Наразі без паніки

Продуктів на прилавках поки вдосталь, кримчани не панікують.

“Стабільна ситуація при нашій владі, якій ми довіряємо”, — каже мешканка Криму Лариса Шевранська.

Самопроголошена влада пенсіонерці Ларисі і всім мешканцям Криму не розповідає, що практично все на ринки півострова потрапляє з материкової України. З України, від якої півострів відділився кордоном російських "зелених чоловічків" та так званої "самооборони".

Продовольство практично повністю постачається ззовні. Просто через те, що в Криму через особливості погодних умов не вирощуються більшість зернових культур, а вирощуються специфічні культури,
— пояснює економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

Сільське господарство на півострові існує лише завдяки Північно-Кримському каналу і воді з Каховського водосховища. У 60-х роках минулого століття для його створення затопили родючі землі у трьох областях України. До того часу централізованого водопостачання у Криму не було. Та ж ситуація з електроенергією — на 80% її забезпечують Запоріжжя та Херсон.

Розмовам про будівництво мосту між Кримом і Росією вже не один рік. Оцінюють проект у мільярди доларів, і навіть якщо Кремль його профінансує, альтернативі прісній воді з Дніпра немає. Але шантажувати півострів Київ не збирається.

Держава Україна дотує кримський бюджет на 2/3. Фактично життєдіяльність автономної республіки фінансує столиця за рахунок всіх інших регіонів. Хоча кремлівські пропагандисти про це не згадують і більше уваги приділять тому, чого Україна не зробила.

Море, сонце, пляж. Все це з Криму, звісно, нікуди не зникне. От тільки таким традиційно велелюдним узбережжя не буде. Українці, а це 60 % з тих, хто щороку відпочиває на півострові, до "зелених чоловічків" навряд чи поїдуть. Росіян, розповідають експерти, вже активно переорієнтовують з Криму на оновлене Сочі.

Вони вже померли ще не народившись. Більшість росіян вже відмовилась від заздалегідь запланованих своїх відпочинків,
— президент Асоціації лідерів турбізнесу України Олександр Новіковський.


Самодостатні у газопостачанні

Чи не єдине, у чому Крим може бути самодостатнім — це газопостачання. Нині 2/3 потреб у блакитному паливі півострова забезпечує Чорноморнафтогаз. Кримські сепаратисти вже оголосили про намір віддати його Газпрому.

Всі рішення, які приймались так званою самопроголошеною владою Криму були оскаржені в українських судах і вони були фактично зупинені,
— пояснив міністр юстиції України Павло Петренко.

Під контролем сепаратистів опинилися і дві нові бурові установки. Скандальні "вишки Бойка", профінансовані на сотні мільйонів доларів з українського бюджету. Також ситуація у Криму ставить під сумнів розробку західними компаніями шельфу Чорного моря. Видобуток газу тут потенційно міг зробити енергетично незалежною всю Україну.

Заморозити розробку чорноморського шельфу — не єдина і, мабуть, не головна мета анексії Росією українського Криму. На півострові Кремль вочевидь планує розмістити авіацію, ракетні комплекси, збільшити присутність свого флоту. Все це геополітика і посилення впливу у Каспійсько-Чорноморському регіоні. Тож Крим може перетворитися на гігантську військову базу

Значно здешевити утримання Криму для Росії може захоплення інших південних і східних регіонів України. І така операція, враховуючи постійні маневри російської армії неподалік українського кордону, не є чимось фантастичним.

І якщо війні справді бути, то спокій і достаток на сімферопольському ринку дуже швидко зникнуть. Навіть дефіцит та черги до банкоматів можуть перетворитися на щасливі спогади про мирне життя. І не лише для мешканців півострова, а й решти України.