Зрештою Парламент ухвалив кодекс. З порушеннями регламенту, повітряними кульками, лайками, бійками та кров’ю.
“Безумовно, ідеальний документ в цій формі не може бути прийнятий, але ми прийняли максимально компромісний закон, який на сьогоднішній день, я дуже сподіваюся, дозволить нам зорганізувати роботу в економіці держави таким от чином, що ми будемо рухатися вперед”, - сказав голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
Фоліантом на 2 тисячі сторінок повністю задоволений і уряд. Міністр фінансів Федір Ярошенко, попри те, що потрапив під гарячу руку обуреної опозиції, переконує - жити таки стане краще.
“Прийняття нового Податкового кодексу - воно не збільшує фінансовий тиск, а навпаки - зменшує, де ми зменшуємо практично все - податок на прибуток, зменшуємо податок на додану вартість, ми спрощуємо систему адміністрування”, - зазначив міністр фінансів України Федір Ярошенко.
Не так оптимістично налаштовані опозиціонери. Кажуть, народ такого зменшення та спрощення, щонайменше, не зрозуміє.
“Це подарунок влади народу після виборів, після перемоги на виборах - Податковий кодекс."Подарунок" в лапках, ми повертаємо вам цей подарунок. Заберіть його - цивілізовано й культурно. Заберіть цей подарунок - народ таких речей вам не простить”, - заявив голова фракції БЮТ Іван Кириленко.
Народ сприйняв спрощення за знущання. Саме спрощена система оподаткування обурила підприємців. Почитали, що там підготували міністри і вирахували - залишаються практично без штанів. Тож зібралися біля Ради, аби висловити і свою думку.
“При заробітку в 1,5 тисячі гривень - половину віддай. Кому? Їм? Дармоїдам? Які за наші гроші їздять на “Бентлі”, - обурений підприємець Євген.
Висловлювалися доволі голосно, за даними міліції - на 6 тисяч горлянок. За даними самих підприємців - тисяч на 30. Почув навіть Президент. Одразу відреагував.
“Повинні всі платити, оскільки це питання регулює Податковий кодекс. Але платити повинен кожен! Облік повинен бути в країні. Ми нічого не зробимо - як кажуть, не буває такого, щоб ми ховали податки і добре жила країні - в світі не буває такого”, - заявив Президент України Віктор Янукович.
“Підприємці України за те, аби платити податки, за те, щоб був Податковий кодекс, але не такий, щоб завтра знищив нас всіх і ми з простягнутою рукою ходили просити і далі продовжували їхати по світу, аби заробити якусь копійку, щоб утримати свою рідню і близьких”, - сказав голова правління Інституту підтримки регуляторної реформи Володимир Дорош.
Тож просять Президента не підписувати ухвалений Радою кодекс. Якщо ж підпише, обіцяють ініціювати референдум з дострокового припинення його повноважень. Разом із міністрами-авторами документу. Такі заяви одразу знайшли відгук в гарячих серцях опозиції.
“На Банковій, де ви будете о 19:00 22 числа - там будуть чинити опір. Там буде “Беркут” і весь “Омон” країни, і не буде можливості проїхати автобусам. Ми ваші помічники - всі наші депутати будуть супроводжувати колони”, - заявила лідер БЮТ Юлія Тимошенко.
“Вже пішли репресії, вже пішли дзвоники про те, що забирають права, про те, що залякують! Якщо ми до цього дня працювали в рамках закону - будь-ласка не будіть, не треба - віддайте тихенько права, не чіпайте таксистів”, - каже голова Профспілки таксистів України Василь Попик.
Та не все так погано, кажуть експерти. Є у кодексі і чимало приємних нововведень. Для прикладу, згідно з документом, за 3 роки державі доведеться віддавати не 25, а 16% прибутку. Менше відраховувати доведеться і платникам ПДВ. А от поділитися з казною будуть змушені вкладники банків і власники великих помешкань.
“Питання в тому, що він запрацює, тобто, ми нікуди від цього не подінемося, інше питання - які виникнуть проблеми при запровадженні цього кодексу. Ясно, що на ці проблеми треба буде реагувати адекватним чином”, - вважає директор Інституту економічних досліджень Ігор Бураковський.
Підприємці вважають найбільш адекватною реакцією на ухвалений кодекс - президентське вето. Говорити про це і будуть під стінами його Адміністрації у річницю “Помаранчевої революції”. Сподіваються, що як і обіцяв, почує.