Станом на 31 травня вже 13 країн-партнерів офіційно повідомили, що не проти використання їхньої зброї для атак на країну-агресорку. Ідеться про Францію, Литву, Латвію, Канаду, Швецію, Естонію, Польщу, Фінляндію, Чехію, Велику Британію, Нідерланди, Німеччину та США. Головні заяви зібрав 24 Канал.
Дивіться також Друзі Путіна можуть отримати владу: як вибори в Європарламент визначать долю України та ЄС
Що говорили європейські лідери
Велика Британія. Міністр закордонних справ Британії Девід Камерон під час візиту до Києва заявив, що Україна має повне право використовувати зброю, надану Лондоном, для ураження цілей всередині Росії, оскільки Росія атакує об'єкти України. За його словами, лише Київ вирішує, як, коли та по яких цілях застосовувати британську зброю.
Польща. Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик вважає, що не має бути жодних обмежень щодо використання військової техніки, яку надають Україні. За словами Томчика, Польща не має жодних заперечень у цьому питанні, а також країна намагається переконати інших партнерів.
Швеція. Міністр оборони Пол Йонсон заявив, що Україна має право вести воєнні дії на території Росії, якщо вони не порушують законів війни. Швеція підтримує міжнародне право та право України на захист.
Франція. Президент Франції Еммануель Макрон наголосив, що союзники мають дозволити Україні "нейтралізовувати військові бази, з яких запускаються ракети". Він уточнив, що французька зброя має вражати тільки військові об'єкти російських загарбників, цивільні – в жодному разі.
Канада. Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що Київ може використовувати передане Оттавою озброєння для атак на Росію. За її словами, Канада не висуває жодних умов для постачань зброї в Україну.
Чехія. Прем'єр Петр Фіала обговорив питання дозволу на удари по Росії з українським колегою Денисом Шмигалем. Він підтвердив, що Прага дозволяє використовувати чеську зброю проти Росії.
Нідерланди. Голова Міноборони Нідерландів Кайса Оллонгрен повідомила, що цілком очевидно, що українці мають завдавати ударів і всередині Росії. Вона переконана, що це не має бути предметом дискусій. Політикиня висловила сподівання, що країни, які мають іншу позицію, змінять її.
Фінляндія. Міністр оборони Фінляндії Антті Хакканен ще в лютому заявив, що Україна може використовувати надану зброю для атак по території Росії. У Гельсінкі не встановлювали жодних заборон під час передання військової допомоги. Україна може сама вирішувати це питання.
Естонія. Міністр оборони Ханно Певкур наголосив, що країни-партнери, які передають Україні далекобійну зброю, мають також дати дозвіл на удари по військових об’єктах у Росії. Він пояснив це тим, що у нашої держави мають бути всі можливості для захисту себе та свого народу.
Латвія. Президент Едгарс Рінкевичс закликав західних союзників зняти обмеження на застосування Україною переданої зброї по військових цілях на території Росії. Його країна – за.
Литва. Міністр закордонних справ Габріелюс Ландсбергіс каже, що партнери мають зняти обмеження на використання зброї, що постачається в Україну, і дати Україні більше свободи для завдавання ударів по цілях у Росії.
Німеччина. Речник німецького уряду Штеффен Хебештрайт розповів, що Німеччина домовилася з Україною, що наша держава використовуватиме надану зброю відповідно до міжнародного права для захисту від російських ударів, які окупанти завдають з прикордонних територій Росії поблизу Харківщини.
Яка позиція США
США дозволили Україні використовувати американську зброю для ударів по території Росії. Втім, будуть і певні обмеження.
Прессекретар президента Сергій Нікіфоров зазначив, що Україна почала отримувати позитивні сигнали з дипломатичних каналів про обмежене використання американської зброї у прикордонному з Харковом регіоні.
Держсекретар США вже офіційно підтвердив, що Джо Байден дав відповідний дозвіл.
Упродовж останніх кількох тижнів Україна звернулася до нас і попросила дозволу використовувати зброю, яку ми надаємо для захисту від цієї агресії, включно по російських військах, які зосереджуються на російському боці кордону, а потім атакують Україну. Це право президента, і, як ви чули, він схвалив використання нашої зброї з цією метою,
– заявив Ентоні Блінкен.
Додав, що США продовжать робити те, що робили, – адаптуватися та коригувати зусилля за потреби.
Резолюція парламентської асамблеї НАТО
У декларації, ухваленій Парламентською асамблеєю НАТО наприкінці весняної сесії в Софії 27 травня, є заклик зняти обмеження для України щодо ударів західною зброєю. Пояснюється це правом України на самооборону, яке включає ураження законних цілей за межами нашої держави.
За відповідне рішення виступили Франція, Нідерланди, Естонія, Литва, Польща, Швеція, США, Велика Британія. Проти резолюції виступала, зокрема, Італія, проте зрештою підтримала документ. За фінальне рішення не голосували Угорщина та один з із депутатів від "Альтернативи для Німеччини".