Що обговорили та погодили сторони під час нормандського саміту
Невідкладні заходи щодо стабілізації безпекової ситуації на сході
Повне всебічне та безстрокове припинення вогню має розпочатися до кінця 2019 року. Задля дієвого моніторингу та посилення моніторингу за режимом припинення вогню усі країни-учасниці нагадали про важливість безпечного та надійного доступу СММ ОБСЄ на всій території України. Також було відзначено важливість розширити мандат СММ щодо цілодобового моніторингу. Водночас сторони підтримують розробку та реалізацію нового плану щодо розмінування територій.
Важливо! Результати нормандської зустрічі: про що домовились у Парижі
Взаємне звільнення утримуваних осіб
"Нормандська четвірка" вітає взаємне звільнення утримуваних осіб до 31 грудня 2019 року за принципом "всіх на всіх". Було погоджено необхідність верифікувати повні списки та надати повний і безумовний доступ представнику "Червоного хреста" до усіх утримуваних осіб.
Розведення військ
Погоджено обговорення в межах ТКГ у Мінську про додаткові зони розведення одночасно в трьох точках, що мають гуманітарне значення для всіх українців. Зеленський наполягав на необхідності відновлення повного контролю за державним українським кордоном. Український президент висловив упевненість, що "нормандська четвірка" повернеться до вирішення цього питання на наступній зустрічі у нормандському форматі через 4 місяці.
Крім того, Зеленський кілька разів наголошував на необхідності виведення всіх збройних формувань, військової техніки та роззброєння цих незаконних формувань на окупованих територіях Донбасу.
Вибори на Донбасі
Сторони висловили зацікавленість у досягненні домовленостей у межах нормандського формату та трьохсторонньої контактної групи щодо всіх правових аспектів особливостей місцевого самоврядування на окупованому Донбасі та включенні формули Штайнмаєра.
За словами Зеленського, питання виборів обговорюватимуть на рівні Трьохсторонньої групи. Зокрема, мовитиметься про варіанти такого проведення. Зеленський сподівається вирішити це питання на наступній зустрічі "нормандської четвірки".
Також український президент підкреслював, що проведення місцевих виборів на окупованому Донбасі є можливим виключно відповідно до законодавства України та стандартів ОБСЄ.
Обмін полоненими
Зеленський наголосив, що для нього найголовніша перемога, і з цим він їхав, – це те, що сторони домовилися про обмін "всіх на всіх". Це питання є записаним у "Мінську", але зараз домовилися про терміни.
Я вірю, що це буде витримано. У нас буде обмін. Спочатку ми говорили: давайте до 24 грудня, майже погодилися, а потім було запропоновано: давайте не ризикувати, і до кінця цього року. Тому що дуже хочеться, щоб саме наші люди, наші українці, повернулися додому та всі новорічні свята були зі своїми сім’ями, дітьми та близькими,
– заявив український президент.
Зеленський підкреслив, що завжди про обмін полоненими говорили в Мінську в межах Трьохсторонньої контактної групи, і не завжди це виконували. А зараз, коли це питання підняли на вищий рівень, є великий шанс, що воно дуже швидко з обох боків вирішиться та дійсно до кінця року.
Зверніть увагу! З'явився текст документу за підсумками нормандської зустрічі
Припинення вогню
Під час нормандського саміту Зеленський говорив, що не знає, як контролювати цю ситуацію, тому що 20 разів всі сторони домовлялися про припинення вогню упродовж 5,5 років. І 20 разів це припинення вогню зривалося. Тому сторони проговорили, що всі будуть до цього питання ставитися дуже серйозно.
Зеленський сподівається на підтримку і Німеччини з Францією, і Росії, яка "має великий вплив на бойовиків на тимчасово окупованих територіях". Україна також буде на це дуже впливати та контролювати.
Я впевнений, якщо всі сторони дуже хочуть, обов’язково буде правильний результат, і до кінця року це також відбудеться,
– підсумував Зеленський.
Передача кордону
Зеленський підкреслив, що у нього з президентом Росії – різний погляд щодо передачі кордону та коли це можливо. Путін говорить, що, відповідно до мінських угод, передача кордону має відбутися після виборів. Натомість український президент порушує питання, щоб передача кордону була до проведення місцевих виборів.
Питання газу
Питання газу обговорювали лише під час українсько-російської двосторонньої зустрічі у межах нормандського саміту. Натомість у чотиристоронньому форматі це питання не обговорювали.
Ми обговорили це питання, і мені здається, ми це питання розблокували, і вже на рівні радників будемо обговорювати можливість, формат, об’єм, ціну тощо щодо транзиту газу, тому що це дуже важливо як для України, так і для Європи. Вважаю, що ми зробили непогані кроки щодо цього питання,
– заявив Зеленський.
Детальніше! Зеленський оприлюднив деталі перемовин щодо нового контракту з Росією на транзит газу
Наступний нормандський саміт
Сторони попередньо домовилися його провести через 4 місяці. На ньому обговорюватимуть решту питань, які не встигли у Парижі 9 грудня. Зокрема, під час заходу підніматимуть питання виборів, кордону та контакту з жителями окупованих територій. За словами Зеленського, в цих питаннях "нормандська четвірка" є зобов’язаною знайти вихід, оскільки не просунеться далеко.
Щодо умов я хотів би сказати, що немає жодних умов для наступної зустрічі. У нас є можливість продовжити дискусію та отримати результати того, що ми зробили. Але ми не чекаємо на виконання певних результатів. За результатами того, як ми впораємося, і буде зустріч. Жодного домашнього завдання немає,
– сказав Зеленський.
Український президент окреслив низку принципів, які ніколи не порушить як президент, і з якими ніколи не погодиться український народ.
Мовиться про:
- Неможливість федералізації України.
- Неможливість будь-кого вчиняти будь-який вплив на вектор руху та розвитку України.
- Неможливість компромісів щодо врегулювання ситуації на Сході України через поступки Україною територіями у межах міжнародно визначених кордонів.
Емоції Зеленського від нормандського саміту
На початку пресконференції Зеленський наголосив, що представляв він Україну не один, а разом із ним були всі українці, підтримку яких відчував. Також разом із ним були правда, бажання справедливості та досягнення миру в Україні. За його словами, під час зустрічі було важливим не лише обговорити усі питання, але й домовитися про чіткі конкретні кроки, терміни їх виконання та отримати згоду на їх втілення усіма країнами "нормандської четвірки".
"Українська сторона наполягала, що комплексне вирішення всіх питань є неможливим без забезпечення безпеки на Сході України (найголовніший компонент). Лише у разі забезпечення безпеки можна вирішити вже політичні питання", – зазначив український президент
Загалом нинішню зустріч він назвав позитивною, оскільки було розблоковано процес, який призупинився після останнього такого заходу у 2016 році. Він наголосив, що було покладено початок розблокування, початок діалогу, і це є головним.
Щоправда, багато питань сторонам не вдалося вирішити. Зеленський зауважив, що це потрібно обов’язково зробити в майбутньому. Інші країни-учаниці йому говорили, що нинішній результат нормандського саміту є дуже хорошим. Але для українського президента це – замало та хотілося вирішити більше проблем: "більше хочеться не просто перемог, а просто рішення проблем, адже хочеться всі ці складні питання обговорити та, щоб вони всі були на порядку денному."
До речі! Зеленський пояснив, чому не говорив з Путіним про Крим
Президент України додав, що українці мають заслужене право не вірити словам і обіцянкам. Вони мають надію на дотримання усіх домовленостей, але мають і чітке розуміння, що лише конкретні дії будуть підтвердженням готовності усіх до забезпечення миру.
Ми, зі свого боку, є готовими до виконання домовленостей, але це – дорога з двостороннім рухом,
– констатував він.
Що ще цікавого говорив Зеленський: цитати
Мовне питання
"В Україні люди мають непогану освіту, тому можуть спілкуватися як українською, так і російською мовами. У нас все це не заборонено, і я це говорив президентові Росії. І навіть зараз, підкреслюючи це, я можу продовжити російською. І англійською, між іншим, у нас в Україні всі непогано говорять".
Чи готовий контактувати з жителями окупованого Донбасу
"Я готовий, я весь час говорю з ними. Я сам – з південного сходу, а понад 3 мільйони переїхали до нас. Вони для мене є такими ж жителями окупованого Донбасу. Маю багато друзів, що є жителями окупованого Донбасу, інтелігентних людей, що втекли від куль і вибухів, що втратили там свій будинок, нерухомість, близьких. Вони живуть сьогодні на підконтрольній Києву території, і я з ними перебуваю в діалозі. Більше того, коли відвідував Станицю Луганську, Петрівське та Золоте, я говорив з жителями окупованого Донбасу".
До теми! Зеленський хоче, аби представники Донбасу представляли Україну в Мінську
Кроки до миру
"По-перше, ми зустрілися, і я вважаю, що це є великим кроком до миру. Якщо б ми не хотіли, вважаю, що кожен із нас би не приїхав. Ми говорили про обмін, і ми це зробили. У нас був обмін у форматі "35 на 35", і кораблі нам повернули, щоправда не повністю, але ми очікуємо. Тому ми всі дуже хочемо, щоб був мир, і все для цього є готовими зробити".
Промова Зеленського на підсумковій пресконференції після нормандського саміту: дивіться відео