У 2017 році Землю сколихнула низка руйнівних землетрусів та ураганів, які забрали тисячі життів. Одні регіони потерпали від пожеж, які випалювали навіть міста, в інших регіонах люди насмерть замерзали від аномального холоду. За словами науковців, так реагує природа на глобальне потепління.

Читайте також: Небезпечна земля під ногами: список найкривавіших землетрусів ХХІ століття

Жителям планети час замислитись над негативними наслідками діяльності людей, тож пригадаймо, як природа помстилась людству за байдужість до екології у 2017 році.

Стихійні лиха, які сколихнули світ у 2017 році
Стихійні лиха, які сколихнули світ у 2017 році

Аномальні морози

Коли: січень 2017 року
Де: Країни Європи (Польща, Чехія, Італія, Німеччина, Україна та інші), Балкани, Туреччина, РФ
Жертви: щонайменше 61 людина

Цьогоріч у січні більшість європейців пережили аномально низькі для країн температури взимку. Холодна погода прийшла зі Скандинавії – на кордоні між Швецією і Фінляндією було зафіксовано близько -42 градуси морозу.

Аномальні морози у Європі: Бухарест завалило снігом
Аномальні морози у Європі: Бухарест завалило снігом

Арктична повітряна маса накрила значну частину Європи, Балкани, Туреччину та Росію. У країнах Європи температура повітря знизилась до -14...-20 градусів морозу, у німецькій Баварії стовпчики зафіксували -26,7 градуса, у Росії місцями стовпчик термометра показував -30...-40 градусів морозу.

Через хуртовини та сильний вітер було припинено авіапольоти, роботу деяких служб, виникали проблеми з енергопостачанням. Вперше за 60 років замерзла річка Дунай, у Болгарії кригою покрились береги Чорного моря – також вперше за останні 63 роки.

У Болгарії замерзло Чорне море
У Болгарії замерзло Чорне море – вперше за останні 63 роки

Від переохолодження загинули понад 60 людей, найбільше жертв від морозів – у Польщі та Італії. Більшість загиблих були безхатьками або мігрантами.

Серія землетрусів в Італії

Коли: січень 2017 року
Де: Монтереале, Центральна Італія
Жертви: 34 особи
Постраждалі: 11 осіб

Центральну Італію (між Абруццо, Лаціо, Марке та Умбрією) сколихнули 4 землетруси, силою від 5,2 до 5,7 бала за шкалою Ріхтера. Всі вони стались за менш ніж 5 годин. Епіцентр землетрусів заліг на глибині у 9-10 кілометрів. Вчені наголошують, що серія землетрусів – непересічне нове явище, адже раніше такого не спостерігалося.

За словами експертів, є ймовірність, що ці землетруси спричинили лавину, яка накрила готель у Фаріндолі, внаслідок чого загинуло 29 осіб. Окрім того, землетруси забрали ще 5 життів. Одинадцять осіб отримали травми.

Лісові пожежі у Канаді

Коли: липень 2017 року
Де: Провінції Британська Колумбія, Канада
Евакуйовано: понад 45 тисяч людей

У липні в провінції Британська Колумбія вперше за 14 років оголосили надзвичайний стан – горіло понад 1 мільйон гектарів лісу. Масштабна пожежа завдала збитків на 127 мільйонів доларів. Вогонь знищив понад 300 будинків.

У Британській Колумбії горіло понад 1 мільйон гектарів лісу
У Британській Колумбії горіло понад 1 мільйон гектарів лісу

Масштабні пожежі спричинило влучання блискавки та людський фактор. Через пожежі було евакуйовано понад 45 тисяч людей та близько 30 тисяч голів худоби.

Масштабні лісові пожежі у Канаді у липні 2017 року – відео

Повені в Азії

Коли: липень-вересень 2017 року
Де: Індія, Бангладеш, Непал, Пакистан
Жертви: 1288 загиблих
Постраждалі: понад 45 мільйонів осіб, з них 16 мільйонів – діти

Серйозні повені охопили країни Південної Азії через мусони. Постраждали громадяни Індії, Бангладешу, Непалу та Пакистану.

Мусони – це стійкі вітри нижнього шару тропосфери, які протилежно змінюють свій напрямок двічі на рік. І для країн Азії – це звичне явище, щороку вони тривають з червня по вересень. Та мусони у 2017 році були дещо іншими – сезон дощів був набагато сильнішим, ніж зазвичай. Через зливові дощі регіони страждали від повеней та зсувів.

Індія потерпає від масштабних повеней – відео

Зі слів дослідників, повені в Південній Азії стали найбільшими за останні десятиліття. Вони переконані, що сильні повені виникли у зв'язку з невідворотною зміною клімату.

Найбільше біди повені наробили в Індії – загинули понад 1000 осіб, постраждали понад 31 мільйон осіб, пошкоджені або зруйновані понад 800 тисяч будинків.

Повені в Індії забрали понад тисячу життів – відео

У Бангладеші загинуло близько 140 осіб, постраждало понад 6 мільйонів. Тут стихія зруйнувала або пошкодила майже 700 тисяч будинків, 4,8 мільйона гектарів сільгоспугідь було затоплено, повені зруйнували тисячі кілометрів автошляхів.

У Непалі жертвами негоди стали 143 особи, 1,7 мільйона постраждали. Повені затопили понад 34 тисячі будинків і ще тисяча була зруйнована. У Пакистані загинуло 23 людини.

Зсув у Сьєрра-Леоне

Коли: серпень 2017 року
Де: Фрітаун, Сьєрра-Леоне
Жертви: за офіційними даними – 499 загиблих, за неофіційними – 1050 жертв
Постраждалі: понад 3 тисячі осіб

Зсув та повені внаслідок сильного дощу накрили столицю Сьєрра-Леоне Фрітаун. Стихійне лихо знищило домівки понад 3 тисяч жителів міста.

Через масові поховання влада міста вдалась до надзвичайних заходів, аби запобігти холері – у місті з 1,2 мільйона осіб було провакциновано понад 500 тисяч людей.

Зсув у Сьєрра-Леоне забрав понад 500 життів
Зсув у Сьєрра-Леоне забрав понад 500 життів

Окрім сильних злив, катастрофу спричинили й декілька інших факторів. Зокрема, через повені дренажні системи часто блокуються відпрацьованими відходами, а ліси, які тут масово вирубують, тримали схили від розсипання. Окрім того, місто Фрітаун густонаселене і лежить на рівні або нижче рівня моря.

Зсув у Сьєрра-Леоне у серпні 2017 року – відео

Виверження Агунга

Коли: серпень 2017 року і триває досі
Де: острів Балі, Індонезія
Евакуйовано: понад 120 тисяч осіб у вересні, понад 40 тисяч осіб – у листопаді

Перші виверження вулкану Агунг у 2017 році відбулися 13 серпня. Далі вулкан дав про себе знати у вересні і листопаді. У вересні через сейсмічну активність навколо вулкана близько 122,5 тисячі людей було евакуйовано, уряд Індонезії оголосив 12-кілометрову зону відчуження навколо вулкану.

Виверження вулкану на Балі – відео

Через активність Агунга у листопаді було припинено авіапольоти, через які в аеропортах застрягли 59 тисяч пасажирів. З 22 сіл біля вулкана довелось евакуювати понад 40 тисяч осіб.

Виверження вулкану на Балі – відео

Ураган "Харві"

Коли: 17 серпня – 3 вересня 2017 року
Де: Гайана, Нікарагуа, Гондурас, Беліз, Кайманові острови, півострів Юкатан, США – найбільше Луїзіана у Техасі
Жертви: 91 людина
Евакуйовано: понад 32 тисячі осіб

Перший великий тропічний циклон в Атлантичному сезоні ураганів 2017 року досягнув 4 категорії, розігнавшись до 215 кілометрів на годину. Вийшовши на сушу, викликав катастрофічні повені у Луїзіані штату Техас, через які затопило сотні тисяч будинків.

У столиці штату Техас місті Г'юстон через випадки мародерства навіть було введено комендантську годину. Окрім того, Вашингтон запровадив надзвичайний стан у зоні стихійного лиха.

Через повені у Техасі на двох хімічних заводах сталися серйозні вибухи. Ураган "Харві" завдав Америці збитків у майже 200 мільярдів доларів.

Від урагану
Від урагану "Харві" постраждала Луїзіана штату Техас

Ураган "Ірма"

Коли: 30 серпня – 16 вересня 2017 року
Де: Кабо-Верде, Сент-Мартен, Віргінські острови, Куба, Пуерто-Ріко, Багамські острови, США – особливо штат Флорида
Жертви: 134 особи

Ураган "Ірма", який зародився біля Капо-Ферде, досяг 5-ї категорії, пориви вітру сягали до 295 кілометрів на годину. Руйнівна стихія завдала збитків на майже 67 мільярдів доларів і забрала майже 150 життів. Розміри тропічного циклону сягали майже площі Франції, а це понад 600 квадратних кілометрів.

Ураган "Ірма" досягнув берегів Флориди – відео

Ураган завдав катастрофічних збитків у Барбуді, Сен-Бартелемі, Сен-Мартен, Ангільї і на Віргінських островах, жителі цих регіонів пережили ураган 5-ї категорії.

Руйнування після урагану "Ірма" у місті Род-таун, острів Тортола

Землетруси у Мексиці

Коли: 8 і 19 вересня 2017 року
Де: Чьяпас та Мехіко, Мексика
Жертви: 8 вересня – 98 загиблих, 19 вересня – 370 загиблих
Постраждалі: 8 вересня – близько 1,5 мільйона людей, з них – понад 300 поранених, 19 вересня – 6011 поранених

Як відомо, Мексика є однією з найбільш сейсмічно активних регіонів світу, адже розташована на кількох тектонічних плитах, які перетинаються.

8 вересня в затоці Теуантепека біля штату Чьяпас стався найпотужніший землетрус 2017 року – 8,2 бала з 10 можливих. Через землетрус утворились цунамі, висотою до 2 метрів. Для Мексики цей землетрус став найсильнішим за останнє століття.

В штаті пошкоджено понад 41 тисячу будинків, від землетрусу постраждали близько 1,5 мільйона людей.

Землетрус у 8,2 бала у Мексиці
Землетрус у 8,2 бала у Мексиці

19 вересня Мексику сколихнув ще один землетрус, слабший за попередній, але значно смертельніший – стихійне лихо у 7,1 бала забрало 370 життів, ще 6 тисяч отримали поранення. Постраждали такі великі міста як Мехіко, Морелос та Пуебла.

Землетрус у Мексиці забрав 370 життів – відео

Лісові пожежі у Каліфорнії

Коли: жовтень, грудень 2017 року
Де: Каліфорнія, США
Жертви: у жовтні загинуло 44 людини, у грудні – 1 особа
Травмовані: у жовтні – 192, у грудні – 17 осіб

У жовтні Північну Каліфорнію охопили масштабні пожежі – горіло майже 100 тисяч гектарів. Вогонь повністю випалив кілька містечок, загалом знищено 8900 будинків.

У грудні у штаті Каліфорнія через масштабні лісові пожежі введено надзвичайну ситуацію. Вогнем знищено понад 150 будинків, близько 38 тисяч жителів були евакуйовані. Пожежі видно навіть з космосу.

Поштова вантажівка розвозила кореспонденцію в постраждалому від пожежі місті Санта-Роза у Каліфорнії – відео

Лісові пожежі у Каліфорнії – відео

Тайфун "Дамрі"

Коли: листопад 2017 року
Де: В'єтнам, Гонконг, Філіппіни, Камбоджа, Таїланд
Жертви: 151 людина
Поранені: 197 осіб

Сильний тропічний циклон "Дамрі" наробив лиха на Філіппінах, у В'єтнамі, Камбоджі і Таїланді. Та найбільше людей через сильні опади, повені та вітри загинуло у В'єтнамі – 142 людини. Загальні збитки від тайфуну "Дамрі" оцінюють у понад 1 мільярд доларів.

Тайфун
Тайфун "Дамрі" вбив майже 200 осіб

Землетрус на кордоні Ірану та Іраку

Коли: листопад 2017 року
Де: кордон Ірану та Іраку
Жертви: 579 осіб (569 – в Ірані і 10 – в Іраку)
Поранені: понад 8400 осіб, ще понад 70000 – постраждали

Землетрус у 7,3 бала, який "вбив" майже 600 осіб, стався на кордоні Ірану з Іраком у провінції Керманшах. За кілька годин було зафіксовано близько 50 поштовхів.

Внаслідок землетрусу без домівок залишились 70 тисяч осіб з 14 провінцій Ірану. Підземні поштовхи відчували і на Арабському півострові, і в Туреччині.

Землетрус на кордоні Ірану та Іраку – відео

Циклон "Оцхі"

Коли: 29 листопада – 6 грудня 2017 року
Де: Шрі-Ланка, Південна Індія, Мальдіви
Жертви: 74 особи, ще 97 – зниклі безвісти

Активний тропічний циклон "Оцхі" досягнув третьої категорії, ставши найсильнішим штормом Тропічних циклонів півночі Індійського океану у 2017 році.

Хоча циклон був короткотривалим, він спричинив сильні дощі уздовж західного узбережжя Індії, де шторм забрав понад 39 життів. Шторм зруйнував 1687 будинків, ще 2814 будинків пошкоджені.

Негода зруйнувала понад 800 будинків на Шрі-Ланці, ще понад 32 тисячі будівель пошкоджені. Постраждали понад 120 тисяч осіб, а серед 27-ми загиблих є громадянин України. Південна Індія, Мальдіви та Шрі-Ланка зазнали збитків на 444 мільйони доларів.

Внаслідок шторму
Внаслідок шторму "Оцхі" на Шрі-Ланці загинув українець

Читайте також: Найжорстокіші теракти, які сколихнули світ у 2017 році