Така заява пролунала під час засідання форуму ОБСЄ зі співробітництва в галузі безпеки у Відні. Зробив її заступник постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський, передає Укрінформ.
Зверніть увагу! Що буде далі із катером "Нікополь" та буксиром "Яни Капу", які захоплювала Росія
Так, він звернув увагу делегацій на результати балістичної експертизи пошкоджень, яких зазнали три українські кораблі внаслідок вищезазначеної атаки Росії. Цю експертизу змогли провести українські фахівці після того, як Росія в листопаді 2019 року повернула Україні судна.
Пробоїна у бронетанковому катері "Бердянськ" виникла в результаті прямого влучання бронебійним снарядом, випущеним з ударного вертольота Ка-52 ВМФ Росії,
– наголосив Лоссовський.
Він додав, що ці докази "чітко підтверджують агресивний та незаконний характер дій, які Росія здійснила в Чорному морі в листопаді 2018 року".
Щодо інших двох кораблів ("Яни Капу" та "Нікополь"), то їх відправили на завод для ремонту.
За словами Лоссовського, українська делегація раніше вже надавала Форуму ОБСЄ з безпекового співробітництва детальну інформацію про серйозні пошкодження та факти мародерства, які здійснювала Росія на захоплених катерах.
Детальніше! В якому стані Росія повернула військові кораблі: Україна надала ОБСЄ фотодокази
На початку лютого Україна завершила балістичну експертизу малого броньованого артилерійського катера "Бердянськ". Українські фахівці встановили, що внаслідок атаки Кремля судно отримало 6 пробоїн у районі ватерлінії та вище неї, а також численні механічні пошкодження верхньої палуби.
Загалом сума збитків від пошкоджень захоплених Росією українських кораблів становить щонайменше 55,5 мільйона гривень.
Що відомо про стан кораблів "Яни Капу", "Нікополь" і "Бердянськ"
Коли військові кораблі поверталися до України, командувач Військово-морськими силами України Ігор Воронченко наголошував, що росіяни їх угробили настільки, що вони не могли йти своїм ходом – "познімали навіть плафони, розетки та унітази".
Згодом колишній військовий прокурор Анатолій Матіос опублікував результати перевірки після їхнього повернення. Відповідно до документу, росіяни передали Україні судна не лише без деяких документів, озброєння, обладнання для радіозв’язку, а і навіть без вогнегасників, двигунів. Крім того, було пошкоджено й самі кораблі. Найбільше від мародертсва постраждав буксир "Яни Капу".
Згодом стало відомим, що морякам не повернули навіть хрестики та особисті речі. Країна-агресор, зі свого боку, переконує, що передала кораблі у нормальному стані та зі справною сантехнікою.
Захоплення та повернення українських кораблів і моряків: основне
25 листопада 2018 року у районі Керченської протоки прикордонний корабель Росії протаранив буксир українських військових. РФ звинуватила судна ВМС у тому, що вони неправомірно увійшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ і прямували до Керченської протоки.
Тоді ж агресор з обстрілами захопив 3 українські кораблі та взяв у полон 24 українських моряків (частин з них зазнали поранень). Їх згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО.
У травні 2019 року Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити полонених моряків і захоплені судна "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу". Проте це так і не відбулося.
7 вересня РФ та Україна провели обмін утримуваними особами, під час якого 24 військовополонені моряки повернулися додому.
Екіпаж захоплених кораблів / Інфографіка 24 каналу
18 листопада Росія таки повернула Україні військові кораблі у відкритому Чорному морі, а ввечері 20 листопада судна прибули до порту Очакова на Миколаївщині.
Росія переконувала, що передача кораблів ніяк не є пов'язаною з рішенням Міжнародного трибуналу ООН та запланованим на 9 січня самітом у нормандському форматі.
Радимо ознайомитися! Як захоплювали та повертали українські кораблі: хронологія агресії Росії у Керченській протоці