Паризька влада повідомила про можливі терористичні атаки на Єлисейських полях у четвер увечері, що в останній момент несподівано допомогло ультраправому кандидату від Національного фронту Марін Ле Пен.

Ле Пен – одна з двох кандидатів, які активно виступали проти тероризму та імміграції. Ле Пен, так само, як і консервативний республіканець Франсуа Фійон – великі шанувальники російського президента Путіна і любителі виправдовувати його інтервенцію в Україну. Вони разом вважали, що ЄС повинен скасувати санкції проти Росії.

Це абсолютно дурні санкції, вони не вирішили жодної проблеми, не поліпшили ситуацію. Все, що вони зробили – створили безліч економічних проблем для ЄС, – заявила Ле Пен в інтерв'ю Крістіані Манпур, говорячи про санкції Євросоюзу проти Росії.

7 травня Ле Пен пройшла у другий тур разом з центристом Еммануелем Макроном, який лідирує в гонці.

Колишній міністр економіки Франції, 39-річний Макрон вперше проводить свою політичну кампанію без підтримки авторитетної партії. Очікується, що він випередить Ле Пен у фінальному голосуванні.

На момент публікації цього матеріалу французька влада ще розслідувала, чи був напад у четвер у Парижі актом тероризму. Кажуть, що ця атака і терористична змова можуть дати останній шанс Ле Пен.

Безсумнівно, терористичний акт, попереджений на цьому тижні, призведе до збільшення кількості голосів за Національний фронт, – вважає Марсель Ван Херпен, голова голландської фундації Cicero, дослідницького центру з питань Росії і Європи.

Марін Ле Пен і Еммануель Макрон – кандидати в президенти Франції
Марін Ле Пен і Еммануель Макрон – кандидати в президенти Франції

Гібридна війна

В рамках більш широкої кампанії щодо підриву західних демократій Путін використовував загрозу ісламістського тероризму, а також антиіммігрантський, антиєвропейський популізм, щоб знайти ключ до французьких виборів. Для Путіна, позиціонування себе як союзника Заходу в боротьбі з тероризмом – потенційний козир, який можна буде обміняти на послаблення санкцій.

Якщо Європа відмовиться від санкцій до того, як РФ піде з Криму і сходу України, це стане несподіваною удачею для російського лідера, що розраховує на переобрання в 2018 році.

Для Ле Пен страх тероризму та криза біженців у Європі стали політичним благом.

Кампанія "Національного фронту" будується на французькому євроскептицизмі, стурбованості виборців у зв'язку з кризою біженців і радикальним ісламським тероризмом. Цей меседж зачепив за живе французів після серії смертоносних терактів.

"Атаки терористів зіграли важливу роль у перетворенні Ле Пен в серйозного кандидата, – говорить Ван Херпен. – Вони підтвердили вже існуючу ідею про те, що мігранти з мусульманських країн небезпечні та становлять загрозу для французької ідентичності. Вони також підтверджують ідею про те, що Європейський Союз – це не рішення, а лише частина проблеми".

Читайте також: Марін Ле Пен зважилась на важливе рішення

Крім того, Ле Пен показала, що в українському питанні підтримує Москву. В інтерв'ю польському виданню Do Rzeczy Ле Пен зазначила: "відносно України ми ведемо себе як американські лакеї. Мета американців: почати війну в Європі, щоб проштовхнути НАТО до російського кордону".

В лютому 2014 року проєвропейські вуличні протести в Києві, столиці України, скинули клептократичний проросійський режим. Ле Пен назвала революцію "переворотом".

Щодо кримського питання Ле Пен заявила, що Росія ніколи не окуповувала український півострів і що кримчани з власної волі вибрали приєднання до РФ.

"Я абсолютно не згодна з тим, що це була незаконна анексія. Там провели референдум, і жителі Криму вибрали повернення до складу Росії", – заявила Ле Пен французькому каналу BFM TV.

ЄС та США назвали референдум 2014 року незаконним.

Ле Пен кілька разів відвідувала Москву, щоб зустрітися з представниками влади, в тому числі, з Путіним в 2014 році, за місяць до анексії Криму. Це у ході розслідування з'ясували журналісти французького видання Mediapart. Під час візиту до Москви 24 березня Ле Пен сказала Путіну, що хотіла б, щоб Франція і Росія ділилися розвідданими для боротьби з тероризмом.

Марін Ле Пен на зустрічі із Путіним
Марін Ле Пен на зустрічі із Путіним

"Загальновідомо, що Національний фронт служить зовнішній політиці Кремля", – сказав Ван Херпен.

Російські банки фінансували партію Ле Пен, надавши десятки мільйонів євро у вигляді позик.

У листопаді 2014 року, за інформацією французьких журналістів, "Національний фронт" отримав 9 млн євро від першого російсько-чеського банку, який належить Росії, як частину 40-мільйонної позики.

Думка, що позика стала винагородою за позицію щодо Криму, Ле Пен назвала "смішною".

Зміна курсу

Позиція Ле Пен щодо Росії відрізняється від поглядів нинішнього президента країни Франсуа Олланда, хоча це і не повний відхід від його політики. Олланд неухильно підтримував санкції ЄС проти Москви і був однією зі сторін у переговорах про припинення вогню.

У 2014 році французький президент скасував угоду на 1.6 млрд доларів, яку готували з 2008 року, щодо продажу Росії двох військових кораблів типу Містраль. На той момент вже більше 400 російських моряків перебували на навчанні у французькому портовому місті Сен-Назер, а у Владивостоці будувалися необхідні портові споруди.

Читайте також: Експерт розповів, що може завадити Макрону перемогти на виборах у Франції

Як би там не було, після терористичної атаки 13 листопада 2015 року в Парижі, відносини між Францією і Росією почали поліпшуватися.

У наступні дні Олланд зв'язався з Росією заради розвідданих про цілі Ісламської держави в Сирії для проведення відповідного бомбардування. 26 листопада президент Франції полетів до Москви за допомогою в боротьбі з "ІД" в Сирії.

Володимир Путін і Франсуа Олланд
Володимир Путін і Франсуа Олланд

Для французів тероризм, без сумніву, є головним питанням внутрішньої безпеки. Як показали опитування, саме ця стурбованість посилила позиції "Національного фронту".

Менше ніж через місяць після листопадової атаки в Парижі, "Національний фронт" виграв перший тур парламентських виборів, набравши 28% голосів, що одразу вплинуло на французьку політику.

Говорячи про парламентські вибори 2015 року, Ван Херпен сказав, що росіяни повинні були бути "дуже задоволені терористичною атакою в Парижі".

"Це зробило "Національний фронт" найбільшою політичною партією Франції, – говорить він, – і повністю змінило ставлення влади країни до Росії".

Довга подорож

Глава розвідслужби Франції Патрік Кальвар в 2016 році попереджав, що Франція "на межі громадянської війни".

До того, як "ІД" набрала сили, загроза ісламістського тероризму в Європі в основному була пов'язана з причинами за її межами, такими як ізраїльсько-палестинський конфлікт, громадянська війна в Алжирі або війна Аль-Каїди з Заходом.

Однак терористичні напади "Ісламської держави" по всій Європі не є наслідками далеких конфліктів. Це симптоми конфлікту, який десятиліттями назрівав у Європі. Ці напади – вираз люті мусульман європейського походження проти їхньої батьківщини.

За словами деяких експертів, у міру того, як "ІД" здає позиції в Сирії та Іраку, тисячі потенційних новобранців терористичної армії можуть приєднуватися до армії на Близькому Сході щомісячно, звідки їх перенаправляють в рідні країни в Європі і на Заході для здійснення терактів.

Читайте також: Макрон чи Ле Пен: на кого ставлять українські експерти

Всі відомі терористи, причетні до подій у Парижі 13 листопада 2015 року і які вбили 130 чоловік, були громадянами ЄС. І, принаймні, один повернувся в європейську Шенгенську зону, назвавшись сирійським біженцем.

Тільки в 2015 році в Європу приїхали більше мільйона біженців – в тому числі 660 тисяч з розбитих війною Афганістану, Іраку і Сирії. Отже, імміграція і тероризм – це важливі питання на виборах у Франції.

Під час мітингу в Марселі Ле Пен назвала голосування "цивілізаційним вибором".

Я стану президентом тих французів, які продовжують жити у Франції як французи, – сказала вона.

Відповідаючи на питання, як Путін відреагує на перемогу Фійона або Ле Пен, Ніколас Тензер, засновник і президент Центру вивчення та досліджень в області політичних рішень (Centre for Study and Research for Political Decision) сказав, що "в Кремлі подадуть шампанське з ікрою".

"Це стане величезним успіхом Путіна, – каже Тензер. – І буде означати демонтаж Європи, розпуск організацій забезпечення безпеки, можливо навіть НАТО і ОБСЄ, і безумовно – ООН. Це розв'яже руки Москві і в Європі, і на Близькому Сході, і, звичайно, призведе до скасування санкцій проти Росії через Україну".

Ентузіазм Москви з приводу перемоги Ле Пен не поділяють в Києві.

"Повторюючи кремлівську пропаганду, французький політик демонструє неповагу до суверенітету і територіальної цілісності України та повністю ігнорує основоположні принципи міжнародного права", – заявили в українському міністерстві закордонних справ у січні. – Подібні заяви і дії проти українського законодавства обов'язково призведуть до наслідків, так само, як це сталося стосовно французького політика, якому заборонено в'їзд в Україну".

У відповідь на заяву українського зовнішньополітичного відомства, прес-секретар Ле Пен сказала агентству Reuters:

Марін Ле Пен в будь-якому разі туди (в Україну) не збиралася. Це питання буде вирішено через дипломатичні канали, коли вона стане президентом Франції.

Автор: Нолан Петерсон (Міжнародний кореспондент The Daily Signal). Джерело: The Daily Signal. Переклад: Новое время.