Україна в розвитку світової науки

Кришталь: відкриття клітинного очищення (діалізу) я зробив ще 40 років тому. Але його значення стали розуміти лише двома останніми роками. Це важливо для кращого вивчення можливостей мозку людини, що наразі є дуже популярним у світі.

Клютінд: українські вчені здатні отримати найвищі світові нагороди за свої винаходи. Професор Кришталь є прикладом такого вченого. Але важливо не те, чи маєш ти премію, чи ні. Важливий винахід. Деякі із них розуміють не одразу, але за декілька років він стає універсальним.

Розвиток науки в Україні зараз

Клютінд: в Україні є видатні вчені найвищого рівня в будь-якій галузі. Вони гідні того, щоб Європейський Союз їх підтримував. Європейська наука не може бути повноцінною без українських вчених.

Для нас немає питання, чи можуть українські вчені отримати підтримку європейських колег. Ці витрати — вклад у розвиток європейської та світової науки.

Кришталь: ми маємо лише залишки світової науки в Україні. Чому кажу залишки: фінансування роботи вчених у нас іде за залишковим принципом. Саме за рахунок підтримки європейських колег ми можемо творити науку світового рівня.

Читайте також: Українські вчені розробили унікальні обігрівачі-килими

Реформи в науці

Кришталь: Зараз триває ряд реформ. І всі ми хочемо, аби ці реформи відбувалися швидше. Наука тут не є виключенням. Зараз завершується підготовка нового Закону "Про науку". Усе спрямовано на те, щоб її розвиток йшов швидше, аби вона долучилася до європейського процесу.

Проблема у тому, що всі наші спеціалісти світового рівня майже в повному складі тікають із батьківщини. Але ця ситуація зміниться лише в тому випадку, коли економіка в нашій країні піде вгору.

Клютінд: у Європі зацікавлені в інвестуванні в українську науку. Там давно зрозуміли, що витрати на цю сферу життя завжди повертаються сторицею. Нарешті це розуміють і в Україні.