Німецький політичний істеблішмент відреагував на його результат по-різному: якщо федеральний уряд висловився досить стримано, то депутати правлячої коаліції були жорсткі у коментарях, пише кореспондент Der Spiegel.

До прикладу, міністр закордонних справ Зігмар Габріель вважає, що Туреччина ще може вступити до ЄС, але якщо Ердоган "буде реалізовувати свою вимогу повернути смертну кару, це стане кінцем мрії про Європу". Голова комітету Бундестагу у закордонних справах Норберт Реттген виступив "за" скасування переговорів з можливістю їх відновлення", зазначає автор.

Читайте також: Після відновлення смертної кари Туреччина може забути про членство в ЄС, – Брюссель

Однак не всі представники Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) і Християнсько-демократичного союзу (ХДС) виявилися настільки дипломатичні, йдеться далі. Глава фракції СДПН Томас Опперманн назвав референдум "поганим результатом як для Європи, так і для Туреччини". "Своїми діями проти політичних супротивників після спроби путчу Ердоган розпрощався зі схваленням від Європи. Тим більше, референдум дає йому ще більше автократичної влади", – висловився політик.

Відтепер двері для вступу в Євросоюз остаточно закрилися, а в наданні фінансової допомоги Туреччини для її наближення до європейських стандартів більш немає необхідності,
– заявила віце-голова ХДС Юлія Клекнер виданню Huffington Post.

Глава Вільної демократичної партії (ВДП) Крістіан Лінднер також вважає, що "країна з подібною конституцією буде суперечити європейським цінностям".

Тим часом німецькі "Ліві" і "Зелені" хочуть зробити висновки щодо співпраці з Туреччиною у військовій сфері: на їхню думку, Німеччині необхідно вивести всіх своїх військовослужбовців з турецької авіабази Інджірлік і зупинити всі поставки озброєнь партнеру по НАТО, йдеться в статті.

Читайте також: Референдум в Туреччині – лише початок? Або Що чекати Європі, Україні і НАТО

Нагадаємо, в Туреччині відбувся історичний референдум. Він може суттєво розширити повноваження президента Ердогана. Зокрема, пропонується скасувати посаду прем'єр-міністра, збільшити кількість депутатів парламенту і внести зміни в судову систему, а Ердоган зможе залишатися при владі до 2029 року.