Цьому передувала передача повноважень голови парламентської партії "Голос" Кірі Рудик. Це рішення Святослав Вакарчук озвучив ще у березні.

Важливо Святослав Вакарчук складає мандат народного депутата

Водночас Вакарчук наголошує, що з великої політики не йде, адже партія продовжує свою роботу у парламенті. Політик і лідер "Океану Ельзи" анонсував великий освітній проєкт, деталі про який обіцяв розповісти згодом.

Журналісти 24 каналу пропонують пригадати ключові факти з життя Святослава Вакарчука – українського співака, народного лідера, активного громадянина та політика.

Біографія Святослава Вакарчука: політика, наука і музика

Політика: як все починалось

Свою громадську позицію Вакарчук проявляв віддавна. Ще наприкінці 90-х років він їздив з туром на підтримку кандидата в президенти Леоніда Кучми.

Став активним учасником Помаранчевої революції у 2004 році, підтримуючи кандидата в президенти Віктора Ющенка. Тоді він разом з Русланою і Олегом Скрипкою стали "обличчями" Майдану.

Після перемоги на виборах Ющенка, Святослав став радником президента з питань культури. Також музикант був послом доброї волі ООН, займався багатьма соціальними проєктами. У 2005-му році отримав від Ющенка звання Заслуженого артиста України.


Святослав Вакарчук під час Помаранчевої Революції

Перше рішення скласти депутатські повноваження

  • У 2007 році Вакарчук остаточно вирішив йти у велику політику і став народним депутатом від блоку "Наша Україна – Народна самооборона".
  • У Раді він був членом комітету з питань свободи слова та інформації. Проте, депутатською діяльністю артист займався недовго – вже у 2008 році він виступив з заявою про складення повноважень. Святослав став першим політиком, який відмовився від депутатського мандату достроково.
  • Причиною складання депутатських повноважень Вакарчук назвав небажання брати участь в безперервному розподілі влади і політичних інтригах, якими тоді займалася політична верхівка.

Не залишився осторонь Вакарчук і під час Революції Гідності, яка вивела на вулиці міст мільйони українців. Він був активним учасником Євромайдану, а в грудні 2013 року "Океан Ельзи" дав у Києві безкоштовний концерт в оригінальному складі.


Концерт "Океану Ельзи" на Євромайдані

НЕучасть у президентських виборах

Розмови про ймовірні президентські амбіції музиканта почалися майже одночасно з тим, що свої сили на виборах вирішив спробувати його колега з шоу-бізнесу Володимир Зеленський. Сили чуткам додавали і політичні заяви Вакарчука.

Читайте також Вакарчук оприлюднив декларацію: Land Rover, рояль та 3,7 мільйона гривень доходів

28 січня лідер гурту "Океан Ельзи" розкрив головну інтригу передвиборчої кампанії і заявив, що не буде балотуватися у президенти України. Проте він обіцяв працювати над змінами у країні, адже, мовляв, саме вони, а не президентський пост і влада, цікавлять його.

Вже тоді музикант пообіцяв не залишатися осторонь життя в країні та привести в політику якомога більше нових людей, адже Україні потрібні нові лідери.

Разом з моєю командою я працюватиму над тим, щоб проєвропейські сили перемогли. Я працюватиму над тим, щоб привести у владу якомога більше молодих професіоналів – людей майбутнього, тих, для кого справедливість і державні інтереси – понад усе! Я вірю – справжні зміни можливі! І не важливо, у піснях чи в політиці, я завжди буду з вами на цьому шляху – шляху справжніх змін!
– сказав Вакарчук.

Новою інтригою все ж залишалося, чи піде Вакарчук на парламентські вибори та яку партію обере.

Вакарчук і "Голос"

16 травня Святослав Вакарчук представив власну партію "Голос", з якою пішов на парламентські вибори влітку 2019 року. Його партія набрала 5,82% голосів виборців та отримала 20 місць у Верховній Раді.

Актуально Нічого критичного, – у "Голосі" пояснили, чому їхній рейтинг різко падає

Перед походом на вибори Вакарчук пояснив, що йде у політику тому, що Україна потребує справжніх змін, яких вимагає народ. Він згадав про агресію Росії і додав, що країна має протистояти ворогу та захищати власну безпеку. За його словами, для засновників партії пріоритетом є змінити правила гри в українській політиці та відхід від старої системи.

З вашою підтримкою я поведу партію "Голос" на парламентські вибори. Бо саме під куполом Верховної Ради приймаються головні рішення, які впливають на кожного українця
– сказав Вакарчук.


Вакарчук представив команду партії "Голос"

Партія "Голос" увійшла в опозицію до найбільшої фракції парламенту "Слуга народу". Вони виступали проти поділу посад в уряді Гончарука та не погоджувалися із голосуванням "пакетом" за міністерські крісла в уряді Шмигаля. В останньому випадку "Голос" усією фракцією навіть покинув сесійну залу.

Знайте більше "Голос" сьогодні зареєструє постанову про відставку Авакова

Загалом рейтинг партії за час перебування у парламенті різко впав. Якби перевибори у Раду проводили у лютому 2020 "Голос" би не мав жодних шансів туди потрапити. Про це свідчать результати соцопитування, проведеного Центром Разумкова 13 до 17 лютого 2020 року. За політсилу віддали би свої голоси всього 3,2% виборців.

Скандали із Вакарчуком у політиці

Ще під час передвиборчої кампанії Вакарчук потрапив у скандал, оскільки під час дебатів з лідеркою "Батьківщини" Юлією Тимошенко не зумів відповісти, скільки коштує газ для населення України.

"Ви знаєте, скільки зараз у платіжках ціна за кубічний метр газу? Скільки?" – запитала Тимошенко. Вакарчук задумався, а підказку зі студії не розчув, сказавши "250" замість "8500".

Вакарчук не зміг відповісти на питання Тимошенко про газ: відео

  • Багато розмов підняв і його відпочинок у Таїланді. У січні 2020 року він із дружиною на острові Пхукет в Таїланді.Тим часом "Голос" гучно критикував президента Зеленського через візит до Оману та пізню реакцію на катастрофу літака МАУ в Ірані.
  • Також Вакарчук відзначився тим, що написав вірш, розкритикувавши у ньому новорічне привітання президента Зеленського. Зеленський у ньому сказав, що "немає різниці, як названа вулиця, якщо вона освітлена та заасфальтована" і так само "нема різниці, біля якого пам’ятника ти чекаєш дівчину, яку кохаєш".
  • Глава політсили "Голос" Вакарчук вирішив відповісти на це новорічне привітання віршем під назвою "Для мене справді є різниця".

Вірш Вакарчука з критикою привітання Зеленського: аудіо


Дитинство і юність Святослава Вакарчука

Важливо Не стало мого найближчого друга, – Святослав Вакарчук про смерть батька

Святослав Вакарчук народився 14 травня 1975 року у невеличкому місті Мукачево на Закарпатті в родині простих вчителів. На момент народження майбутньої зірки української естради його мама, Світлана Олександрівна, викладала математику, а батько Іван Олександрович – фізику у звичайній середній школі міста. Ріс музикант разом зі старшим братом – Олегом.


Святослав Вакарчук з мамою у дитинстві

  • Ще в дитячі роки хлопця сім'я Вакарчуків переїхала до Львова, щоб дати можливість дітям отримати хорошу освіту.
  • Його батько Іван Олександрович почав викладати у Львівському національному університеті імені І. Франка фізику, а згодом став його ректором. Зауважимо, після Помаранчевої революції Іван Вакарчук три роки обіймав посаду міністра освіти України.
  • Святослав був дуже обдарованою дитиною – уже в 5 років він прочитав першу в своєму житті книгу про пригоди барона Мюнхгаузена, добре вчився і закінчив четверту школу Львова з поглибленим вивченням англійської мови зі срібною медаллю. Також він розповідав, що є амбідекстром – однаково добре володіє правою, і лівою рукою.
  • Дитинство лідера "Океану Ельзи" не минуло без музики. Хлопець ходив у музичну школу – два роки відвідував уроки гри на скрипці, навчився грати на фортепіано і баяні. Проте, справжню любов до музики він перейняв від дядька та бабусі.
  • Вона навчила малого Святослава українських пісень, а дядько познайомив з репертуаром "Beatles", "Queen", "Rolling Stones" і "Pink Floyd". У результаті вийшов такий унікальний стиль "Океану Ельзи" – український спів з англійською манерою виконання.
  • У шкільні роки Вакарчук активно брав участь у КВН, грав у шкільному театрі, займався баскетболом. Проте, якщо з навчанням у нього все було гаразд, то поведінка залишала бажати кращого – у школі артист багато хуліганив, через що матір часто викликали до директора.

Студентські роки і початок музичної кар'єри Вакарчука

Після закінчення школи хлопець не бачив для себе іншого шляху, як йти слідом батьків. Тому він вступив до Львівського університету Франка на фізико-математичний факультет, а тоді отримав другу освіту економіста-міжнародника.

Після успішного закінчення навчання Вакарчук подався в аспіранти. Тоді він міг поїхати вчитися за кордон, розвивати кар'єру вченого-фізика або залишитися в Україні і займатися музикою. Хлопець обрав другий варіант.


Святослав Вакарчук на початку музичної кар'єри

Наукова кар'єра Вакарчука була досить успішною. Він був перспективним фізиком, написав кандидатську дисертацію "Суперсиметрія електронів в магнітному полі" та кілька наукових робіт. Згодом, наука все ж частково поєдналася з його подальшою музичною кар'єрою.

У 2003 році він випустив платівку з назвою "Суперсиметрія", а одна з композицій в альбомі називається "Susy", що є скороченою формою цього ж слова.

Проте, на цьому навчання Вакарчука не закінчилося. У 2015 році музикант став студентом Єльського університету за програмою розвитку глобального лідерства.

Серед критеріїв зарахування на програму було зазначено "історія видатних досягнень і порядність". Крім інших чеснот, артист вільно говорить чотирма мовами: українською, російською, польською та англійською.

Створення та шалений успіх "Океану Ельзи"

  • Саме у студентські роки, у 1994 році, молодий Вакарчук долучився до одного з львівських гуртів – "Клан тиші". Музиканти виступали в місцевих барах, пабах і ресторанах. Через деякий час "Клан тиші" розпався після відходу з гурту Андрія Голяка.
  • Тоді ж Вакарчук запропонував музикантам гурту – Павлу Гудімову, Юрію Хусточці та Денису Глініну – заснувати нову групу, яка отримала легендарну для українців назву "Океан Ельзи". Офіційно її днем ​​заснування вважають 12 жовтня 1994 року.
  • У цей час і починається довгий, але надзвичайно успішний шлях Вакарчука як артиста. Він став вокалістом, автором більшості текстів і музики, а найголовніше – незмінним лідером "Океану Ельзи".
  • Першу пісню хлопець написав ще в 15 років. А вже через 2 роки з'явився справжній хіт Вакарчука – легендарна композиція "Відпусти".


Перші виступи Вакарчука на сцені

За перші кілька років існування група дала кілька концертів, часто виступала на фестивалях, а тоді перебралася до Києва, аби записати перший диск.

Справжнє дорослішання відбулося після переїзду групи до Києва. Мені виповнилося 23 роки, друзів у столиці майже не було, колеги по групі опинилися в такій же ситуації,
– розповідав Вакарчук.

Дебютний альбом "Океану Ельзи" побачив світ у вересні 1998-го року і називався "Там, де нас нема". Саме він одразу ж приніс молодим хлопцям всеукраїнську популярність. Незважаючи на те, що у 2004 році з гурту пішли басист Юрій Хусточка і клавішник Дмитро Шуров, група досі плідно працює та є найпопулярнішою в Україні.

Дивіться також Цитати Святослава Вакарчука, які надихають

Музиканти регулярно випускають альбоми та хітові композиції, які співають прихильники "Океану" по всьому світу. А оригінальний, злегка хрипкий голос та унікальне відчуття музики Вакарчука підкорили мільйони шанувальників.

Альбоми "Океану Ельзи":

  1. "Там, де нас нема" — 1998 рік;
  2. "Янанебібув" – 2000 рік;
  3. "Модель" – 2001 рік;
  4. "Суперсиметрія" – 2003 рік;
  5. "Gloria" –2005 рік;
  6. "Міра" – 2007 рік;
  7. "Dolce Vita" – 2010 рік;
  8. "Земля" – 2013 рік;
  9. "Без меж" – 2016 рік.

Найвідоміші пісні "Океану Ельзи": "Холодно", "Дякую", "Веселі, брате, часи настали…", "Я так хочу", "Без бою", "Зелені очі", "Відпусти", "Все буде добре", Квітка", "На лінії вогню, "Обійми, "Стріляй, "Rendez-Vous, "Не твоя війна, "Без тебе", "В небо жене", "Скільки нас", "Вище неба", "Обійми" тощо.


Концерт "Океану Ельзи"

Святослав Вакарчук паралельно займається і власними сольними проєктами. У 2008 році він випустив альбом "Вночі", а в 2011-му – "Брюссель". Останній не є повністю сольним альбомом, а належить до однойменного проєкту Вакарчука та відомих музикантів – Сергія Бабкіна, Максима Малишева, Петра Чернявського і Дмитра Шурова.

Особисте життя: що відомо про дружину Святослава Вакарчука

Музикант може годинами спілкуватися з прихильниками, давати інтерв'ю, але майже ніколи не говорить про особисте життя.

Відомо, що вірною супутницею 44-річного Вакарчука є Ляля Фонарьова. Закохані познайомилися ще в студентські роки і живуть разом у цивільному шлюбі майже 20 років. У ЗМІ вже кілька разів з'являлася інформація про весілля артиста, проте чи одружені вони насправді – Вакарчук досі мовчить.


Святослав Вакарчук і Ляля Фонарьова

Ляля Фонарьова була стилістом, а зараз є арт-директором "Океану Ельзи". Вона одразу сподобалась молодому музиканту і стала його єдиною музою і любов'ю. Святослав присвятив коханій пісні "Коко Шанель", "911" і "Друг". Проте, жінка не любить публічності й переважно тримається в тіні.

Спільних дітей у Вакарчука і Фонарьової немає. Пара виховує доньку Лялі від першого шлюбу – Діану. Проте, співак в одному з інтерв'ю розповів, що вже хоче дітей, але "це як Бог дасть".