"Рожна" - остання уранова шахта, яка діє на території Євросоюзу. Незважаючи на те, що копальня побудована за старою технологією ще півстоліття тому, чеська влада поки не хоче її закривати. Плани в Праги великі: збільшити кількість атомних реакторів в країні з 6 до 9.
Фахівці підрахували, що чехам достатньо добути 110 тисяч метричних тонн урану, щоб забезпечити свої АЕС паливом на сотню років. Найбільше, що непокоїть - це умови, в яких працюють шахтарі, адже йде постійне опромінення. Влада заспокоює: у Рожні використовують найновіші технології видобутку урану. Тим більше, інші європейські країни планують вивчити чеський досвід, серед них - Швеція та Угорщина.
Сумно хитають головами історики, пригадуючи як у комуністичну епоху десятки тисяч політв'язнів працювали на уранових шахтах. Сотні з них загинули, тисячі отримали невиліковні недуги. Зараз ці занедбані копальні - згадка про те, як Чехословаччина була шостою у списку країн з найбільшим видобутком урану.
“У нас було замало їжі. Ми страждали від безсоння, ми були абсолютно неадекватно одягнені - без жодного захисту від радіації”, - розповідає політичний в'язень Жірі Марек.
Б'ють на сполох і екологи, закликаючи чеських високопосадовців звернути увагу на Німеччину. Адже німці до 2022 року планують назавжди попрощатись з атомною енергетикою. Приклад Берліна, проте, чеських можновладців не надихає, вони вже почали рахувати майбутні прибутки.