Журналісти сайту "24" спробували розібратися, що саме відбувається і у сесійній залі Верховної Ради, і поза стінами парламенту.

У вівторок, 10 листопада, народні депутати піднапружились і, зрештою, ухвалили п'ять із шести законопроектів, потрібних для запровадження безвізового режиму з Євросоюзом. Голосування за цей же пакет законопроектів парламентом був провалений ще 5 листопада. Це все при тому, що 9 листопада МЗС України мало відзвітувати перед європейськими партнерами про виконання безвізового плану. Однак, оскільки на цей день Україна в принципі не мала про що звітувати, Єврокомісія перенесла засідання щодо ухвалення рішення про подальшу долю безвізового режиму для українців.

З одного боку, це дещо збільшує шанси України на виконання всіх поставлених вимог. З іншого — всі потрібні документи потрібні не лише для галочки та можливості надати якийсь звіт ЄС. Це, в першу чергу, документальне затвердження частини тих реформ, про які всі так довго говорять.

Які закони ухвалив парламент

Більш-менш без проблем депутати підтримали п’ять законопроектів.

Законопроект № 2542а, яким визначається які правоохоронні органи розслідуватимуть різні типи кримінальних справ. Згідно нього СБУ буде займатися лише розслідуванням злочинів у сфері національної безпеки і оборони та терористичних актів. Питання ж розслідування злочинів, скоєних високопосадовцями першої-третьої категорії держслужбовців, суддями, прокурорами, співробітниками правоохоронних органів залишається у віданні Державного бюро розслідувань.

Законопроект № 3040 стосується діяльності Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів.

Проект № 2541а, який визначає перелік майна, що підлягає спеціальній конфіскації. Це можуть бути гроші, цінності та інше майно, передане особою, яка вчинила злочин, третій особі. Планується, що спеціальна конфіскація стосуватиметься тих, кого підозрюють у здійсненні, зокрема, корупційних правопорушень, відмивання коштів, тероризму та незаконного обігу наркотиків.

Законопроект № 2540а, який стосується арешту майна корупціонерів. Відповідно до закону, арешт допускається з метою спецконфіскаціі або рішення судом питання про речові докази, чи з метою конфіскації або відшкодування збитку. Цей законопроект допрацьовувався і зазнав певних правок, які можуть суперечити вимогам ЄС. Тобто цей бар’єр на шляху до безвізового режиму поки що не можна вважати усунутим

Законопроект № 3154 — про те, що оскарження рішень про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства має розглядатися судами невідкладно, був поки що прийнятий лише за основу.

Тепер тексти цих законів будуть спрямовані на експертну оцінку Євросоюзу і щойно це відбудеться, вони будуть негайно підписані спікером і направлені на підпис Президенту.

Які законопроекти ще треба прийняти

Найскандальнішим провалом голосування очікувано став законопроект № 3442, який передбачає внесення "антидискримінаційної" поправки до Трудового кодексу. Гарантію неможливості дискримінації за расовими, релігійними, статевими ознаками або сексуальної орієнтації депутати не можуть законодавчо забезпечити вже другий тиждень.

Це ж, між іншим, стосується і проекту № 1658, яким українцям пропонується 368 статей нового проекту Трудового кодексу. Без жодних натяків на дискримінацію співробітників за якими би то не було ознаками.

Разом з тим, за стінами парламенту вже починаються акції протесту громадських активістів, які наголошують на своїй позапартійності. Вони збираються під стінами парламенту і нагадують депутатам, що задля прийняття повного "безвізового" пакету потрібно ще трошки попрацювати. Окрім згаданих трудових антидискримінаційних гарантій лишається ще лише три законопроекти:

№ 3224, що стосується біометричних ID-карток європейського зразку, якими українцям мають замінити внутрішні паспорти.

№ 3171, щодо змін до Цивільного процесуального кодексу, які мають спростити українцям отримання свідоцтв про народження і смерть на тимчасово окупованих територіях.

№ 1776, який має позбавити недоторканності народних депутатів та суддів та полегшити процедуру притягнення їх до відповідальності.

І поки Президент обіцяє докласти всіх можливих зусиль для того, аби переконати учасників коаліції таки підтримати всі ці законопроекти, активісти планують нагадати їм про це і під час голосування. Обіцяють, що 12 листопада під парламентом має зібратися чимало людей із годинниками різних форм та розмірів. За їхньою задумкою, велика кількість годинників на площі біля ВР нагадуватиме, що час прийняття законів минає, втім, свідомі українці дуже не люблять марно втрачати час; ще більше їм не подобається, коли його крадуть разом із майбутнім.

Читайте також: Як українці їздитимуть за кордон без віз (Інфографіка)