Лаконічно нагадаємо фабулу цієї непересічної історії. Отже, днями в журналі "НВ" вийшло інтерв'ю ймовірного майбутнього спікера Ради та №1 у виборчому списку пропрезидентської партії "Слуга народу" Дмитра Разумкова, в якому журналістка Духнич назвала Бужанського тим, хто "ностальгує за СРСР і часами Віктора Януковича".

Детальніше про скандальну заяву: Майбутній депутат Бужанський обізвав журналістку "тупою вівцею"

У відповідь Бужанський написав: "Чергова тупа вівця, яка представляється журналісткою одіозного ЗМІ "НВ", в інтерв'ю з представником "Слуги народу" заявила, що я ностальгую за СРСР і часами Януковича. Розумію, що деякі колеги (очевидно, що мається на увазі Разумков – Прим. ред.) дуже стримані, щоб називати речі своїми іменами, тому прийду їм на допомогу". Чи допоміг – судіть самі.

Бужанський
Допис Бужанського у Telegram

Чим прославився майбутній нардеп Бужанський?

Для початку ми розповімо про те, що відомо про Максима Бужанського, який незабаром стане одним із "слуг народу", а вже потім, попередньо проаналізувавши реакцію сторін, спробуємо з'ясувати, хто виглядає переконливішим у цьому словесному дербі.

Отже, на недавніх позачергових виборах в Раду Бужанський балотувався від "Слуги народу" по одному з мажоритарних округів у Дніпрі і переміг там з солідним відривом. При цьому сам він є безпартійним.

На сайті ЦВК значиться, що Максим Бужанський народився і живе в Дніпрі, працює менеджером в ТОВ "Арна" (в реєстрах зазначено, що фірма займається "Спеціалізованою діяльністю по дизайну"). Разом з тим, за даними руху "Чесно", Бужанський є одним із засновників ТОВ "Альянс плюс", яке також "спеціалізовано" займається дизайном. Тим часом на сайті "Слуги народу" він значиться не як підприємець, а як "відомий блогер, письменник і публіцист".

Максим Бужанський є співавтором і ведучим політичного ток-шоу "Народ проти" на телеканалі ZIK, власником якого віднедавна є соратник Медведчука – нардеп Тарас Козак. Максим Бужанський – активний користувач соцмереж. У Facebook його знають як послідовного опонента Майдану.

Вже зовсім неважливо, чим був Майдан: революцією, як сором'язливо стверджуєте ви до сих пір, або переворотом, що було очевидно сліпому. Ми як і раніше живемо з тим, що сталося, причому всі разом... Розвалені поліція, медицина, освіта, і багато іншого, про що я, незрозуміло навіщо, шкодуючи ваші почуття, не пригадую, на вашій совісті,
– писав він у 2017 році.

В одному з інтерв'ю він заявив, що єдиний результат Майдану – легалізація нацизму...

Журналістка Ольга Духнич, на адресу якої відверто по-хамськи висловився Максим Бужанський, написала в Facebook, що спочатку не хотіла реагувати на репліку обраного нардепа: "Щось відповідати панові Бужанському – це як намагатися з'ясовувати відносини з голубом, який напаскудив вам на рукав пальто".

Ольга Духнич
Журналістка Ольга Духнич / Фото з відкритих джерел

Сподіваюся, робота Бужанського як депутата буде продуктивнішою, різноманітнішою і на благо країни. Бентежить інше, його явний або неявний намір підставити главу своєї партії, Дмитра Разумкова, назвавши одіозним ЗМІ, якому він дав інтерв'ю,
– додала журналістка і закликала вибачитися перед виданням.

Вимоги вибачитися озвучили й інші журналісти і політики. Наприклад, нардеп від порошенківської "Європейської солідарності", в минулому журналіст Ірина Геращенко написала, що Бужанський "не вперше дозволяє собі принизливі і зневажливі слова на адресу опонентів".

Журналісти жодного разу публічно не засудили цього персонажа, коли він культивував свою ненависть до всього і всіх, в тому числі на ТБ. Можливо, прийшов час більшої толерантності та взаємоповаги? – запитала вона. – А щодо персонажа, то він і його політсила повинні вибачитися перед "НВ" і журналісткою.

Читайте також: Тиск на журналістів – це небезпечна гра, – експерт про висловлювання Бужанського

В принципі, цілком прогнозовано, що в історії з "тупою вівцею" не всі дотримуються єдиної думки. Деякі блогери, політики і журналісти наполягають – Бужанський всього лише симетрично відповів журналістці на її слова про "ностальгію за СРСР і Януковичем".

"Ти – оцінку, він – оцінку. Ви – квити", – написала генпродюсер каналу ZIK Наталя Влащенко.

влащенко
Наталя Влащенко / Фото Viva

Також відкрито підтримали Бужанського екс-радник Януковича Андрій Портнов і блогер Анатолій Шарій. До речі, вельми цікаво, що буквально за кілька тижнів до фрази про "тупу вівцю" Максим Бужанський вже висловлювався про журналістів. В інтерв'ю "Страна.ua" він виступав за захист їх прав.

Будь-яка тварина, яка підняла руку або зважилася загрожувати громадянину, має понести покарання. Якщо вдарили журналіста, покарання має бути подвійним, адже журналісти захищені окремим законом,
– говорив майбутній парламентарій.

Шкода, що він так і не озвучив свою думку щодо покарання за грубі словесні образи представників четвертої влади...

Учора під завісу дня відреагували на скандал за участю свого депутата і в партії "Слуга народу". Політсила засудила висловлювання Бужанського і вибачилася перед журналісткою: "Партія "Слуга народу" вважає неприпустимими особисті образи будь-якого громадянина України, в тому числі і представників засобів масової інформації. Ми засуджуємо висловлювання обраного народного депутата Максима Бужанського щодо журналістки журналу "Нового Времени". Керівництво партії і фракції "Слуга народу" принесло пані Духнич вибачення".

Водночас у "СН" назвали слова Бужанського "хоч і надмірною і неетичною, але досить зрозумілою реакцією на оціночні судження щодо особистих почуттів, які народний депутат нібито має до СРСР і певних українських політиків". Тому в "Слузі народу" закликали журналістів утриматися від "такого роду оціночних суджень".

Коли інформаційні пристрасті стали дещо вщухати, своє бачення ситуації, що склалася, на своїй сторінці у Facebook висловив і головний редактор "НВ" Віталій Сич. Відзначивши, що вітає вибачення "слуг" перед журналісткою, він підкреслив:

Сич Віталій
Головний редактор "НВ" Віталій Сич / Фото з відкритих джерел

Найбільше місця у своїй заяві партія присвятила виправданню реакції Бужанського, яку назвала "досить зрозумілою" і закликала ЗМІ – увага – утриматися від подібного роду оціночних суджень і публікації їх на сторінках шанованих видань. Ну що я можу сказати? У нас в країні Свобода слова, медіа мають право на оціночні судження, тим більше, що дане судження містилося в питанні і виражено було в пристойній, а не образливій формі.

За словами пана Сича, з тим, щоб оціночні заяви журналістів виявилися поза рамками закону, парламентаріям слід внести відповідні зміни до Конституції.

Які висновки напрошуються після аналізу реакції на інцидент з боку політико-журналістської спільноти?

По-перше, абсолютно очевидно, що неодноразово згаданий вище пан Бужанський поводиться так зухвало, дозволяючи відверто хамські випади на адресу представників ЗМІ, тому, що йому є з кого брати приклад. Тут можна привести як мінімум три приклади, як поводить себе стосовно журналістів деякі представники нової влади. Заява глави Офісу президента, що Банковій не потрібні "посередники" у вигляді журналістів для спілкування з пересічними українцями, мовляв, соцмережі цілком можуть замінити традиційні ЗМІ. Далі "фокуси" заступника голови ОП Кирила Тимошенка, який, "по приколу" запустив в інформпростір качку, мовляв, його шеф Богдан написав заяву про відставку. Ну, і, нарешті, грубі "наїзди" на українських журналістів з боку співробітників прес-служби ОП під час недавнього візиту президента до Стамбулу. З цих прикладів випливає, що деякі персонажі у владі чітко вибрали собі ворогів серед ЗМІ й, очевидно, надалі будуть вести точкове протистояння з непідконтрольними мас-медіа. Чим, до речі, "топитимуть" рейтинг глави держави, роблячи йому ведмежу послугу.

тимошенко
Кирило Тимошенко / Фото з відкритих джерел

По-друге, навіть якщо припустити, що абсолютно ніхто в найчисельнішій в історії України пропрезидентській фракції (254 "багнета") не зацікавлений в конфліктах з пресою – вони все одно будуть. Хоча б тому, що фракція величезна, її дуже складно контролювати і в ній неминуче знайдуться інші "бужанські".

До слова, відверто "пластилінова" реакція партії "Слуга народу" на скандал з Бужанським, дуже контрастує з поведінкою самого Володимира Зеленського, який гранично жорстко вичитує місцевих чиновників і за менші прорахунки. Не виключено, що ця млявість верхівки "СН" в найближчому майбутньому може розслабити й інших сильно збудливих, а якщо говорити точніше – невихованих нардепів "Слуги народу", які в майбутньому можуть почати розпускати не тільки язика, а й руки.

Втім, у цієї медалі, як і у будь-якої іншої, є друга сторона. Історія "Бужанський vs Духнич" гранично оперативно згуртувала українських журналістів, які в більшості своїй засудили майбутнього нардепа та одним фронтом виступили на захист колеги. І це не може не тішити.

Втім, якби там не було, факт залишається фактом: жоден з українських політиків навіть найвищого рангу не виграв у репутаційно-рейтинговому плані, ступивши на стежку війни з журналістами. Тому цілком очевидно, якщо в команді Зеленського не усвідомлять цю неписану істину, їх рейтинг, який до цього часу ріс як на дріжджах, розтане так само швидко як роса на сонці...

Нічого й додати: Портнов назвав 24 канал та низку українських ЗМІ "помийними ямами"