Очікується, що лідери країн зустрінуться у рамках 74-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка розпочнеться 17 вересня у Нью-Йорку. У ній також візьмуть участь лідери Венесуели, Франції, Південної Кореї, Казахстану, Лівії, Ірану та Іраку.

Читайте також: США можуть долучитися до нормандського формату: що це дасть Україні і Трампу

Президент України Володимир Зеленський вирушив з першим офіційним візитом у США 23 вересня, а уже 25 вересня він виступить перед учасниками сесії та вперше зустрінеться з президентом США Дональдом Трампом. За попередньою інформацією, розмова президентів триватиме щонайменше 45 хвилин.

Основною темою зустрічі Зеленського та Трампа стане питання безпеки та війна на Донбасі, також говоритимуть про залучення американських інвестицій в українську економіку, боротьбу з корупцією в Україні тощо.

На що сподіватися Україні?

Як зазначив очільник МЗС України Вадим Пристайко, у Трампа з Зеленським "буде велика годинна розмова". За його словами, якщо двом лідерам вдасться встановити порозуміння та пояснити одне одному майбутній розвиток двосторонніх відносин, це буде добрим результатом.

"Є цілий список проблем, який ми пройдемо зі США... Наприклад, нам потрібна енергетична безпека. Це – одне з питань, які обов'язково обговорять президенти", – уточнив Пристайко.

Читайте також: Є свої таємниці, – Пристайко про "український скандал" у США й розмову Трампа з Зеленським

Однак, як зазначив директор Інституту світової політики Микола Бєлєсков, це, швидше за все, не буде те, що прийнято називати класичними переговорами.

На полях Генасамблеї ООН зазвичай проводяться просто зустрічі: потиснули один одному руки, сфотографувалися, сказали якісь приємності. Звісно, тривалість розмови скаже багато, навіть якщо ми не дізнаємося деталі. Так, якщо це розтягнеться на годину-дві – може бути щось серйозне,
– пояснив експерт у коментарі 24 каналу.

Також Микола Бєлєсков додає: українці багато уваги приділяють цій зустрічі, хоча це не є виправдано. За його словами, Трампу Україна не цікава в принципі, передусім економічно. Однак експерт уточнив: це стосується безпосередньо американського лідера, а не політикуму країни загалом.

"Геополітично Трамп нас сприймає лише як проблему. Точніше – конфлікт України із Росією він бачить як перешкоду для того, щоб налагоджувати стосунки з РФ", – говорить Бєлєсков.

Тому, навіть якщо до кінця року Зеленський поїде до Вашингтона на повноцінні переговори у Білому домі, експерт сумнівається, що вони принесуть певну користь. Саме через таку позицію Трампа.

Водночас Україні зараз на американському напрямку варто звернути увагу на співпрацю з Конгресом. Адже там ще залишається значна підтримка, як серед демократів, так і серед республіканців. Тобто, за словами експерта, концентруватися варто, умовно кажучи, на взаєминах із бюрократією середньої ланки.

Це має більше перспектив, ніж якісь умовні переговори у Білому домі, які, я більше ніж впевнений, нічого не дадуть. Навіть якщо вони відбудуться завтра,
– резюмував експерт.

Читайте також: Генасамблея ООН внесла питання України до порядку денного: які країни голосували проти

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала у коментарі 24 каналу також зауважив, що наразі варто зважати і на те, що Америка готується до президентських виборів у 2020 році. Трампу не буде дуже легко переобратися. І американський лідер може використати у цій грі Україну, зокрема – президента Зеленського.

Щодо самої зустрічі, на думку експерта, вона буде більше ознайомчою.

Від того, наскільки будуть збігатися їхні, скажімо, енергетичні поля – дуже багато насправді залежить. Адже Трамп у цьому сенсі – людина досить специфічна: якщо йому не подобається співрозмовник, то тут вирішити щось буде досить проблематично. Тому з точки зору конкретних фактів чи результатів, моделювати ситуацію наразі дуже проблематично,
– пояснив експерт.

Тобто тут важливим є передусім особистісний характер: лише після того, як ми будемо розуміти, наскільки склалися чи не склалися особисті відносини у президентів, вже можна буде щось прогнозувати. Зараз результат напряму залежить від того, чи зможе Володимир Зеленський реально знайти спільну мову з Трампом.

Читайте також: Володимир Зеленський прибув до США для участі у Генасамблеї ООН

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Микола Капітоненко також зазначив 24 каналу: завтрашня зустріч двох лідерів навряд чи завершиться прийняттям певних рішень. Якби важливі рішення були підготовлені "на столі", тоді був би повноцінний візит до США, про який говорили одразу після виборів. А зустріч на полях Генасамблеї ООН – просто привід привітатися, протокольний захід, на який не варто покладати великих очікувань.

Сам Володимир Зеленський розповів представникам української громади у США, що очікує, що зустріч буде "предметною та потужною". "Україні потрібна підтримка Вашингтона", – наголосив він.

Чи вплине "український скандал" у США на зустріч?

Незадовго до першої зустрічі Зеленського з Трампом Україна несподівано опинилася у центрі скандалу, пов’язаного з майбутніми виборами президента США.

Так, 21 вересня стало відомо, що у липні під час телефонної розмови Дональд Трамп нібито пообіцяв Володимиру Зеленському, що стосунки між країнами покращаться, якщо Україна поновить розслідування у справі газової компанії "Burisma". До цього причетний син головного суперника Трампа на президентських виборах Джо Байдена, Гантер Байден. Розслідування справи може негативно вплинути на рейтинг суперника Трампа, що вважають втручанням у президентські перегони.

Читайте також: Український скандал у США: що пишуть про це західні медіа

У Конгресі також знайшли зв'язок між телефонною розмовою Трампа з Зеленським і затримкою у видачі військової допомоги для України. Штати обіцяли надати її ще кілька місяців тому, проте отримали ми її лише минулого тижня. Таким чином Трамп міг тиснути на президента України.

Тож цілком ймовірно, що цей скандал позначиться на завтрашній розмові двох лідерів.

Микола Капітоненко пояснив: про це зараз забагато говорять і пишуть, а в Сполучених Штатах все сприймається крізь призму того, що публікують медіа. Однак, за словами експерта, варто сподіватися, що Зеленському вдасться мінімізувати цю тему в розмові і все ж таки зосередитися на більш змістовних питаннях двосторонніх відносин.

Також, за словами експерта, для українського лідера наразі краще уникати теми скандалу.

Взагалі тема для України і для українського керівництва не така, яка може створити виграш – лише ризики. Тому я думаю, що Зеленський утримається від конкретики, від якихось цитат,
– зазначив Капітоненко.

Що кажуть у Штатах?

В цілому у США очікують, що президенти обговорять питання безпеки, зокрема протистояння агресії Росії, і ця зустріч стане початком позитивних взаємин між американським та українським лідерами.

Так, тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор зазначив, що основною темою розмови Зеленського і Трампа стане безпекова допомога Києву.

Для США важливо бути спроможними підтримати Україну в її захисті від російської агресії. Це важливий компонент, який, безумовно, буде обговорюватися. Президент Зеленський зробив це своїм головним пріоритетом,
– сказав він.

Також він додав, що важливою темою під час зустрічі президентів стане протидія корупції в Україні: "Це важливо для України, це важливо для Європи і це важливо для Сполучених Штатів, щоб Україна приборкала корупцію". Дипломат упевнений в тому, що Дональд Трамп зацікавлений у цьому також.

Що відомо про комунікацію між Зеленським і Трампом?Наприкінці липня Трамп і Зеленський провели розмову телефоном, обговоривши співпрацю між державами. Ця розмова лідерів України та США була другою. Вперше Дональд Трамп зателефонував Зеленському після перемоги останнього на президентських виборах.

Український гарант своєю чергою одразу після своєї інавгурації висловив бажання зустрітися з Трампом. Тоді він назвав США "потужним і дуже серйозним партнером для України, передусім, у подоланні агресії Росії". Трамп тоді запросив Зеленського відвідати Вашингтон з офіційним візитом.