Володимир Зеленський мав дуже тісні стосунки з експрем'єром Великої Британії Борисом Джонсоном. Чинний голова британського уряду обіцяв продовжити політику Джонсона щодо підтримки України та, схоже, дотримує своє слово. Майже відразу після призначення на посаду прем'єр-міністра Сунак відвідав Київ, а сьогодні, на тлі загрози нового масштабного наступу з боку Росії, вже Володимир Зеленський вирушив до Лондона, аби заручитися посиленою підтримкою з боку Сполученого Королівства. 24 Канал проаналізував, з якою метою Зеленський поїхав до Сполученого Королівства.

До теми Літак з Зеленським приземлився у Британії: його зустрів Сунак

Поїздка президента України до Лондона стала справжньою несподіванкою.

Зеленський прибув у Британію літаком королівських ВПС, британський прем'єр зустрів його в аеропорту Станстед.

У середу вранці про візит Зеленського оголосив офіційний Лондон та судячи з попередніх заяв, можна з точністю сказати – мета зустрічі полягає у посиленні військової підтримки України та санкційному тиску проти Росії. Видання The New York Times пише, що швидше за все, Ріші Сунак оголосить про плани розширення британської військової допомоги, включно з навчаннями українських пілотів.

Сьогодні я в Лондоні, щоб особисто подякувати британському народу за підтримку і прем’єр-міністру Ріші Сунаку за його лідерську позицію,
– написав президент.

Дивіться відео, як зустрічали Зеленського у Великій Британії:

Візит президента Зеленського у Велику Британію є свідченням мужності, рішучості та боротьби його країни, а також свідченням непорушної дружби між нашими двома країнами,
– наголосив Ріші Сунак, прокоментувавши візит Зеленського.

Коментуючи візит Зеленського, британський прем'єр зазначив, що його приїзд і розширення програми підготовки українських військових у Британії "підкреслює зобов'язання не просто надавати військове обладнання на короткий термін, але й довгострокове зобов’язання стояти пліч-о-пліч з Україною протягом багатьох років".

Зеленський згодом прибув на Даунінг-стріт, 10, де проводить зустріч з Ріші Сунаком.

Також окремо обговорювалося питання недопущення російських і білоруських спортсменів до участі в Олімпійських іграх 2024 року в Парижі.

Британське видання Sky News також повідомляє, що до наразі неоголошеного пакету військової допомоги для України можуть увійти "засоби більшої дальності". Зброя, яка б дозволила України порушити здатність Росії постійно цілити в цивільну та критичну інфраструктуру нашої держави.

Питання далекобійних ракет для України також неодноразово підіймалося на найвищих рівнях, проте досі Захід обережно ставився до цієї ідеї, побоюючись, що Україна застосує далекобійні ракети по російській території, що може призвести до прямої конфронтації НАТО з Росією.

Втім, як заявляють українські дипломати, далекобійні ракети є таким самим психологічним бар'єром для західних лідерів, як і винищувачі, а також як танки у минулому. Велика Британія має змогу стати рушієм і в цьому питанні.

Володимир Зеленський висловив подяку британському народу та особисто Ріші Сунаку за всебічну підтримку України в протидії російській агресії. Він наголосив, що Сполучене Королівство є нашим надійним партнером і другом, який став одним зі світових лідерів у допомозі Українській державі.

Президент поінформував прем'єр-міністра Британії про ситуацію на фронті та ключові потреби ЗСУ в озброєнні та військовій техніці. Він наголосив на важливості отримання Україною необхідної зброї від союзників для того, щоб зупинити російський наступ і звільнити всі тимчасово окуповані українські території.

Під час зустрічі Зеленський та Сунак обговорили оборонну співпрацю, реалізацію формули миру, євроатлантичну інтеграцію України, майбутню підтримку з боку Великої Британії, можливість залучення британської сторони до повоєнної відбудови нашої країни, а також низку інших перспективних проєктів.

Також окремо обговорювалося питання недопущення російських і білоруських спортсменів до участі в Олімпійських іграх 2024 року в Парижі.

Під час свого візиту до Великої Британії Володимир Зеленський виступив перед парламентарями. Зауважимо, що він – перший іноземний лідер, котрий звернувся до них у Вестмінстерському холі після прем'єр-міністра М'янми Аун Сан Су Чжі у 2012 році. Главу держави усі присутні слухали стоячи, а в залі лунали гучні оплески.

Під час свого виступу Зеленський передав спікеру британського парламенту шолом українського пілота. На ньому написано: "Ми маємо свободу. Дайте нам, будь ласка, крила, щоб її захистити".

Пишаюсь нашими повітряними силами і я привіз подарунок до Великої Британії,
– сказав Зеленський і передав шолом.

Він зауважив, що у Великій Британії король – пілот ВПС, а в Україні кожен пілот ВПС – король.

Зеленський передав спікеру шолом українського пілота: дивіться відео

На його промову вже встигли відреагувати парламентарі. Міністр закордонних справ Джеймс Клеварлі зауважив, що слова глави держави були "потужними". Він також додав, що Велика Британія надалі підтримуватиме Україну. Вона робитиме це доти, поки ми не переможемо.

Надихаючою промова Зеленського була для тіньового міністра закордонних справ Девіда Леммі.

Він – втілення хоробрості, гідності та відваги українського народу. Уся Палата представників і вся Велика Британія об'єднані проти кривавої та незаконної війни Путіна. Україна має перемогти,
– підкреслив він.

А ліберал-демократка Сара Олні зауважила, що для неї було честю почути промову Володимира Зеленського.

Важливою складовою у протидії російській агресії є також і посилення санкційного тиску на Росію та обмеження її економічних можливостей. Видання Reuters, з посиланням на офіційну заяву британського уряду, пише, що вже сьогодні Велика Британія введе додаткові санкції проти тих, хто допомагав президенту Росії Владіміру Путіну "будувати своє особисте багатство, а також тих компаній, які сьогодні наживаються на військовій машині Кремля". Втім, повний обсяг нових санкцій, швидше за все, стане відомий пізніше ввечері.

The Washington Post наголошує, що Велика Британія вже наклала санкції проти 1200 громадян Росії та понад 120 російських компаній, після того, як Владімір Путін почав повномасштабне вторгнення в Україну. Урядовий портал Великої Британії підкреслює, що в санкційних списках вже перебувають низка критичних державних банків Росії, а деякі з них вже відключені від міжнародної платіжної системи SWIFT.

Доступ Росії до технологій також обмежено, що суттєво перешкоджає подальшим військовим розробкам з боку російських підприємств та частково паралізує військово-промисловий розвиток Росії на довгі роки. Водночас санкції Великої Британії запроваджувалися проти корумпованих політиків Росії, бізнесменів та чиновників, пов'язаних з війною проти України.

Глава МЗС Британії Джеймс Клеверлі висловив сподівання, що нові санкції посилять економічний тиск на Путіна, "підриваючи його військову машину, щоб допомогти Україні перемогти". Він також запевнив, що Росія не матиме доступу до активів, які Лондон заморозив, "доки вона не припинить, раз і назавжди, свої загрози територіальному суверенітету та цілісності України".

Глава ОП Андрій Єрмак відреагував на санкції Британії проти Росії. Він зазначив, що під санкції потрапили 15 фізичних та юридичних осіб: уповноважений президента Росії із захисту прав підприємців Борис Тітов, власник кремлівського видання Regum, акціонер банку "Росія" Світлана Кривоногих, власник компанії з обслуговування літаків "Аеростарт" Віктор Мячин, колишній помічник путіна Євгеній Школов.

Також в списку компанії та заводи Moscoms LLC, "Топаз", "Універсалмаш", "Ростехкомплект", "Оборонлогістика", розробник безпілотників ZALA Aero.

Країни Заходу обдумували, як посилити підтримку України, оскільки країна готується до нового наступу Росії пізніше цього місяця, зазначають у BBC. Натомість, як постачання нової західної техніки, так і завершення навчання українських пілотів очікується навесні, у той час, згідно даними розвідки України, новий масштабний наступ Росії може розпочатися вже найближчими тижнями.

Натомість Велика Британія сигналізує про довготривалу підтримку України. Британці вже навчили близько 10 тисяч українських військових та планують розширити програму навчань до 20 тисяч вже цього року.

Водночас питання постачань винищувачів не так давно було скептично сприйнято Великою Британією. Там наголосили, що відправляти літаки в Україну "непрактично", адже вони потребують місяців навчань для українських пілотів. Втім, схоже, що Велика Британія збирається вирішити це питання, адже перекваліфікація українських пілотів входитиме у майбутню програму навчань.

Під час спільної пресконференції Ріші Сунак зауважив, що в питаннях, пов'язаних із допомогою для України, "можливо все".

Ми підкріпили цю риторику діями. Коли йдеться про винищувачі, звичайно, вони є частиною розмови. Тому сьогодні ми оголосили, що навчатимемо українські ВПС на платформах стандарту НАТО,
– підкреслив він.

Тож не виключаємо, що Україна отримає також винищувачі. Водночас Ріші Сунак не назвав жодних термінів. Ба більше, наголосив на необхідності короткострокової допомоги, а не довгострокової. Власне, винищувачі належать до останньої категорії.

Передача Україні винищувачів – питання часу. Наразі Ріші Сунак оголосив про перший етап. Мовиться про навчання українських пілотів. Вони опановуватимуть літаки західного зразка.

На це відреагував і сам Володимир Зеленський. Ось пряма мова: "Я не знав, що навчання на літаках Typhoon займає три роки. Давайте ми відправимо наших пілотів і вони навчаться за 2,5 року".

Тим часом Сунак розповів, коли до України привезуть танки Challenger 2. За його словами, бойові машини "будуть на полі бою за лічені тижні".

До слова, перед пресконференцією Сунак разом з Зеленським навідалися до військового об'єкта Bovington Camp у Дорсеті. Саме там наші захисники проходять навчання на танках Challenger 2.

Зеленський і Сунак зустрілися з українськими військовими / Фото ОП

Президент України Володимир Зеленський завітав до Букінгемського палацу. Зауважимо, що зустріч Зеленського з королем Чарльзом ІІІ раніше підтвердили представники королівської родини. Відзначимо, що британська монархія активно підтримує Україну та неодноразово публічно засуджувала російську агресію.

Зауважимо, що це перша їхня зустріч. У твітері королівської сім'ї зазначили, що спілкування Зеленського та Чарльза ІІІ відбулося у Букінгемському палаці.

Зустрівся з Королем Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Чарльзом ІІІ. Привітав із нещодавнім сходженням на престол і побажав миру та процвітання британському народові,
зазначив президент.


Зеленський зустрівся з королем Чарльзом ІІІ / Фото з твітера королівської сім'ї

Глава держави додав, що для нього честь бути першим українським президентом за всю історію українсько-британських відносин, якого своєю аудієнцією вшанував британський монарх.

"Вдячний Його Величності за теплий прийом і підтримку українських громадян, які знайшли прихисток від війни у Великій Британії", – підсумував президент.

Ми бачимо, як ці самі цінності піддаються нападу сьогодні в Україні в самий безсовісний спосіб. У позиції, яку ми займаємо тут, ми солідарні з усіма, хто протистоїть жорстокій агресії,
– заявляв Чарльз ІІІ у березні минулого року.

Відзначимо, що раніше з королем Чарльзом зустрічалася перша леді – Олена Зеленська. Тоді українська делегація прибула до Лондона, щоб ушанувати пам'ять покійної королеви Єлизавети II.


Олена Зеленська під час зустрічі з королем Чарльзом / фото ОП

Офіційні зустрічі Володимира Зеленського на такому високому рівню свідчать про потужну підтримку з боку Великої Британії. Візит президента України у Лондон може стати по-справжньому історичним, десь на рівні з поїздкою Зеленського у Вашингтон. Американці та британці дуже часто виступають зі спільною позицією, або ж прислухаються до думки один одного.

Наступною зупинкою президента Зеленського, швидше за все, стане Брюссель. Згідно з інформацією західних журналістів, Зеленський відвідає Європарламент, де з головної трибуни особисто звернеться до європейських депутатів.

Водночас президент України матиме змогу особисто поспілкуватися з лідерами 27 країн-членів ЄС. Таким чином, можна зробити висновок, що у питанні підтримки України, зокрема у частині постачань техніки та санкцій, варто очікувати чергових зрушень, які дозволять остаточно вибити окупантів та забезпечити повну поразку Росії у війні.