Генсекретар ООН Антоніу Гутерріш знову звернувся до світу з кліматичним сигналом SOS. Він заявив, що цього разу ця абревіатура означає "врятуйте наші моря".

Дивіться також Все гірше, ніж очікувалося: температура Землі може зрости на 14 градусів

Чим загрожує підвищення рівня моря

Гутерріш зробив свою заяву у столиці полінезійського королівства Тонга, розташованого в південній частині Тихого океану, під час засідання Форуму тихоокеанських островів.

Це шалена ситуація. Підвищення рівня моря – криза, повністю створена людством. Криза, яка скоро розростеться до майже неймовірних масштабів. Всесвітня катастрофа ставить цей тихоокеанський рай під загрозу. Океан переповнений,
– сказав Гутерріш.

Згідно зі звітом ООН, у період з 1990 по 2020 рік рівень моря у столиці Тонга, Нукуалофа, зріс на 21 сантиметр, що вдвічі перевищує середній світовий показник у 10 сантиметрів. У столиці Самоа, Апіа, рівень моря піднявся на 31 сантиметр, а в місті Сува на Фіджі – на 29 сантиметрів.

"Це наражає тихоокеанські острівні держави на серйозну небезпеку", – наголосив генсекретар ООН.

Згідно зі звітом, підвищення рівня моря на заході Тихого океану відбувається швидше через підвищену температуру води, течії й те, що туди прямує частина льоду, що тане, з Антарктиди.

Експерт з рівня моря та колишній співробітник Геологічної служби США Джеффрес Вільямс, вважає, що побоювання цілком обґрунтовані. Він підкреслює, що ситуація є особливо небезпечною для острівних держав Тихого океану, оскільки більшість з них розташовані на низьких висотах, через що місцеві жителі можуть стати жертвами повеней.

Як зупинити глобальне потепління

Гутерріш заявив, що у світі відбувається "кліматичний хаос" і закликав багаті країни посилити зусилля щодо скорочення викидів вуглецю, припинення використання викопного пального та надання допомоги менш розвиненим державам.

"Проте, енергетичні плани країн показують, що у 2030 році вони будуть виробляти вдвічі більше викопного палива, ніж кількість, яка обмежить потепління до узгоджених на міжнародному рівні рівнів, йдеться у звіті ООН за 2023 рік", – зауважили у виданні.