"Беркут", який забезпечує громадський порядок
Саме в момент, коли стягувалися війська до Майдану, під приводом повідомлень про замінування закрили три центральні станції метро. Протестувальники зустрічали військових в амуніції у касках та сповнені рішучості.
Максимально толерантне та коректне ставлення до громадян. Незважаючи на те, що їм намагались протидіяти визначені сили, деякі громадяни з цих завалів, так званих барикад, працівники міліції максимально старались зробити так, щоб ніхто з присутніх не постраждав, - каже в.о. начальника ГУ МВС України у місті Києві Валерій Мазан.
"Підрозділи міліції швидкого реагування "Беркут" нараховують 3200 працівників міліції. І якщо брати загальну кількість внутрішніх військ, то це близько 30 тисяч. Близько 7 тисяч сьогодні прибуло до міста Києва і таким чином близько 10 тисяч спеціальних підрозділів, які виконують функції для роботи з масовими заходами", - повідомив начальник ГУ МВС України в м. Києві (2005–2010 рр.) Віталій Ярема.
Майдан тримають в облозі та забезпечують громадський порядок майже 6 тисяч правоохоронців, кажуть в МВС. Це міліція, "Беркут" та військовослужбовці внутрішніх військ. Додаткові сили підтягнули з 20 областей України: не лише зі сходу та півдня, але і з Львівщини та Закарпаття. Щоправда, скільки саме правоохоронців привезли у столицю, у МВС не повідомляють: службова таємниця.
Можна й меншими засобами, як це робиться в країнах Євросоюзу, де застосовують важку техніку й інші, але ви знаєте, що ми намагаємося мінімально застосовувати силу, - заявив Олег Матвейцов з управління масових та спортивних заходів Департаменту громадської безпеки МВС.
"Основна маса бійців спецпідрозділів "Ягуар", "Тигр", "Барс" тільки недавно стала контрактниками. І там основна маса – це строкова служба. А в "Беркут" брали тільки тих, хто прослужив в міліції мінімум 2 роки, пояснює генерал-майор, колишній керівник київського "Беркуту" Анатолій Куликов.
Без сну і їжі на барикадах
Ті, хто впритул спостерігає за життям Майдану, бачать людське обличчя протесту. Активісти людей у формі прикрашають квітами, пригощають чаєм та канапками, гріються разом біля вогнищ. Ці правоохоронці кажуть, що не підуть проти людей.
Є інформація, що спецпризначенців та військових, яких позвозили до Києва, не годують і не випускають з автобусів.
Оці останні вісім днів до цих подій не спали, не досипали, не доїдали, бувало, по 2, по 3 дні, - скаржиться генерал-майор, колишній керівник київського "Беркуту" Анатолій Куликов.
“Забезпечується триразове харчування, також міняється білизна, натільна, і ночують вони на околицях столиці, у санаторіях, в тому числі і відомчих. Чергування добове і міняються по 8-10 годин”, - коментує Матвейцов.
Пересування військ і підрозділів органів внутрішніх справ, харчування солдатів і міліціонерів – це, звичайно, додаткові витрати з бюджету. Велику суму тіньових коштів використовують для заохочення працівників, які приймають активну участь у боротьбі з маніфестантами. Міліціонерам, які брали участь у побитті студентів на Майдані, видали по 4 тисячі гривень, - каже Віталій Ярема.
Це було чергування, вони очікували, що можуть прийти мітингувальники, і тому були напоготові.
Хто відповість?
Дії "Беркуту" під час розгону мирного Майдану в ніч на тридцяте листопада засудили не лише міжнародні інституції, правозахисники, а й українські силовики. Деякі стверджують про незаконність цього формування.
“25 років, як існує цей "Беркут", всі нормативні, правові документи так і не врегульовані, і на сьогоднішній день дійсно не пройшов наказ про створення спецпідрозділу "Беркут", в Міністерстві юстиції він не зареєстрований. І у законі "Про міліцію" про нього ні слова”, - каже генерал армії України, Командуючий Внутрішніми військами Міністерства внутрішніх справ України (2005-2010 рр.) Олександр Кіхтенко.
Розбивати кийком голови - це кримінальний злочин. Ст. 36 Кримінального кодексу дає громадянам право на необхідну самооборону, а ст. 38 - затримувати злочинців в погонах, - нагадує експерт-криміналіст Антон Симкович.
"Це була зовсім не правоохоронна діяльність, це була кримінальна вакханалія. Міліція, або поліція може застосовувати силу, якщо є якась небезпека. І застосування спеціальних засобів, в тому числі гумових кийків, він теж має певні обмеження, наприклад, не можна бити людину по голові, по життєво важливих органах, тобто не можна бити по серцю, по статевих органах, по ключиці і так далі, так само не можна застосовувати силу проти жінок з явними ознаками вагітності, проти осіб літнього віку, осіб з явними ознаками інвалідності", - кримінолог Антон Симкович.
Події першого грудня на вулиці Банковій, коли курсантів строкової служби навіть без щитів закидали камінням, а потім виступив на перший план "Беркут" бив усіх підряд, деякі експерти називають спланованими заздалегідь.
Якщо ми порівняємо ці події, з тим, що відбувалося вночі: розблокування вулиці Грушевського, коли ми бачимо, що лави міліції, правоохоронних органів, вони просто відсували щитами відсували демонстрантів, все було дуже спокійно, і міліція без всякої зброї могла розчистити всю вулицю Грушевського, для прикладу, таке саме можна було зробити на Банковій, якби не треба була ця картинка для засобів масової інформації, можливо це була легалізація подальших дій примусових силових дій, які влада планувала, - говорить криміналіст Антон Симкович.