Президент Зеленський попросив скликати позачергове засідання парламенту, щоб "розблокувати" його роботу. Принаймні, про це заявив представник глави держави у Верховній Раді та віцеспікер Ради Руслан Стефанчук. Річ у тім, що робота парламенту останнім часом полягає лише у розгляді поправок до законопроєкту про ринок землі.

Важливо: Заява Гончарука про відставку вже надійшла до Верховної Ради: документ

Для чого Зеленський скликав позачергове засідання Ради

Ще до появи інформації про позачергове засідання парламенту у ЗМІ ширились чутки про ймовірну відставку глави Кабміну Олексія Гончарука. Після того, як засідання Ради призначили на вечір 4 березня, в Офісі Президента підтвердили: до порядку денного попросили включити питання щодо розгляду декількох проєктів закону про уряд. А усі сумніви розвіялися вже після вечірнього засідання фракції "Слуги народу" 3 березня. Нардепи зустрічалися із президентом, а згодом підтвердили: і Гончарук, і більшість його міністрів 4 березня підуть у відставку.

Порядок денний парламенту, заявлений Верховною Радою

  1. Розгляд проєкту закону про схвалення рішення президента про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2020 році.
  2. Розгляд проєкту закону про внесення змін до закону України "Про національну безпеку України" щодо головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, видів і окремих родів військ.
  3. Розгляд проєкту закону про ратифікацію Рамкового договору між урядом України та урядом Франції щодо офіційної підтримки посилення морської безпеки та охорони.
  4. Розгляд проєкту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям закону "Про запобігання корупції" (друге читання).
  5. Розгляд питання про Кабінет Міністрів України;
  6. Розгляд питання про діяльність Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України, Національного антикорупційного бюро України, Офісу Генерального прокурора у сфері подолання корупції в Україні і зміцнення правопорядку.

Що про порядок денний розповів Стефанчук:

Він зауважив, що два питання, які винесли на порядок денний позачергового засідання Ради, стосуються розміщення іноземних військ в Україні та військових навчань. Також йтиметься про розмежування внутрішніх питань, пов’язаних із Генштабом і Міністерством оборони України.

Окрім того, нардепи, за словами Стефанчука, переглянуть питання, пов’язане з електронним декларуванням, оцінять дії уряду та заслухають правоохоронні органи.

Ротації в уряді

Прем’єр

Актуально: Відставка уряду Гончарука: успіхи і провали

Найбільше суперечливої інформації з'являлось щодо звільнень та призначень в уряді. Наразі відомо, що своїм кріслом поступиться очільник Кабміну Олексій Гончарук. Його обов'язки виконуватиме Денис Шмигаль, який може стати й повноцінним наступником, якщо його кандидатуру схвалить парламент.

Цікаво, що спочатку у ЗМІ з’явилась інформація про те, що він поступиться місцем "політику з чималим стажем" Сергію Тігіпку. Серед інших імовірних кандидатів називали такі імена: Валерій Хорошковський – український бізнесмен і політик, був віцепрем'єром часів Януковича та керівником СБУ; Арсен Аваков – теперішній міністр внутрішніх справ і Юрій Вітренко – директор розвитку бізнесу "Нафтогазу".

2 березня Олексій Гончарук скликав брифінг, на якому заявив: жодної заяви про відставку він не писав. Таку ж інформацію оприлюднив і спікер Верховної Ради Дмитро Разумков. Адже прем'єр-міністра призначає або звільняє Верховна Рада за поданням українського президента.

Однак вже вранці 4 березня фото заяви Гончарука на звільнення з'явилось у мережі. Документ від імені прем'єра надійшов до Верховної Ради, а комітет парламенту з питань організації держвлади рекомендував народним депутатам підтримати відставку Гончарука.

заява Гончарука Гончарук іде у відставку
Заява Гончарука на відставку/ фото з телеграм-каналу "правда Качури"

Актуально: Гончарук іде у відставку: що треба знати про скандал із заявою в суд

Кого ще можуть замінити у Кабміні

Окрім самого Гончарука, кадрові зміни торкнуться більшості міністерств. Окрім того, в уряді з'являться нові посади.

За попередньою інформацією, щонайменше 13 міністерств отримають нових очільників. Йдеться про:

  • Міністерство фінансів очолить Ігор Уманський;
  • Мінекономіки – Роман Жуковський;
  • Міністерство сільського господарства – Тимофій Милованов;
  • Міністерство розвитку громад і територій – Олексій Чернишов або Людмила Бугай;
  • Міністерство з реінтеграції – Олексій Резніков;
  • Міністерство охорони здоров’я – Ілля Ємець;
  • Міністерство спорту – Вадим Гутцайт;
  • Міноборони – Андрій Таран;
  • МЗС – Дмитро Кулеба;
  • Міністерство соцполітики – Марина Лазебна;
  • Міністерство ветеранів – Сергій Бессараб;
  • Міненергетики – Іван Плачков.

Буде призначений також новий міністр Кабінету Міністрів. Цю посаду замість Дмитра Дубілета може отримати Олег Немчінов.

З нових посад і призначень – віцепрем’єр з питань оборонної промисловості. Цей міністерський портфель можуть віддати Олегу Коростильову, керівнику Київського конструкторського бюро "Луч".

Увага! Не планують змінювати на посаді міністра юстиції Дениса Малюську, очільника Міністерства інфраструктури Владислава Криклія, міністра цифрової трансформації Михайла Федорова та главу Міністерства з питань молоді та культури Володимира Бородянського (однак міністерство спорту відокремлять). Залишиться на посаді і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Невідома доля Міністерства освіти і науки України. Теперішню його главу Ганну Новосад начебто збиралися залишити на посаді, однак вона сама нібито відмовляється працювати у новому уряді Шмигаля. Хто її замінить – поки невідомо.

Більше про ротації в уряді та майбутній склад Кабміну – читайте у матеріалі 24 каналу.

Що буде з Рябошапкою та Ситником

У Верховній Раді вже зібрали 180 (зі 150 необхідних) підписів за відставку генерального прокурора Руслана Рябошапки. Подання щодо висловлення недовіри Рябошапці подав нардеп від "Слуги народу" Максим Бужанський, він також ініціював збір підписів. Це питання можуть винести на розгляд парламенту 4 березня.

Однак після засідання фракції "Слуги народу" стало відомо, що питання звільнення Рябошапки не розглядатимуть, лише заслухають його звіт.

Щодо Ситника, то, за законодавством, звільнити його з посади можна лише, якщо є притягнення до кримінальної, а не адміністративної відповідальності. Тобто підстав, окрім політичних, для його звільнення з НАБУ нема.

Коли відбудеться позачергове засідання Ради

Парламент має зібратися на позачергове засідання ввечері 4 березня – о 16:00.

Ввечері 3 вересня відбулося засідання фракції "Слуга народу". На ньому був присутнім і Зеленський. На заході назвали імена, що можуть увійти до нового Кабміну.