Шахраї користуються простотою подачі заявки
“Візові посередники подають заявки на участь у лотереї і не повідомляють про це людям. Якщо заявка виграє, посередники отримують коди підтвердження і за кодовим підтвердженням - документи для подачі на імміграційну візу. А потім вимагають в осіб, які виграли, гроші за те, щоб передати їм ці документи”, - розповів генеральний консул США в Україні Генрі Хенд.
Аби взяти участь в лотереї, на сайті Держдепартаменту слід заповнити та надіслати електронну анкету. Шахраї користуються тим, що умови настільки прості та реєструють заяви від громадян.
“Якщо яка-небудь організація володіє даними людини та її фотографією, то вона може без її відома зареєструвати на нього заяву на участь у лотереї. Насправді на участь у лотереї потрібно мінімум інформації. Це прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце народження, контактні дані, поштову адресу, електронну адресу і такі ж дані про членів його сім'ї: дружина чоловік і діти до 21 року”, - розповів візовий консультант Олексій Ушаков.
Після реєстрації заявок вони отримують номери підтвердження, які присвоюються заявникам. А коли стають відомими результати лотереї, особа, яка виграла, не може ними скористатися, адже лише злочинці мають необхідні коди.
Громадяни України опиняються на гачку в злочинців
Злочинці, які мають номери підтвердження, виходять на зв'язок із сотнями громадян та вимагають підписувати контракти з виплатою до 15 тисяч доларів. Громадяни, які намагаються взяти участь в лотереї з розіграшу Green Card самостійно, через шахраїв втрачають таку можливість. Система видаляє всі дублікати електронних заявок, поданих однією особою.
Якщо ж громадяни, на яких вийшли шахраї, бажають скористатися можливістю виїхати до США, але бракує грошей, їм пропонують різні можливості. Наприклад, укласти фіктивний шлюб з людиною, яка хоче іммігрувати в США та володіє певною сумою. В окремих випадках громадянам пропонували розлучитися і укласти шлюб з тим, хто здатний платити.
“Вам дадуть за (оголошуються такі суми) 10-15 тисяч доларів реєстраційний номер, але це ще ні про що не говорить. Ще буде співбесіда... Тобто ніхто з шахраїв гарантії вам не дасть. Склад злочину - це саме шахрайство. Це 190 стаття Кримінального кодексу України”, - повідомила юрист-криміналіст Ганна Литвин.
Персональні дані в Україні дуже легко купити чи виманити
Щоб реєструвати заяви від імені громадян, шахраї використовують їхні персональні дані. В Україні їх легко купити в корумпованих чиновників, дістати в інтернеті чи виманити в самих громадян.
“Бази персональних даних в Україні дуже ненадійно зберігаються. Пропадають дані з паспортних столів, там є фотографії людей. І ці фотографії використовуються шахраями. Легко, доступно за певні гроші це все продається”, - каже юрист-криміналіст Ганна Литвин.
“Дуже поширене це на Західній Україні в гуртожитках, коли приходять там молоді хлопці або підприємці, які начебто допомагають заповнювати анкети для оформлення Green Card. І масово, починаючи з першого до дев’ятого поверху в гуртожитках ходять і всім студентам кажуть: “Заповніть, це ж тобі нічого не вартує”. Вони заповнюють ці анкети, збирають. А потім приходять до цих студентів і кажуть: “Так, ти виграв”. Знову ж та сама схема: або плати, або виходь заміж, або женися для того, щоб збільшити кількість тих людей, тобто тих, хто буде платити за цю Green Card”, - розповів директор ГО "Український інститут міжнародної політики" Ростислав Томенчук.
В МВС України розводять руками. В управлінні з боротьби з кіберзлочинністю нам повідомили, що скарги на шахраїв, які займаються посередництвом при оформленні Green Card, до них не надходили. Закрити інтернет-ресурси, які містять персональні дані, вони не можуть.
Вимагання грошей не припиняється і тоді, коли громадяни переїздять до США. Злочинці контролюють карту та номер соціального забезпечення іммігрантів та вимагають від них покрити витрати шахраїв при організації переїзду до США. Якщо платити відмовляються, родичам в Україні погрожують.
Щороку майже мільйон українців подають заявки, близько 6 тисяч виграють і лише від 2 до 3 тисяч отримують омріяні Green Card. Водночас американський Держдепартамент повідомляє: до 80% заявок, що надходять від громадян України, контролюються шахраями і тисячі громадян навіть не підозрюють, що їхніми даними грають в лотереї.