Приголомшливі цифри
У квітні – травні наша Моніторингова група вперше власноруч почала фіксувати російський морський експорт сирої нафти та нафтопродуктів не тільки з портів Чорного моря, а ще й з Балтійського. Чому власноруч? Тому що мали багато разів нагоду впевнитися, що цифри, які поширюють у світі, – дуже викривлені.
Читайте також Три напрямки, куди росіяни можуть перекинути свої резерви
Наразі я назву тільки цифри у порівнянні з Чорним морем. І таких цифр ви ще точно не бачили. Як, власне, й ми самі.
- Квітень 2024 року: сира нафта Росії з Балтики – 11,8 мільйона тонн. Сира нафта Росії з Чорного моря – 4,1 мільйона тонн. Нафтопродукти з портів Балтики – 3,7 мільйона тонн, з Чорного моря – 3,6 мільйона тонн.
- Травень 2024 року: сира нафта Росії з Балтики – 11,5 мільйона тонн. Сира нафта Росії з Чорного моря – 3,5 мільйона тонн. Нафтопродукти з портів Балтики – 2,5 мільйона тонн, з Чорного моря – 3,6 мільйона тонн.
Чому така велика різниця – обсяги морського експорту сирої нафти Росії з Балтики майже в 3 рази більші, ніж з Чорного моря? Тому що з Чорного моря йде експорт не тільки російської, а ще й казахської сирої нафти, яка не під санкціями (Каспійський трубопровідний консорціум, через Новоросійськ). У квітні експорт цієї нафти становив 6,9 мільйона тонн, а в травні – 6,3 мільйона тонн.
Цікаво Перед ворогом постала дилема щодо Харкова
Тобто порти Чорного моря завантажені приблизно так же, як на Балтиці. Щоправда, те що на казахську нафту не поширюється ембарго – це така собі історія (бо майже третина – це частка Росії в цьому консорціумі). Отже, сумарно Балтика і Чорне море щомісяця дають приблизно однакові обсяги морського експорту нафти, але власне російської нафти з портів Балтики йде значно більше.
Отже, маємо з цих двох морів сумарний експорт щомісяця близько 15 мільйонів тонн російської сирої нафти та 6 – 7 мільйона тонн російських нафтопродуктів.
Морський експорт нафти – і тільки він – дає відповідь на питання про те, як довго путінська Росія зможе фінансувати війну проти України й агресію проти цивілізованого світу в цілому. Відповідь – поки є експорт нафти й величезні надходження від нього.