Тепліше вдягатися і багато гуляти

У Празі не буває поганої погоди, однак грудень вже досить прохолодний: вдень температура майже не піднімається вище +5°C, а вночі тримається близько 0°C. Тож для довгих прогулянок, які є у списку must-do для знайомства із цим містом, краще утеплятися.

Зимова Прага – це новорічна казка, яка оживає на очах. Жителі міста починають прикрашати його вже наприкінці листопада. Будинки декорують різдвяними вінками, ялинковими гілочками та омелою, вітрини магазинів "розквітають" яскравими гірляндами. На площах міста з'являються ялинки і ковзанки, починають працювати ярмарки. Різдвяні вертепи теж встановлюють чи не на кожному ринку і біля костелів.

На вулицях звідусіль линуть колядки, панує атмосфера піднесеного настрою, все місто заповнюється запашними святковими ароматами гарячої випічки, цукатів і смачного глінтвейну.

Різдвяна Прага настільки ошатна і святкова, що навіть звичайна прогулянка без заздалегідь визначеного маршруту подарує масу задоволення. Серед must-see для тих, хто любить планувати:

  • Карлів міст – грандіозна кам'яна споруда віком понад 600 років з 30-ма оповитими легендами скульптурами і захопливими видами на місто і річку Влтаву. А ще майже весь грудень тут можна зустріти ліхтарника, який щодня о 16:00 запалює світло на мосту;

  • Старе місто – район, з якого і почалася колись сучасна Прага, який досі зачаровує численними старовинними пам'ятками;
  • Мала Страна – історичний район міста з вузькими затишними вуличками і пишними бароковими палацами, де проживає празька богема. Ще тут є найвужча вуличка в місті – Вінарна Чертовка шириною всього 70 см і можна погодувати лебедів, які живуть на Влтаві цілий рік і у великій кількості збираються на Наплавці – невеликому закутку на лівому березі річки, неподалік від музею Кафки;
  • Празький Град і Золота вуличка – середньовічна фортеця, в якій у давнину мешкали імператори, а нині – президент країни і Собор святого Віта – шедевр готичної і неоготичної архітектури, усипальниця королів Богемії і сховище коронаційних регалій; та найменша вулиця Праги, на якій, за легендами, мешкали і перетворювали на золото метали алхіміки.

Відкрити екскурсійну Прагу

Прогулянки містом безсумнівно занурюють в його атмосферу і ритм життя, але не відкривають всіх його таємниць. Допитливим туристам, яким для повноти вражень не вистачає основоположних історій і легенд, допоможуть передусім екскурсії.

Для початку варто побувати на оглядовій екскурсії (city tour) – можна взяти пішохідну або пішохідно-автобусну. Вона дасть загальні уявлення про історію міста та його основні пам'ятки. Ціна такої групової екскурсії – 15-20 євро.

Далі можна заглиблюватися в контекст залежно від тематики, що цікавить: містика і середньовіччя, історія єврейського народу, пиво і кулінарія, музеї і мистецтво, фольклор, архітектура, підземелля, місто очима місцевого жителя. Різдво у Празі – щось цікаве знайдеться для кожного, якщо трохи пошукати. Ціни на тематичні екскурсії стартують в середньому від 20 євро і можуть сягати 50-60 євро (а деякі – і 100 євро).

Упіймати дух Різдва на концертах-фестивалях та накупити сувенірів на різдвяних ярмарках

Прага фестивалить весь рік: свята їжі і напоїв, музичні події і рейви, спортивні марафони, виставки – щось цікаве відбувається постійно. І зима – не виняток. На різдвяних ярмарках і базарах також проводяться цікаві і веселі заходи – різноманітні творчі майстеркласи, музично-танцювальні шоу і виступи, а вертепами не лише прикрашають ринки і костели, але й проводять живі вистави зі справжніми віслюками і ягнятами.

Цієї зими Прага святкуватиме Різдво традиційно і знову перетвориться на казкову країну чудес, але у дещо спокійнішому ритмі, ніж зазвичай. Нині це необхідно, щоб забезпечити безпеку для здоров'я жителів і гостей міста в умовах коронавірусних обмежень.

На Староміській і Вацлавській площах, які розташовані у пішому доступі одна від одної і де щороку проходять різдвяні ярмарки, цієї зими працюватимуть лише цілорічні ринкові кіоски. Однак в них так само можна буде придбати святкові сувеніри, скуштувати різдвяні частування і місцеву кухню. Також на Староміській площі встановлено 22-метрову ялинку і оглядовий міст, а у верхній частині Вацлавської площі працює "культурний ринок" (різдвяний ярмарок), є ялинка і вертеп у натуральну величину. Що тут скажеш, чехи винахідливі і не бажають відмовлятися від свята.

Залишається відкритою на час святкування ще одна улюблена туристами локація – ринок Гавела, розташований практично посередині між Староміською і Вацлавською площами. За різними приємними дрібничками ручної роботи варто зазирнути і сюди також.

Крім того, прикрашені до свята кіоски із сувенірами і смаколиками будуть відкриті по всьому місту. Магазинчики, ресторани (тільки до 22.00), пам'ятки й інші туристичні об'єкти працюватимуть у звичайному режимі.

Почастуватися різдвяними делікатесами і традиційними стравами

Важливим елементом празької різдвяної атмосфери є святкові частування. На ярмарках варто пригоститися трдельниками, ковбасками, гарячими млинцями зі смаженим сиром, теплими вафлями, домашніми кексами і печивом – та з'ясувати, де найсмачніші. А запивати всю цю смакоту можна гарячим ароматним глінтвейном та фірмовим чеським пивом.

Традиційна чеська кухня дуже ароматна і по-домашньому ситна. Славляться своїм смаком і чудово зігрівають чеські супи, хоча б раз треба спробувати свинячу рульку, яку ідеально доповнює червоне вино, будь-яку страву із річковою рибою. А ще ресторани влаштовують дегустації у різдвяно-новорічний період – гарний привід познайомитися з місцевою кухнею.

Сходити з дітьми на ковзанку, в зоопарк та океанаріум

Взимку у Празі дітям буде весело і цікаво. Вже з початку грудня по всьому місті відкриваються ковзанки. Ковзани можна орендувати або кататися на власних. Взяти участь у спортивно-розважальних заходах. Так, на ковзанці у Старому місті можна не лише покататися, але й поспостерігати за тренуваннями місцевої хокейної команди і навіть пограти самим.

Діти будуть у захваті від Празького зоопарку – він має величезну територію у 60 гектарів і є одним із найбільших у Європі. Тут є закриті і відкриті павільйони, живуть 4 500 тварин. Є ігровий майданчик для дітей, канатна дорога, проводяться розважальні заходи.

Вхідний квиток коштує близько 10 євро.

Океанаріум "Морський світ" знаходиться на території виставкового центру Виставіште. Він складається з декількох акваріумів різного розміру. Тут є акули, тропічні риби, черепахи та інші морські мешканці – всього 350 представників Червоного та Карибського морів, Індійського і Тихого океанів. Крім того, в океанаріумі є колекція підводних скам'янілостей і печера з кораловими рифами.

Вхідний квиток коштує від 3 до 13 євро.

Подивитися новорічний салют чи світлове шоу

Новорічний салют у Празі зазвичай проходить, як і все різдвяно-новорічне святкування, – з розмахом. Цього року через коронавірус масштабний міський салют, швидше за все, не відбудеться, але у приватному порядку фейерверки все ж мають бути.

Зазвичай їх запускають навколо Празького Граду та з районів на узвишшях, іноді – з барж на річках. Тому найкращі оглядові місця – на мостах, на схилах біля річок або з річкових круїзних корабликів.

Також, як і позаминулого року, замість салюту, можливо, влаштують світлове та лазерне шоу. Повірте, це не менш яскраве і захопливе видовище.

Як дістатися

Один із найшвидших і найдешевших, як показує Skyscanner*, способів дістатися Праги з Києва – вирушити у столицю Чехії зі SkyUp за ціною від 1 884 грн* в одну сторону. Дві години – і ви у новорічній казці. Зручний розклад дозволяє ефективно спланувати свій час: по будням перевізник виконує ранкові рейси з Києва в Прагу, а по п'ятницях і у вікенд – вечірні рейси до Києва. Актуальний розклад можна переглянути на сайті авіакомпанії.

Для тих, хто може відірватися від щоденних турбот лише на декілька днів, у SkyUp можна забронювати CityBreak на три дні – переліт в обидва кінці і проживання у готелях за вигідною ціною – від 5 503 грн*. У наступному сезоні перевізник планує розширити польотну програму до Праги і на регіони.

Правила перетину кордонів можуть змінюватися. Тому для уникнення непорозумінь потрібно перевіряти актуальну інформацію напередодні вильоту на офіційних інтернет-ресурсах вибраної країни чи на вебресурсі "Поради подорожуючим від Консульської служби України", а також вимоги щодо в'їзду в Україну на сайті Державної прикордонної служби України.

*Інформація актуальна на момент публікації