Коли можна розірвати договір оренди землі
Часто договір оренди землі порушується однією зі сторін. Відповідно до Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду, пише "Земельний фонд України".
Читайте також Хто має платити податок на землю у 2024 році – власник, чи орендар
Договір можна розривати у разі:
- невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору,
- випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Підставами для такого розірвання може бути систематична несплата орендної плати.
Важливо Згідно законодавства договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
Отже, розірвати договір оренди землі можна саме у випадку систематичної несплати орендної плати (два та більше випадки), а порушення умов договору оренди в частині зобов'язання сплати орендної плати лише один раз не вважається систематичним і не може бути підставою для розірвання договору оренди.