В той час, коли зводили Вавилонську вежу, а в Єгипті тільки зароджувалась цивілізація в Україні, Румунії і Молдові вже жили трипільці, припадає це на часи енеоліту.
Їм належали найбільші поселення в Європі. Вони селились від Дніпра до Карпат, від Полісся до Чорного моря і Балканського півострова.
На горі Жупан, що за 10 кілометрів від Львова, археологи почали розкопки ще у 1980-х роках. І тільки зараз відкрили рештки трипільського житла — це дерев'яний каркас, обмазаний глиною.
Читайте також: Затоплене село Бакота: кримський клімат на Західній Україні
Хати трипільців були великі за розмірами, інколи навіть двоповерховими, мали свою ділянку для вогнища. Всі поселення будували спіраллю. Чому трипільці в певний період свого розвитку подались у гори достеменно невідомо.
Можливо це пов’язано із військово-політичною ситуацією, або радше були зміни в господарстві, менше уваги приділялось землеробству — більше тваринництву,
— припустив археолог Олександр Дяченко.
У трипільців існував ритуал, коли покидали домівки спалювали. І на цій горі мало все замести попелом, та археологи знайшли ще давніший шар поселення. Трипільці побудували свої домівки на похованнях більш ранньої культури лійчастої кераміки.
Лійчастою культурою зацікавились польські археологи, адже саме ці племена населяли центральну і північну Європу в часи енеоліту. Всі знайдені артефакти археологи передадуть до музеїв.