Президент Віктор Янукович підписав його 8 серпня 2012 року. Автори законопроекту - народні депутати Вадим Колесніченко та Сергій Ківалов.
Згідно з документом, державною мовою залишалася українська, проте закон дозволив суттєво розширити використання регіональних мов, при умові що чисельність нацменшин перевищує 10% населення окремого регіону. Йшла мова про 18 мов.
Відповідно, до закону, громадяни, які проживали на території де функціонувала мова меншин, зобов’язані використовувати та розвивати регіональну мову. Законопроект порушував Конституцію України та по своїй суті підривав конституційний лад.
Через це "мовний закон" викликав масові протести у здебільшого західних та центральних областях. Його розцінили як антиукраїнський. 23 лютого 2014 року, на хвилі Революції гідності Верховна рада зібрала екстрене засідання та скасувала закон Колесніченка-Ківалова.
За його відміну проголосували 232 народні депутати. Та досі на документі так і не стоїть підпис президента, тож мовний закон продовжує діяти. Права російськомовного населення України захищені.