Що відомо про ноту Росії щодо полонених моряків?

Читайте також: Поверніть дітей, – Зеленський звернувся до Путіна через полонених моряків

25 червня було останнім днем, коли Росія мала передати Україні 24 полонених моряків, згідно з рішенням Міжнародного трибуналу ООН з морського права. Натомість МЗС України отримало від МЗС Росії ноту про те, що Росія готова передати Україні моряків, якщо Київ дасть гарантії їхнього кримінального переслідування за російськими законами.

В МЗС України відповіли на цю ноту таке: "Вважаємо цю пропозицію Росії неприйнятною і такою, що загострює суперечку між Україною і Росією щодо імунітету воєнних кораблів". Там додали, що українська сторона вже поінформувала про це Міжнародний трибунал ООН з морського права, та вимагає від Росії без будь-яких подальших умов виконати рішення трибуналу і невідкладно звільнити моряків.

Що каже на це Зеленський?

"Я – президент України, нагадую всім, особливо панові Клімкіну, в очі не бачив нашу відповідь на ноту РФ. Бо пан Клімкін не вважає необхідним обговорювати такі питання з президентом України. А це питання безпеки країни, життя наших громадян. Це все є пріоритетом кожного президента, подобається він комусь, чи ні", – емоційно заявив на брифінгу Зеленський.

Він зауважив, що за словами спеціалістів, помічників та дипломатів, такі дії можуть поставити під загрозу повернення українських моряків.

Дізнайтеся, що загрожує Росії через відмову звільнити українських моряків

Я не розумію, чому, не порадившись зі мною, міністр робить твердження від України як від держави, коли це є компетенція президента. Хочу нагадати, що я несу особисту відповідальність за зовнішню політику України, за Конституцією,
– обурився глава держави.

Президент тепер вимагає від МЗС України пояснити його дії.

"Вчора був останній день, коли нам повинні були повернути наших моряків. У нас все є, право є, вирок є, моряків немає. Тому я готовий і хочу чіплятися за будь-що, щоб повернути хлопців додому", – додав Зеленський.

Як відреагував на слова президента Клімкін?

Міністерство закордонних справ відповіло на ноту РФ у межах своїх повноважень і додаткових погоджень із президентом щодо цього не потребувало. Таку позицію "Українській правді" озвучив керівник МЗС Павло Клімкін, реагуючи на різкі заяви президента Володимира Зеленського.

Читайте також: Рішення ухвалили давно, – Зеленський про повернення Росії до ПАРЄ

"Усі повноваження сформулювати таку ноту у нас як у Міністерства закордонних справ України були. Ця нота була в рамках нашого спілкування і нашої судової справи по міжнародному трибуналу", – запевнив міністр. І додав, що ця нота не містить якихось нових тверджень і лише фіксує міжнародно-правову позицію України без будь-яких "політичних моментів".

Додаткове погодження в цьому контексті – оскільки МЗС уповноважене вести й цю справу, і щодо міжнародного трибуналу, і щодо інших судів – нам не потрібне. І це наша позиція,
– наголосив Клімкін.

За його словами, нота МЗС України вимагає від Росії виконання рішення міжнародного трибуналу про звільнення українських моряків. А непорозуміння у цьому питання Клімкін готовий обговорити із президентом – "якщо він захоче".

Що вирішив Міжнародний трибунал щодо полонених українських моряків? 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення про те, що Росія повинна була протягом місяця звільнити 24 полонених українських моряків та повернути Україні 3 кораблі, захоплені в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року.

Проте Росія відмовилася виконувати рішення суду і не повернула Україні моряків у встановлені судом терміни. У президента РФ Володимира Путіна переконують, нібито "повноваження цього суду просто не поширюються на цю ситуацію".

Важливо! 28-29 червня про звільнення з полону українських моряків з Путіним говоритиме Трамп

Як українські моряки потрапили в російський полон? 25 листопада 2018 року українські військові планово прямували до порту Маріуполя. Цього дня російські прикордонники протаранили їхній буксир в Азовському морі. Опісля росіяни обстріляли українські судна, поранивши 3 моряків, та захопили 2 українські катери "Нікополь" і "Бердянськ" і буксир "Яни Капу". Разом з кораблями російські прикордонники захопили в полон 24 українських моряків.

Суд окупованого Криму заарештував усіх полонених моряків, звинувативши їх у "незаконному перетині кордону". З того моменту і до сьогодні полонених моряків утримують у слідчих ізоляторах Москви.