З цією метою у 2015 році до будівництва першої та другої черги терміналу було залучено українську компанію "С-Iнжиніринг", а трохи згодом було обрано підрядником з електропостачання та автоматизації при розширенні потужностей терміналу.

Тоді було введено в експлуатацію 8 нових резервуарів для зберігання зернових загальною ємністю 150 тис. м³. Продуктивність нового силосного парку на приймання та відвантаження по кожній з двох ліній становить 750 тонн на годину. Це дозволило компанії Risoil у 2019 збільшити оборот зерна у 2,9 раза – до 2,3 млн тонн.

Компанія "С-Iнжиніринг" виготовила та змонтувала щитове обладнання, яке забезпечує електропостачання та управління системою транспортування зерна в силоси й на судно. Фахівці компанії вдосконалили існуюче щитове обладнання та збільшили потужність головних розподільних щитів та щитів силового управління з урахуванням нових, збільшених потреб елеваторного комплексу.

У якості розподільних пристроїв низької напруги була використана технологія щитового обладнання "С-Iнжиніринг" – "SelaM". Універсальні розміри відсіків і висока щільність монтажу забезпечили компактність рішення та можливість встановити обладнання на вільне місце в існуючих приміщеннях.

Для побудови щитового обладнання були використані продукти компанії Siemens: автоматичні вимикачі з повітряною ізоляцією Sentron, автоматичні вимикачі в литому корпусі. Для плавного пуску електродвигунів, потужністю більше 11 кВт, використані пристрої плавного пуску 3RW5.

Система автоматизації терміналу Risoil забезпечує повний контроль і моніторинг маршрутів руху зерна всередині терміналу, синхронізує прийом і відвантаження сировини, дозволяє автоматично керувати конвеєрами, засувками системами аспірації.

Система побудована на продуктах компанії Siemens. Центральним елементом системи є контролер Сіматік серії S7-1500, який збирає інформацію з датчиків за допомогою станцій розподіленого вводу/виводу, що встановлені в осередках технологічного обладнання. Обмін інформацією між станціями розподіленого вводу/виводу та ПЛК відбувається з допомогою оптичного мережевого кільця на базі Profinet.

За контакт людини з системою автоматизації відповідає система HMI, побудована на базі SCADA-системи WIN CC Сіменс, та власних рішень "С-Інжиніринг", які дозволяють мінімізувати час розробки програмного продукту, та надати йому розширений функціонал, перетворюючи звичайну SCADA-систему на систему SCADA-plus.