В останній день квітня стало відомо про завершення безпрецедентної таємної операції ізраїльської розвідувальної служби "Моссад". Агенти Ізраїлю примудрилися вивезти з Ірану величезний масив даних, який викриває зусилля Тегерану з розробки власної ядерної зброї, а також засекречення цієї інформації від усього світу. Угода про відмову Ірану від військової ядерної програми, яку країна уклала з державами-члени Ради Безпеки ООН, таким чином, була грубо порушена і тепер в Ірану з'явився реальний шанс знову загриміти під санкції.

Читайте також: Іран пригрозив відновленням своєї ядерної програми

"Гаряча" війна

Навряд чи це було простим збігом обставин: спочатку Ізраїль, як і обіцяв вустами своїх генералів, завдав потужного ракетного удару одразу по кількох цілях в Сирії – ця атака виявилася настільки серйозною, що в сусідній Туреччині сейсмографи зареєстрували землетрус силою в 2,5 бали за шкалою Ріхтера. Знищеними виявились: авіабаза під Дамаском, підземний завод із виробництва балістичних ракет, а також, що важливо – база однієї з мотопіхотних бригад армії сирійського уряду, де, як стало відомо, дислокувалися так звані "військові радники" з Ірану – тобто, іранські "їхтамнєти", які у великій кількості прибули до Сирії, аби разом зі своїми російськими попихачами воювати на боці Асада проти сирійського народу. Саме вони останнім часом почали все частіше з'являтися поблизу північних кордонів Ізраїлю, здійснюючи провокації, збираючи дані про ізраїльські військові об'єкти й навіть запускаючи на територію Ізраїлю свої безпілотники.

Тепер цієї бази просто немає, а Тегеран підраховує втрати та погрожує Ізраїлю страшною помстою. Але вже наступного дня ізраїльтяни завдали чергового удару: тепер не ракетами, а інформацією. Прем'єр Нетаньягу повідомив, що "Моссад" викрав з Ірану повну документацію про секретний ядерний проект "Амад".

Беньямін Нетаньягу заявив, що Іран брехав усьому світу про свої ядерні
Беньямін Нетаньягу заявив, що Іран брехав усьому світу про свої ядерні "активності"

Архів "на розвіс"

Насправді, навіть у низці гучних операцій, якими прославився "Моссад" протягом всієї ізраїльської історії, ця стала справді безпрецедентною. Агенти цієї спецслужби, діючи на власний ризик, у 1600 кілометрах від своєї країни знайшли, захопили та доправили до Ізраїлю повний архів іранського таємного проекту. Аби уявити: йдеться не про якісь копії, не про мікрофільми чи маленькі комп'ютерні флешки з великими масивами електронних даних – ні. "Моссадівці" поцупили з Ірану оригінали: 100 тисяч документів – папок із паперами, креслень, CD-дисків та іншого. Загальна вага – близько 500 кг.

Про те, що ядерна програма Ірану має військовий характер, Ізраїль повідомив світові, певно, найпершим. Саме з його подачі свого часу Америка й розпочала всю ту історію з санкціями, позаяк Іран як країна, що підписала Угоду про нерозповсюдження ядерної зброї, не мала права вести дослідження та підготовку до її створення – за це вона отримала величезні гроші на розвиток мирної ядерної енергетики. Але насправді – готувалася створити власну "ісламську бомбу". Все інше – брехня, підтасовки, свідоме введення в оману світової спільноти. Тож у виступі Нетаньягу цього разу не було нічого нового. Таке вже було.

Іран усі ці роки створював свою ядерну бомбу?
Іран усі ці роки створював свою ядерну бомбу? Ізраїль стверджує, що так

Проте, проблема полягає в тому, що викрадені та оприлюднені документи недвозначно доводять: Іран вчергове збрехав. Дані, які надав "Моссад", змальовують загальну та загалом логічну картину дій Ірану щодо приховування ядерної програми. Після того, як у 2015 році була підписана угода про її згортання, лише ізраїльтяни залишалися, м'яко кажучи, вельми скептичними стосовно Ірану – всі інші повірили, що все гаразд, Тегеран став "білий та пухнастий" і відмовився від створення ядерної бомби. Таким чином, "Моссад" більше не міг розраховувати на співробітництво з американськими чи європейськими колегами, для яких "іранське питання" було закритим. Таким чином, намагання перевірити, чи не махлюють іранці, ізраїльтяни могли робити виключно самі.

Читайте також: В Ірані назвали прем'єра Ізраїлю "безчесним брехуном" за його слова про ядерні розробки країни

Сьогодні відомо, що до виконання цієї задачі були залучені одразу кілька великих підрозділів ізраїльської розвідки. Одні займалися моніторингом, аналізом відкритих даних, а інші доправили агентів просто до Ірану, де їм довелося працювати на самоті, не розраховуючи на чиюсь підтримку, навіть на розвідку США.

Наприкінці минулого року в ізраїльських розвідників з'явилися перші дані про те, що військова ядерна програма "Амад" насправді не була згорнута, а лише втаємничена. Стало відомо, що її робочий архів перебазували на новий секретний об'єкт у Тегерані, про який міжнародні спостерігачі не здогадувалися. Інформація про це була відома лише кільком довіреним іранським військовим, а охорону бункера здійснював окремий підрозділ Корпусу Стражів ісламської революції.

Перші дані про розташування цього об'єкту "Моссад" отримав ще в лютому 2016 року. На визначення його локації та спостереження за ним пішло більше року, причому розробка велася водночас за двома напрямками: так званий "людський фактор", а також контроль за тим, аби іранці не підозрювали про спостереження – бо інакше б вони перевели архів у якесь інше місце.

Читайте також: Іран ніколи не повинен володіти ядерною зброєю, – Макрон

"А що про це скаже Кальтенбруннер?"

І от, кілька днів тому операцію було повністю завершено. За допомогою кількох підкуплених іранських вояків (суми підкупу не розголошувалися, але, швидше за все, вони були астрономічними), агенти "Моссада" просто вивезли весь архів з іранської столиці. Звичайно, легко казати "просто", коли все вже завершено... насправді – це пекельна робота.

Коли все скінчилося й архів опинився в Єрусалимі, глава "Моссада" Йосі Коен полетів до Вашингтону, де виклав звіт про операцію та про отримані дані союзникам – президентові США Дональду Трампу та главі ЦРУ Майку Помпео – нині він є Держсекретарем США. Насправді, всі ці дані – неабиякий подарунок особисто Трампові, бо саме він постійно стверджував, що ядерна угода з Іраном – погана, що її слід переглянути... тепер виявилося, що він має рацію, а от європейці, які весь час утримували його від перегляду угоди – помилялися.

Попередні висновки з наданих ізраїльтянами даних вже були зроблені. Як підкреслив Майк Помпео, можна стверджувати таке:

1. Військова ядерна програма Ірану не була згорнута, вона продовжує здійснюватися.

2. Іран розробив цілий проект для практичного отримання ядерних боєголовок.

3. Іран провів величезну роботу з приховання цієї програми від інспекторів МАГАТЕ.

4. Під час підписання угоди Іран приховав наявність військової складової, грубо порушивши умови домовленостей, а також самої Угоди про нерозповсюдження ядерної зброї.

5. Таємний проект "Амад", який почався ще в 2003 році, був реалізований паралельно з цивільним проектом та фактично містив одні й ті ж компоненти.

6. Іран продовжує вводити в оману міжнародне співтовариство та приховувати від контролю частину своїх ядерних об'єктів.

Інформація про те, що Іран створювати ядерну зброю, була подарунком для Трампа
Інформація про те, що Іран продовжує створювати ядерну зброю, була подарунком для Трампа, який вважає іранську ядерну угоду "найгіршою домовленістю у світі"

Американська преса стверджує, що, коли Тегеран помітив, зникнення архіву – там не одразу второпали, що ж насправді сталося. Але тепер, з публікацією цієї інформації, з виступом Нетаньягу – в Ірані зрозуміли, що трапилося й хто винен. Не зрозуміли лише, що тепер робити? Звичайно, з'явилися спростування, звинувачення й таке інше... але це – тільки порожнє коливання повітря, докази, які надали ізраїльтяни, не були спростовані досі фактично ні за жодним пунктом.

Читайте також: Трамп пригрозив одній з країн "великими проблемами"

Чому ж зазвичай небагатослівні ізраїльтяни вирішили раптом оприлюднити таку делікатну інформацію? Відомо ж, що в Ізраїлі діє правило: нічого не підтверджувати, нічого не спростовувати, хіба що – зробити декілька "витоків" для західної преси.

Знову ж таки: є побоювання, що, розкривши деталі проведеної операції, Ізраїль може поставити під удар власні джерела в Ірані, чия контррозвідка тепер буде просто землю носом рити, шукаючи зрадників. Далебі, Нетаньягу після розмови з міністрами свого кабінету, зголосився на публічний виступ.

Невдовзі ізраїльські спецслужби нададуть отримані матеріали не лише американцям, а й іншим країнам, які підписали угоду – ФРН, Франції, Італії, КНР, Великій Британії... і навіть Росії. І, звичайно, МАГАТЕ. Що з ними робитимуть ті, хто їх отримає – подивимося. Швидше за все, той же Кремль, який є союзником Ірану й, як підозрюють, добряче допоміг Тегеранові в створенні ядерної зброї, буде намагатися заплющити на все очі. Європейці, можливо, захочуть відмовчуватися. Америка може пережити справжній "інформаційний вибух", який Дональд Трамп, без сумніву, намагатиметься використати у власних цілях.

Одне можна сказати точно: "Моссад" вчергове продемонстрував свої справді дивовижні можливості та підтвердив репутацію кращої розвідки світу. В цьому знову переконалися всі й, у першу чергу – Іран.

Ізраїльський
Ізраїльський "Моссад" вважають однією з найпотужніших спецслужб світу

А у вівторок, 1 травня, коли Америка та багато країн світу святкували День міжнародної солідарності трудящих – Держдеп повідомив, що ознайомився з ядерним архівом, який надали ізраїльтяни, та підтвердив його цілковиту автентичність. Тож – тепер чекатимемо реакції.

Читайте також: Піар-хід для Трампа, – Le Monde про "докази" Ізраїлю щодо виробництва ядерної зброї Іраном