Про це повідомив прем'єр-міністр України Микола Азаров. "Забрали ліцензію у компанії Vanco, 2 роки нічого не робили на шельфі, а зараз Vanco висуває вимоги державі Україна - погасіть нам збитки ... а це теж мільярди гривень", - сказав він, виступаючи на зборах Національної академії наук у четвер у Києві.

Після цього прем`єр уточнив, що Міністерство юстиції України отримало доручення перевірити обгрунтованість таких претензій до України, можливість їх відхилення та уникнення штрафних санкцій.

"У чому сенс доручення Мін'юсту - краще поганий мир, ніж добра війна. Якщо в результаті доброї війни до України будуть застосовані санкції, я важко уявляю, як ми зможемо їх виконати", - сказав прем'єр на прес-конференції.

Як повідомлялося, напередодні, 12 травня Кабінет міністрів запропонував компанії Vanco Prykerchenska Ltd. (Британські Віргінські о-ви) укласти мирову угоду.

"У нас вже подані відповідні пропозиції. Вони вивчаються сторонами", - повідомив міністр юстиції Олександр Лавринович.

У грудні 2005 року уряд України оголосив конкурс на право укладання угоди про розподіл продукції (УРП), видобуток якої буде вестися на шельфі Чорного моря в межах Прикерченської нафтогазоносної ділянки.

Переможцем конкурсу у квітні 2006 року була визнана Vanco International, 100%-а дочірня компанія Vanco Energy Company (США). Процес узгодження проекту УРП тривав півтора року. Угода була підписана тільки 19 жовтня 2007 року.

Vanco International у жовтні 2007 року переуступила права та обов'язки за УРП компанії Vanco Prykerchenska, створеній у серпні 2007 року. Власниками Vanco Prykerchenska з рівними пайовими частками є Vanco International, DTEK Holdings Limited українського бізнесмена Ріната Ахметова, Shadowlight Investments Limited російського бізнесмена Євгена Новицького, а також компанія Integrum Technologies Limited.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища тоді на чолі з Василем Джарти 5 грудня 2007 видало Vanco Prykerchenska ліцензію на геологічне вивчення, дослідно-промисловий і промисловий видобуток нафти, газу і газоконденсату в межах Прикерченської ділянки.

Уряд Юлії Тимошенко в особі голови Мінприроди Георгія Філіпчука неодноразово піддавав критиці рішення про передачу Vanco Prykerchenska прав на освоєння ділянки загальною площею майже 13 тис. км.

Зокрема Мінприроди виявило низку порушень законодавства України, допущених у ході конкурсу на право укладання УРП, у процесі видачі Vanco Prykerchenska ліцензії, а також факти порушення Vanco International деяких положень УРП.

Наказом від 25 квітня 2008 року Мінприроди анулювало ліцензію, видану Vanco Prykerchenska. Крім того, Кабмін вирішив вийти з угоди з Vanco International. Таке рішення було оформлено розпорядженням уряду № 740-р від 21 травня 2008, яким зокрема, було скасовано інше розпорядження про схвалення проекту УРП.

При цьому екс-президент України Віктор Ющенко зажадав від уряду призупинити дію рішення про анулювання ліцензії і продовжити переговори з інвестором, однак Кабмін не почув його порадою.

У свою чергу, Vanсo звернулася в міжнародний арбітраж, одночасно продовжуючи робити уряду пропозиції про відновлення співпраці в рамках УРП. Зокрема, в жовтні 2009 року компанія офіційно надала на розгляд Кабміну робочу програму і бюджет у розмірі $57 млн для реалізації першого етапу розробки Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря в 2010 році, як це і передбачено угодою.

Аналогічну програму компанія представляла і на 2008 рік, але уряд Ю. Тимошенко проігнорував цю пропозицію.

Загальна площа Прикерченської нафтогазоносної ділянки 12,96 тис. кв. км. Глибина моря в його межах - від 70 до більш ніж 2 тис. м. Щільність ресурсів вуглеводнів (Д + С2 + С3), за попередніми українськими оцінками, становить 30 тис. тонн умовного палива на 1 кв. км, а їх загальний обсяг оцінюється в 10,8 млрд куб. м. Буріння на території ділянки не проводилося.