В Ізраїлі, Китаї та Туреччині щеплення немовлятам роблять примусово, нікого не запитуючи. Нещодавно обов'язкову вакцинацію запровадили і у Франції. А восени 2017 року в Італії ухвалили спеціальний закон, який забороняє приймати в садки і школи дітей без щеплень. За порушення батьків штрафують на 7,5 тисяч євро. Проти такого нововведення в Італії масово протестували. Мовляв, законодавчі зміни вигідні компаніям-виробникам вакцин, а в людей забирають право вибору і наражають на небезпеку їхніх дітей.

Читайте також: Спалах кору: чому українці відмовились вакцинуватись і як це пов'язано з корупцією в МОЗ

В більшості європейських країнах спеціальних законів, що карають за відмову від щеплень, немає. Однак держава тримає ситуацію під контролем і всіляко спонукає до профілактичних заходів. У Британії, Бельгії, Естонії дітей, яким не зробили обов'язкові щеплення, не зараховують в садки і школи. А в Німеччині батькам за відмову виконувати рекомендації медиків можуть виписати штраф.

Якщо ж, наприклад, теж дитина пішла у садок чи школу і там виявили, що щеплення немає, тоді місто чи область звертається безпосередньо до батьків з проханням приїхати на розмову. Тобто держава наполягає, щоби робили вакцинацію. Якщо ж батьки ігнорують це – тоді законом передбачено штраф до 2,5 тисяч євро,
– розповіла жителька Німеччини, мати двох дітей Аліна Кац.

Упертих батьків адміністративно карають і в Польщі. Щоправда, сума там менша – кілька сотень злотих. Та серед поляків відсоток тих, хто відмовляється від щеплень, невеликий. Після вступу країни до ЄС люди більше довіряють медикам і не бояться неякісних препаратів.

"Кожен має право вибору і може відмовитися. Але, на мою думку, вакцинація вкрай потрібна, оскільки дитина без щеплення може захворіти і заразити багатьох інших людей", – зазначила громадянка Польщі Кароліна.

Читайте також: Кір в Україні: з моменту спалаху хвороби померла восьма людина

В більшості цивілізованих країн до щеплень ніхто нікого не змушує. У Канаді, Норвегії, Іспанії, Австрії та Нідерландах відповідальність за здоров'я дітей покладають на батьків. Щоб заохотити до вакцинації, проводять інформаційні кампанії, роблять щеплення безкоштовно і ретельно стежать за якістю вакцин.