Сьогодні Slots City Foundation реалізовує свою діяльність у шістьох волонтерських програмах, залучає до допомоги інвесторів і партнерів, а також в режимі реального часу реагує на актуальні запити. Детальніше про те, як їм це вдається, 24 Канал розповідає у спецпроєкті "Вільні".

Перший випуск присвячено проєкту "Вільне небо", в межах якого Slots City Foundation разом з партнерами закуповує нові та відновлює пошкоджені БпЛА.

Вільне небо розпочинається там, де працюють українські дрони

Кількість професійних операторів дронів в Україні постійно зростає. А самі безпілотники продовжують демонструвати свою ефективність. Ці "пташки" вже 2 роки залишаються одним із найзатребуваніших запитів від військових до волонтерів. Неможливо без них уявити й сьогоднішню фазу протистояння.

Безпілотники допомагають визначити позиції противника та виконують роль дронів-камікадзе. Та головне – вони мінімізовують ризики та рятують життя захисників. А це – найвища цінність.

Як розповідають представники фонду, дрони були та залишаються найчастішим запитом військових. Водночас проєкт "Вільне небо" допомагає покрити цю потребу.

Для нас "Вільне небо" – це небо, в якому працюють наші дрони. Саме тому ми закуповуємо дрони, а також допомагаємо розробляти їх. Зараз у нас великий напрямок роботи з FPV-дронами і з дронами дальньої дії,
– розповідає Артем Стогній, директор Slots City Foundation.

Сьогодні проєкт "Вільне небо" розвивається у трьох основних напрямках:

  • Закупівля нових безпілотників. Лише за 2023 рік фонд передав військовим 511 нових дронів.
  • Допомога з розробкою FPV-дронів і дронів дальньої дії.
  • Ремонт дронів, які працювали останні 2 роки на фронті. Фонд закуповує комплектуючі, працює з декількома партнерами та вже має результати, якими можна пишатися.

Якщо про перші два напрямки говорять часто, то ремонт залишається менш помітним. Тож про нього сьогодні поговоримо детальніше.

Більше про проєкт "Вільне небо" від Slots City Foundation: дивіться відео

Reuse по-українськи: як ремонт дронів сприяє звільненню неба

Історія ремонту дронів для волонтерів фонду розпочалася навесні 2022 року й відразу продемонструвала свою ефективність і економічну вигоду. Тож Slots City Foundation почали робити акцент на такій допомозі.

Як це працює? Військові знають, що можуть передати дрони, які вийшли з ладу, на безкоштовний ремонт.

Після отримання їх ретельно оглядають. Річ у тім, що зараз надходить і багато трофейних дронів, тому потрібен ретельний огляд.

Далі безпілотники передають партнерам фонду. Серед них – Волонтерська оптична лабораторія (VOL), що ремонтує оптико-електронні прилади для Сил оборони України з 2015 року, та кілька інших майстерень, які спеціалізуються на відповідних роботах. Волонтери Slots City Foundation ретельно координують процес. Аби уникнути затримок, дрони перенаправляють на найменш завантажену локацію. На кожній із таких роблять дефектний акт, який і виявляє, що потрібно замінити в кожному конкретному апараті. Важливо, що інженери вже знають, скільки часу знадобиться на виправлення однієї чи іншої несправності.

Якщо до нас надходить дрон з невеликими несправностями, наприклад зламана "нога", яку потрібно лише замінити, то ремонт відбувається швидко. Проте інколи дрон розбирають повністю, в тому числі – електроніку, тоді відновлення займає більше часу. В середньому наші інженери можуть полагодити від 3 до 5 приладів за день,
– розповідає Олександра Брісова, екс-СЕО Волонтерської оптичної лабораторії VOL.

З червня 2023 року в межах партнерської програми з VOL волонтери забезпечили армію 2 284 оновленими дронами / Фото Slots City Foundation

За два роки інженери вже добре вивчили, які деталі найчастіше виходять з ладу. І з впевненістю стверджують, що коштують вони відносно небагато. Особливо, якщо зважити на той факт, що середня вартість нових DJI Mavic 3 000 – 2 500 доларів, а ціни на DJI Matrice стартують від 5 000 доларів. Витрати ж на ремонт – це зазвичай менш як 10% від вартості нових дронів.

Після того, як дрони перекомплектували та повторно зібрали, розпочинається тестування – "пташку" відправляють у політ. Якщо все працює і дрон робочий, його повертають хлопцям на фронт, де він відпрацьовує ще один цикл.

"Вчасна допомога у таких проєктах надзвичайно важлива – як для військових, так і для майстрів, тож наше завдання – зробити роботу фонду максимально оперативною", – підкреслює Павло Грищенко, волонтер Фонду, який керує IT-компанією SharksCode.

Наш колектив допомагає Фонду щомісяця не тільки фінансами, але й контактами, допомогою в закупівлі деталей, а іноді і перевезеннями. Окрім цього, співробітники нашої компанії у вільний час допомагають у ремонтах та збірці FPV-дронів, і ми уже плануємо з часом цей напрямок закласти у роботу всієї компанії,
– додає Павло Грищенко.

У волонтерській оптичній лабораторії підкреслюють, що стале партнерство зі Slots City Foundation дозволяє працювати без зупинки.

Для існування нашого проєкту потрібно постійно закуповувати деталі по всьому світу, і через це строк доставки дуже довгий, іноді – до 3 місяців. Також фінансування від меценатів дає можливість оплатити роботу інженерів, оренду приміщення і таке інше. Тому головне, що дає нам фонд – це надійність і сталість, і я вважаю, що цей вклад просто неможливо переоцінити,
– ділиться Олександра.

Тисячі відремонтованих дронів у вільному небі

Всього за період з липня 2023 року до лютого 2024 року у межах лише цієї однієї партнерської програми з VOL волонтери забезпечили армію 2 284 оновленими дронами. Це не просто суттєве підсилення ЗСУ, але й значна економія часу та коштів. У VOL зазначають, що вартість закупівлі нових таких приладів склала б 337 мільйонів гривень, в той час як ремонт коштував 15 мільйонів гривень.

Ми дуже раді, що Slots City Foundation поділяє наше бачення та підтримує цей проєкт на систематичній основі,
– резюмує Олександра Брісова.

Зараз партнери працюють над збільшенням продуктивності.

Наше завдання у тому, щоб дронів ставало більше, і в тому числі – за рахунок ремонтів. Тож плани стосуються наших двох напрямків: це дрони та оптика,
– каже Олександра.

Водночас, за словами Артема Стогнія, директора Slots City Foundation зараз, окрім ремонтів, фонд долучається до закупівлі нових “пташок”. Лише за 2023 рік волонтери фонду закупили 511 нових "бойових пташок" для захисників. Адже кожний справний дрон дає змогу поновлювати те, що важко купити. Та як наслідок – збільшує можливості військових.