У Євросоюзі, як і в Україні, російська пропаганда працює на повну. Схема аналогічна – глядачами та читачами маніпулюють за допомогою фейкових сенсацій, які сіють страх, гнів і ненависть. Улюблена тема тамтешніх пропагандистів – мігранти. Вони, мовляв, тероризують жінок і дітей, а влада не може дати цьому ради.

Читайте також: В ЄС запрацювала комісія із протидії російській пропаганді

Найяскравішою вигадкою стала історія про 13-річну російську дівчинку, яку два роки тому нібито зґвалтували біженці у Берліні. І хоч як не спростовувала потоки дезінформації німецька поліція, вони не припинялися.

Такі новини видають навіть серйозні європейські ЗМІ. Але головний розповсюджувач фейків і пропаганди – мережа проплачених блогерів та тролів, які маскуються під звичайних європейців. Їх останні улюблені меседжі: "США – спонсор тероризму", "Євросоюз ось-ось розпадеться", "В Україні фашисти та неонацисти". Все частіше вони спекулюють на темі Волинської трагедії, розпалюючи ворожнечу між Україною та Польщею.

За всією цією інформаційною вакханалією стоять російські гроші. І їх Москва не шкодує.

Загалом Російська Федерація витрачає на інформаційне протистояння з усім світом. Ну, сума десь наближається до 1 мільярду доларів щороку,
– розповів заступник міністра інформполітики Дмитро Золотухін.

В ЄС визнають, що російська пропаганда загрожує безпеці Європи і все частіше говорять про це. Втім ЗМІ, які поширюють фейки, не блокують, бо це, мовляв, не демократично.

Читайте також: Заступник держсекретаря США пояснив, як боротися із "російською загрозою" в Інтернеті

"Ми повинні захищати нашу демократію, зокрема, перед загрозою фейкових новин, але при цьому, не вдаватися до заходів, які використовують у деспотичних державах", – зазначив генеральний секретар Репортерів без кордонів Крістоф Делуар.

Боротися з пропагандою намагаються уряди окремих країн Європи. Британія вирішила надати Польщі 5 мільйонів фунтів на протидію російській дезінформації у Центрально-східній Європі. У Молдові після усунення проросійського президента Ігоря Додона запрацював закон про боротьбу з фейками. У Франції законодавчо розчистити медіапростір пропонує сам президент.

Ми запровадимо жорсткіші вимоги щодо прозорості ресурсів, аби оприлюднити спонсорів та власників, що їх контролюють. А також зупинимо фінансові вливання у такий контент,
– заявив президент Франції Еммануель Макрон.

Російська пропаганда настільки стала турбувати європейців, що вперше в історії Рада ЄС і Європарламент виділили на боротьбу з нею бюджетні кошти – майже 1 мільйон євро щорічно.