У цій цифрі заховані сотні різних послуг та сервісів, зазначає 24 Канал. До того ж комісії банкам сплачують не тільки прості українці, але й компанії.
Читайте також Унеможливлення спекуляцій та штрафи: Нацбанк назвав головні вимоги до обміну іноземних валют
При цьому найвищі показники такого заробітку демонструють саме банки, послугами яких користуються найбільше людей. Так, понад 60% із загального комісійного доходу отримали 4 великі фінустанови, які обслуговують 3 з 4 карток українців.
І це навряд чи співпадіння. За останні роки більшість банків значно змінили тарифи на обслуговування карток. Відтак послуги, що колись були безкоштовними, тепер вимагають сплати комісії. Покласти на картку гроші в терміналі чи касі, переказати кошти другу, сплатити ту саму комуналку або навіть просто поповнити мобільний рахунок – за все це тепер доводиться платити.
При цьому банкіри запевняють: обслуговування інфраструктури вартує грошей, співробітникам потрібно платити зарплату, отже, комісія – вимушений захід. Частка істини в цих словах є, але якщо гроші беруть на покриття витрат, звідки взялися 50 мільярдів прибутку?
Безкоштовних послуг стає все менше
Аналіз пропозицій найбільших українських банків показує, що безкоштовних послуг стає все менше. Поки що доволі легко можна знайти фінустанову, що випустить картку безоплатно. Але вже майже неможливо натрапити на банк з безкоштовною сплатою комуналки – за цю послугу беруть комісію близько 1%. Стільки ж у середньому коштує зняття готівки у власних банкоматах фінустанов.
За переказ коштів на рахунки IBAN часто доводиться платити від кількох десятих до 1% від суми. Все рідше можна зустріти й поповнення карткового рахунку без комісії: деякі великі банки беруть за цю послугу гроші навіть у власних терміналах.
Багато банків стягують комісії за зняття готівки у банкоматах та інші послуги / Фото Unsplash
До цього слід додати ще й плату за відправку SMS-повідомлень – близько 25 гривень, а також комісію за неактивний рахунок, яка становить від 20 до 100 гривень на місяць. Остання сама по собі не є рідкістю на ринку, проте окремі банки починають її стягувати вже через місяць після повної відсутності активності у користуванні карткою. Хоча більшість фінустанов все ж більш терпляча й дає “сплячим” клієнтам до пів року.
Іншими словами, користування звичайною платіжною карткою, навіть не кредиткою, стає таким собі квестом. Щоб не платити банку сотні гривень комісії щомісяця, слід бути дуже уважним та відслідковувати усі тарифи, які до того ж достатньо регулярно оновлюються.
Як уникнути зайвих витрат та отримати бонуси
Навіть за таких умов серед українських банків є й цілком вигідні пропозиції. Користування картками таких фінустанов не тільки не буде бити по кишеню, а ще й дозволить заробити. Здебільшого таку лояльність проявляють невеликі банки, адже вони вимушені конкурувати з гігантами: за даними НБУ, 20 найбільших українських банків контролюють 98% карткового ринку.
Наприклад, картка UnexSmart, яку пропонує невеликий Юнекс Банк, що належить двом чехам – Томашу Фіалі та Івану Світеку, випускається безкоштовно та не має ніяких абонплат. Її можна поповнити без комісії у двох найбільших мережах платіжних терміналів, а також зняти готівку в банкоматах та касах банку без будь-яких додаткових стягнень.
У застосунку банку карткою без комісії можна поповнити мобільний та сплатити комунальні послуги. Тут не беруть плати за переказ коштів у межах банку, а надіслати гроші на картку в іншому банку коштує лише 0,5%. Та й цього можна уникнути, якщо провести переказ на IBAN-рахунок – така операція є безкоштовною.
Юнекс Банк пропонує вигідні умови користування карткою / Фото Юнекс
При цьому банк нараховує на залишок власних коштів відсотки – до 8% річних, що на сьогодні є великою рідкістю. Також можна отримати кешбек на усі розрахункові операції. Його розмір скромний – 1%, зате бонус нараховується майже на всі покупки, а не тільки на обрані категорії.
Кешбек не треба щомісяця активувати – достатньо зробити це лише один раз. А максимальна сума, яку можна отримати, взагалі ніяк не обмежена. До того ж кешбек нараховується навіть на дуже малі покупки – від 1 гривні.
Тож українці все ж можуть знайти справді непогані карткові пропозиції та перестати витрачати гроші на найпростіші банківські послуги. Й це не так важко зробити, як може здатися. Адже все більше банків пропонують можливість відкривати картки віддалено, не відвідуючи відділення.
Для цього достатньо лише смартфона із встановленим застосунком Дія. Віртуальна картка буде готова за кілька хвилин, її легко додати до гаманця Google Pay або Apple Pay та користуватися, як звичайною пластиковою. Саме за такою моделлю випускає миттєві картки Юнекс.
Невеликі банки не поступаються фінансовим гігантам й в інших сервісах. У них теж є застосунки, що дозволяють зручно та швидко переказувати кошти, контролювати витрати, блокувати картку за потреби, замовляти кредити та керувати лімітами. Такі картки так само приймаються за кордоном. А у більшості випадків у невеликому банку навіть курс для покупок за межами України буде приємнішим.