазначили, що занадто рано повертати росіян за стіл,
– сказало виданню джерело.

Про те, що учасники саміту обговорили можливе повернення Росії, писало і японське видання Kyodo. Там зазначили, нібито сторони домовилися: деталі переговорів "ніколи не будуть розкриті".


Початок саміту лідерів "Великої сімки" ознаменувала робоча вечеря/ Twitter

Водночас президент США Дональд Трамп заявив, що запрошення Володимира Путіна на саміт наступного року є "безумновно, можливим".

Дональд Трамп заявив журналістам, що "безумовно, можливо", що він запросить Володимира Путіна як гостя саміту "Великої сімки" наступного року,
– пише Bloomberg.

Це цікаво: У Кремлі прокоментували заяву Трампа про запрошення Путіна на G7

Як відреагувала Україна?

Президент України Володимир Зеленський наголосив, що Кремль повинен довести світовій спільноті свою готовність "зайняти своє місце у порядку денному високої дипломатії". Серйозним сигналом для її повернення до "Великої вісімки" стане деокупація Криму, припинення бойових дій на Донбасі та звільнення політв'язнів і українських моряків.

Повномасштабна робота учасників саміту стартує у неділю, 25 серпня. Тоді до неї приєднаються керівники десятка великих міжнародних організацій, лідери шести запрошених країн Африки, а також Австралії, Індії та Іспанії.

Читайте також: Повернення Росії до складу G8: що говорять світові лідери

Чому Росію виключили з G8?Росію допустили до зустрічей "Великої сімки" на умовах слухача після руйнування СРСР у 1991 році. Так тривало до 1997 року (у цей період групу називали "G7+1"). З 1997 і до 2014 група працювала як G8 ("Велика вісімка"). У 2014 через військову агресію Росії щодо України, незаконну анексію Криму та війну на Донбасі, держави "Великої вісімки" в Сочі, скасували саміт, запланований на червень 2014 року.

Спільна фінальна декларація G7

Хоча спочатку йшлося про те, що цьогоріч учасники форуму G7 не підписуватимуть спільної декларації, це таки відбулося. Втім, цього разу вона містить лише декілька пунктів і значно меншою, ніж попередні.

Резулятивна заява "Великої сімки" (пряма мова):

Лідери G7 бажають підкреслити свою велику єдність та позитивний дух дебатів. Організований Францією у Біарріці саміт G7 успішно підготував домовленості глав держав та урядів про декілька пунктів, зведених нижче:

Торгівля

G7 прагне відкрити і справедливу світову торгівлю та стабільність світової економіки. G7 просить міністрів фінансів уважно стежити за станом світової економіки. Таким чином, G7 хоче переглянути заданичу зміну СОТ для підвищення ефективності щодо захисту інтелектуальної власності, швидшого вирішення суперечок та усунення недобросовісної торгівельної практики.

G7 зобов'язується досягти у 2020 році домовленості щодо спрощення регуляторних бар'єрів та модернізації міжнародного оподаткування в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку.

Іран

Ми повністю розділяємо дві цілі: гарантувати, що Іран ніколи не отримає ядерну зброю, а також сприяти миру та стабільності в регіоні.

Україна

У наступні тижні Франція та Німеччина організують саміт у Нормандському форматі для досягнення "відчутних результатів".

Лівія

Ми підтримуємо перемир'я у Лівії, яке призведе до довгострокового припинення вогню. Ми вважаємо, що лише політичне рішення може забезпечити стабільність Лівії. Ми закликаємо до добре підготовленої міжнародної конференції, щоб зібрати всіх зацікавлених сторін та регіональних учасників, що мають відношення до цього конфлікту.

Ми підтримуємо в цьому плані роботу Організації Об'єднаних Націй та Африканського Союзу щодо створення міжлівійської конференції.

Гонконг

G7 підтверджує існування та значення китайсько-британської спільної декларації 1984 року про Гонконг та закликає уникати насильства.