Проте в Росії все ще не склалися умови для того, щоб спалахнули бунти проти Кремля. Таку думку вислови 24 Каналу публіцист, журналіст Deutsche Welle Костянтин Еггерт, зазначивши, що росіяни навіть якщо й не задоволені тим, що відбувається в країні, висловлювати незадоволення не будуть.

До теми Кінець всім планам Путіна: у Bild заявили, що ЗСУ зірвали зимовий наступ Кремля

Найнебезпечніше питання для Путіна

Навіть мешканці Бєлгородської області, куди постійно прилітають дрони, продовжують мовчати щодо війни.

На відміну від українців, росіяни в принципі забули, що таке нормальна політика. Вона в Росії трохи була в 1990-ті роки. А за останні майже чверть століття вони відвикли від того, що можна щось зробити політичним чином. Хтось виїжджає до родичів у Красноярськ, хтось лає українців, а хтось чекає, коли все це скінчиться,
– зауважив публіцист.

Питання "коли все це скінчиться" з точки зору путінського режиму є потенційно найнебезпечнішим. У той момент, коли критична маса людей почне ставити це питання собі в голові, можуть статися певні події. Наприклад, раптом набуде консолідації рух дружин та матерів мобілізованих.

Може піти на будь-які кроки

"Для Путіна це вкрай неприємна історія просто тому, що хтось виступає проти війни – не важливо з якого приводу", – зауважив Еггерт.

До речі з'явилась інформація, що на одну з активісток руху дружин мобілізованих склали протоколи щодо дискредитації російської армії. Швидше за все когось з цих жінок почнуть кидати за ґрати.

Тоді можна буде подивитися, якою буде реакція цієї групи активісток – розбіжаться вони чи навпаки посилять спротив. Однак наразі масового антивоєнного руху в Росії немає,
– констатував він.

Водночас при такій байдужості населення Росії Путіну можна піти на будь-які кроки. В цьому сенсі варто згадати про терориста Ігоря Стрєлкова-Гіркіна. Його підтримувала велика кількість агресивно налаштованих ультранаціоналістів. Проте коли Гіркіна заарештували, жоден з них вийшов його захищати.

"В цій ситуації Путін розраховує на байдужість. Якщо ж щось в російському суспільстві колись і зміниться, то раптово та під тиском навіть одної обставини. Путінський режим до цього не буде готовий", – припустив Костянтин Еггерт.

Рух дружин мобілізованих в Росії: що відомо

  • В Москві 7 листопада 2023 року дружини мобілізованих вийшли на перший мітинг, який тривав лише 5 хвилин.
  • Жінки вимагали демобілізувати їхніх чоловіків, які воюють з початку так званої "СВО". Також вони жалілися, що з її початком їхнє життя "змінилося, але в гіршу сторону". А одна з жінок заявила, що не буде голосувати на виборах за Владіміра Путіна, тому що він зробив "багато поганого для країни".
  • Водночас в британській розвідці повідомили, що з лютого 2022 року в російських соцмережах щодня з'являються відео дружин та матерів мобілізованих, які бідкаються через важкі умови служби своїх близьких. Проте російське законодавство не дозволяло родичам російських військових об’єднатися в рух проти Кремля. Так, мітинг в Москві 7 листопада поліція миттєво розігнала.
  • Однак дружини та матері мобілізованих продовжують протестувати. 6 січня вони влаштували одиночні пікети по всій Росії, вимагаючи повернення мобілізованих родичів додому. Жінки протестували в 13 регіонах, зокрема у Москві, Санкт-Петербурзі, Краснодарському краї та інших.