Вдень 30-го серпня Володимир Ленін провів мітинг на заводі Міхельсона у Москві. Коли вождь світового пролетаріату виходив з приміщення, у нього кілька разів вистрелили. По гарячих слідах було затримано есерку Фанні Каплан, пораненого Ілліча негайно прооперували.

Затримана терористка Каплан одразу ж викликала величезну кількість запитань. По-перше, як могла практично сліпа жінка тричі прицільно вистрелити і попасти в Леніна? По-друге — чому кулі, які попали в Леніна, не підходили до пістолета моделі Браунінг, вилученого у Каплан?

Втім, революційні чекісти на такі дрібниці особливої уваги не звертали. Каплан на допиті визнала свою провину і заявила, що хотіла вбити Леніна через те, що вважала його зрадником ідей соціалізму.

Того ж таки 30 серпня, тільки зранку у Петрограді було застрелено керівника місцевої Надзвичайної комісії Соломона Уріцкого. Разом із замахом на Леніна більшовики отримали підстави почати так званий "червоний терор" — масове знищення соціальних груп, яких більшовики оголосили класовими ворогами.

Жертвами "червоного терору" стали 140 тисяч людей. Серед інших, від рук більшовиків загинув останній російський імператор з родиною, безліч колишніх царських високопосадовців, а також — інтелігенція, священики та політичні противники більшовиків.