"Кошти повинні працювати" – одне з основних правил фінансової грамотності. І, на щастя, зараз є багато варіантів, що зробити із заощадженням: кожен може обрати те, що підходить саме йому. Розглянемо основні види інвестицій.

Види інвестицій

Депозити

Вклади у банківські депозити – найпростіший спосіб інвестувати гроші. Кожна людина може це зробити, адже мінімальна сума вкладу зазвичай 1 тисяча гривень (залежить від банку). Щобільше, це інвестиція без ризиків. Фонд гарантування вкладів захищає депозити на суму до 200 тисяч гривень у банках, з якими співпрацює.

Депозити - це захист заощаджень, а не додатковий дохід
Депозити – це захист заощаджень, а не додатковий дохід / Фото Unsplash

Та, на жаль, така інвестиція не те що не приносить прибутку, а навіть не завжди вберігає від інфляції. Індекс ставок гривневих депозитів на рік (UIRD) – 9,11%, а доларових – 1,19%. Тобто нижче, ніж інфляція (10%). До того ж із прибутку на депозит вираховуються податки (18% ПДФО + 1,5% військовий збір).

Облігації

Ще надійнішим способом інвестування є ОВДП (облігації внутрішньодержавної позики). Вони повністю гарантуються державою, а прибуток від них не оподатковується. До прикладу, на останньому аукціоні Мінфін розмістив річні облігації зі прибутковістю у 12%.

Але така інвестиція – не для кожного. Процедура купівлі цінних паперів доволі складна, а поріг входу стартує від 100 тисяч гривень. Деякі банки встановлюють мінімальний ліміт на рівні 1 мільйона гривень. Ще одним недоліком є можливість відтермінування погашення ОВДП Міністерством фінансів.

Нерухомість

Вигіднішою є інвестиція у нерухомість. За даними ЛУН, з січня 2021 року по січень цього року середні ціни на житло у Києві зросли на 26%. До того ж така інвестиція має безліч плюсів порівняно зі всіма іншими: ви можете жити у квартирі / будинку або здавати житло орендарям та отримувати додатковий дохід.

Інвестиція у нерухомість має один з найвищих порогів входу
Інвестиція у нерухомість має один з найвищих порогів входу / Фото Unsplash

Проте це інвестиція з дуже високим порогом входу і підходить лише незначній частці населення. До того ж на ринку нерухомості є свої ризики (неперевірені забудовники, обвали ринку тощо).

Золото

Історично золото росте в ціні. Цей цінний метал ще називають "безпечною гаванню", адже це актив з низьким рівнем ризику. А де низькі ризики – там, як правило, низький дохід. Тому, купувати золото варто лиш з наміром притримати його щонайменше кілька років. Якщо бажаєте відкласти на пенсію або зробити довготермінову інвестицію – то золото відповідний варіант.

Але купувати, тримати та продавати золоті злитки – далеко не найзручніший спосіб інвестування.

Довготривалі інвестиції

Доволі популярним способом інвестування є купівля акцій, фондових індексів, ф’ючерсів тощо. Наприклад, компанія Apple принесла своїм інвесторам у 2021 році 35% прибутку, а акції Google стрибнули на 65% за рік. Більш традиційний для інвесторів-початківців фондовий індекс S&P 500 приніс 26,9%.

Проте українці не мають прямого доступу до фондових ринків США – потрібно відкривати рахунок в Америці та шукати там брокера. А українські біржі поки зовсім не розвинені – пропонують всього кілька акцій на вибір та мають високий спред (комісію за купівлю). До того ж акції та фондові індекси як зростають, так і можуть різко падати. Потрібно добре розбиратися у ринку, щоб професійно інвестувати.

Трейдинг

Іншим сучасним способом інвестицій є трейдинг. Трейдер, як і інвестор, також має справу з акціями, валютами та іншими активами. Проте, якщо інвестор отримує дохід від того, що купив акцію, а потім продав її дорожче, то трейдер отримує додатковий дохід, якщо правильно спрогнозував напрямок руху акції: тобто чи падатиме вона, чи ростиме.

Трейдинг - це сучасний спосіб інвестування
Трейдинг – це сучасний спосіб інвестування / Фото Unsplash

Як працює трейдер

Основна мета трейдера – передбачити зміни ціни активу за короткий час. Трейдер обирає будь-який доступний актив. Це може бути акція компанії, валютна пара (наприклад, долар до євро) чи індекс. Далі трейдер обирає період, протягом якого хоче торгувати та суму. А далі найважливіше – проаналізувати рух цін на графіку та зробити свій прогноз: падатиме актив у ціні чи ні. Якщо прогноз правильний – трейдер отримує свої кошти назад та ще до 90% дохідності активу.

Серед переваг трейдингу – простота та доступність: на українському ринку працюють кілька трейдингових платформ. І, якщо ви шукаєте інвестицію, яка може принести результат швидко, то трейдинг – найкращий вибір завдяки своїй механіці. Проте, як і кожен вид інвестиції, трейдинг може бути пов’язаний з фінансовими ризиками. Тому важливо відповідально підійти до цього та освоїти основи трейдингу.

Фахівці однієї з трейдингових платформ, які працюють в Україну, – Binomo – у коментарі 24 каналу розповіли, скільки коштів потрібно, щоб почати торгувати та як це зробити.

  • Стартовий капітал. Мінімальний рахунок – всього 300 гривень. А угоду на пониження чи ріст певного активу можна відкривати щонайменше на 30 гривень. Такі низькі суми захистять трейдера-початківця від втрати великої суми коштів.
  • Навчальний рахунок. Щоб не ризикувати коштами з першого дня трейдерства, можна повчитися на демо-рахунку, на якому буде 1 тисяча доларів. Ви робитимете все те, що робили б зі справжніми коштами, але нічим не ризикуєте.
  • Безплатне навчання. Щоб професійно торгувати на фінансових активах, все ж потрібно володіти певними навичками, які можна безплатно здобути на платформі. Щобільше, на сайті є індикатори та навчальні стратегії, які пояснюють, як користуватися інструментами.
  • Великий вибір активів. Щоб максимально убезпечити себе від ризиків, потрібно торгувати різними активами. Саме тому платформа Binomo надає доступ до активів різного роду: від акцій та індексів до валютних пар.
  • Торгівля де завгодно. Торгувати ви зможете будь-де та будь-коли: вдома, в офісі, в машині, стоячи у заторі, у відпустці за кордоном (якщо там представлена платформа) тощо. Головне – мати доступ до інтернету та ноутбук чи навіть смартфон поруч. Адже Binomo має свій зручний додаток.
  • Швидкий вивід коштів. Вивести кошти із платформи можна у зручний для вас спосіб. Це займе всього до 3 днів, інколи більше – все залежить від платіжного методу. Платформа Binomo підтримує картки Visa, MasterCard та інші.