Розмова політиків розпочалася о 17:00 за київським часом. Вона відбувалась по захищеній лінії.
До теми У Зеленського розповіли, чого чекають від переговорів Байдена і Путіна
Розмова тривала понад 2 години
Перемовини політиків були закритими. Речник російського президента Дмитро Пєсков наголосив, що "ніякого прямого ефіру не буде". Публічно показали лише початкові кадри розмови.
Наразі невідомо, про що саме говорили президенти. Очікувалось, що головною темою переговорів буде Україна, а саме – стягнення російських сил до її кордонів та загроза нового вторгнення.
Які ще теми планували обговорити:
- ситуація на сході України;
- просування НАТО на Схід;
- стратегічна стабільність;
- регіональна безпека;
- двосторонні відносини;
- ситуація в Афганістані.
Байден пригрозив Росії через агресію проти України
На сайті Білого дому вже з'явилася заява за підсумками розмови президентів. У ній мовиться про те, що Байден висловив очільнику Кремля занепокоєння з боку США та європейських союзників країни через скупчення російських військ біля України.
Байден дав чітко зрозуміти, що США та наші союзники відреагують жорсткими економічними й не тільки заходами у разі військової ескалації,
– наголосили у політика.
Американський лідер підтвердив непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України й закликав Путіна "повернутися до дипломатії". Політики доручили своїм командам продовжити діалог. У Білому домі підкреслили, що робитимуть це у тісній координації з союзниками та партнерами.
Перші кадри розмови президентів
Російські ЗМІ вже показали, як Байден та Путін привіталися один з одним та перевірили зв'язок. Очільник Білого дому зазначив, що хоч їм і не вдалося зустрітися віч-на-віч на саміті G20, та він сподівається, що така можливість ще з'явиться у майбутньому. Путін вів переговори з президентом США наодинці –
без радників та помічників.Відбулись перемовини Байдена з Путіним: дивіться відео
Подробиці від Білого дому
Після завершення розмови в адміністрації Байдена зробили кілька важливих заяв. Там наголосили, що Україна була головною темою розмови політиків. США пообіцяли розширити військову допомогу Україні у випадку, якщо Росія знову вдасться до агресії. Якщо у разі ескалації з боку Кремля допомога знадобиться країнам Балтії, Румунію чи Польщі, там також готові "позитивно відповісти на запити".
У Білому домі також запевнили, що Байден не давав Путіну жодних зобов'язань, які б стосувалися України та її вступу або невступу до НАТО. Адже ніхто не має права диктувати Альянсу, кому давати членство, а кому ні.
Крім цього, у Байдена анонсували телефонну розмову й з українським президентом. За попередньою інформацією, вона відбудеться вже у четвер, 9 грудня. Раніше очільник українського МЗС заявляв, що Україну та США найближчим часом чекають "контакти на високому та найвищому рівнях".
Цинічна риторика Кремля
Вслід за Білим домом свої результати щодо переговорів Байдена і Путіна оприлюднили й у Кремлі. Російський лідер під час перемовин з американським колегою відзначився традиційними цинічними заявами. Він зухвало закликав "не перекладати відповідальність за ситуацію в Україні на плечі Росії".
Українське питання у російського президента нахабно назвали "внутрішньоукраїнською кризою". У Кремлі також стверджують, що Путін "на конкретних прикладах проілюстрував деструктивну лінію Києва". Там визнали, що Байден піднімав питання скупчення російських військ біля України. При цьому, звинуватили НАТО у "освоєнні української території".
Що передувало цим перемовинам
У російському МЗС напередодні розмови Байдена з Путіним вже традиційно розкидалися звинуваченнями у бік України. Очільник відомства цинічно заявляв про нібито невиконання мінських угод, а також "провокації". Він зухвало стверджував, що Лавров сказав що Росія вимагатиме "змусити Київ виконувати свої зобов'язання".
Напередодні президент Зеленський поспілкувався з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Глава держави написав у твітері, що вони "узгодили позиції" перед розмовою Байдена та Путіна. "Нічого про Україну без України", – наголосив український лідер у своєму дописі.
Росія стягує війська до кордону України: головне
- Про нарощування російських військ біля кордонів України повідомили американські ЗМІ. Спершу українські чиновники заперечували цю інформацію, однак згодом розвідка підтвердила, що вторгнення може відбутися у січні – лютому 2022 року.
- Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що наразі біля наших кордонів дислокуються понад 94 тисячі військових Росії. Утім урядовець наголосив, що наступ – це лише один із ймовірних сценаріїв розвитку подій. Адже Москва вже рік веде тактику "хвиль" – то стягує, то відводить війська.
- Однак Резніков не виключає, що кількість ворожих армійців може зрости і до 175 тисяч. Адже саме таку цифру назвало видання The Washington Post.
- У Росії ж цинічно кажуть, що це Україна "стягує війська" до тимчасово окупованого Донбасу.
Це може вас зацікавити – Аналіз перемовин Байдена та Путіна: дивіться відео