Чому післязбиральні втрати такі високі
Причиною високих втрат є відсутність належним чином обладнаних сховищ для зберігання, повідомляє 24 Канал із посиланням на звіт Мінагрополітики. Високі післязбиральні втрати – одна зі слабких сторін українського сектору свіжих овочів та фруктів.
Дивіться також Здорожчала на 170% за рік: чому картопля нині така дорога
Зверніть увагу! У звіті повідомляють, що розвиток плодоовочевого сектору може стати потужним інструментом для відновлення економіки та розвитку сільських територій. Однак, його стримують низький рівень механізації, порівнюючи з ЄС, брак сховищ, відсутність необхідних сертифікатів для експорту в ЄС у малих та середніх господарств і обмежений доступ до ринків збуту.
Іншою важливою слабкою сферою є високі показники післязбиральних втрат плодоовочевої продукції (40-60% післязбиральних відходів) через відсутність належним чином обладнаних сховищ, що може бути вирішено шляхом просування логістики холодного ланцюга як післязбиральних потужностей.
Важливо! Що стосується продажу вироблених фруктів та овочів, малі та середні фермерські господарствачасто не мають необхідних сертифікатів для експорту до країн ЄС, а також постійного доступу до ринку, а саме зв'язку з численними ринковими каналами, що дозволяє перейти від місцевих ринків під відкритим небом до роботи з трейдерами, які можуть з'єднати виробників з ринками з вищою вартістю.
Додаткові проблеми створила повномасштабна агресія з боку Росії, яка знищила третину запасів прісної води в Україні. Значні території заміновано, особливо в регіонах, де традиційно вирощували овочі. Загальні втрати агросектору перевищують 80 мільярдів доларів, що майже дорівнює середньорічному ВВП України за 2011 – 2021 роки (102 мільярди доларів).