У чому особливості приватизації землі у воєнний час

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель" було внесено зміни до пп.5, п.27 розділу X Земельного кодексу України щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, розповів 24 Каналу адвокат Роман Титикало. Ця норма визначає, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Читайте також Парламент підтримав пропозиції президента до Закону щодо захисту інтересів власників паїв

Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом. Відтак, заборона приватизації не поширюється на земельні ділянки, на яких розташоване нерухоме майно та земельні ділянки, передані у користування до 01.01.2002 року.

Разом з тим, частиною 1 статті 81 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:

  • придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
  • безоплатної передачі із земель державної та комунальної власності;
  • приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
  • прийняття спадщини;
  • виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Роман Титикало

Адвокат, громадський діяч, партнер юридичної компанії MORIS

Тобто пряма заборона приватизації земель у воєнний час (пп. 5 п. 27 Перехідних положень Земельного Кодексу України) стосується саме безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (пункт "б" частини 1 статті 81 Земельного Кодексу). Однак, така заборона не розповсюджується на виділення в натурі (на місцевості) належної громадянину земельної частки (паю) (пункт "ґ" частини 1 статті 81 Земельного Кодексу), право на яку вже має громадянин на підставі сертифіката.

Своєю чергою, за словами Романа Титикала, власникам сертифікатів на земельну частку (пай) необхідно оформити право власності до 1 січня 2025 року. Такі вимоги передбачені статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Зверніть увагу! Законопроєктом №11150 від 04.04.2024 року такий строк продовжується до 1 січня 2028 року. Проте, станом сьогодні проєкт такого Закону повернутий з пропозиціями Президента України (ще не набрав законної сили).