Річ у тім, що ці гарантій були порушені не лише у 2014 році, коли Росія вторглася у Крим та розв’язала війну на Донбасі, а ще раніше. Про це мовиться у повідомленні на сайті Офісу Президента.
Важливо Зеленський назвав ще 3 питання, які будуть на всеукраїнському опитуванні
Там також пригадали прикордонне протистояння у 2003 році в конфлікті навколо острова Тузла чи "газові війни". Це все теж загрожувало територіальній цілісності, а також було проявами економічного тиску для підкорення своїм власним інтересам України.
Світ не відреагував належним чином на такі порушення зобов’язань, які наростали з роками, призвівши в підсумку до прямої збройної агресії. Настільки відверте ігнорування безпекових зобов'язань перед Україною ставить під сумнів для будь-якої іншої держави світу вагу підписів і обіцянок представників держав-гарантів меморандуму,
– мовиться у повідомленні.
У Зеленського вважають, що зараз потрібна актуалізація положень Будапештського меморандуму, оскільки його подальше невиконання може заблокувати досягнення нових дипломатичних рішень у сфері глобальної безпеки.
"Саме тому президент Зеленський запропонував п’яте питання для загальнонаціонального опитування 25 жовтня щодо Будапештського меморандуму: "Чи потрібно Україні підняти сьогодні на міжнародному рівні питання: або всі підписанти меморандуму виконують взяті на себе зобов’язання, або ніхто?". Нашій державі потрібен мандат від народу для того, щоб звертатися до держав-підписантів Меморандуму щодо виконання їхніх зобов’язань", – пояснили в ОП.
Там вважають, що актуалізація положень Будапештського меморандуму може допомогти державі поновити втрачені від 2014 року можливості та створити значно міцніші переговорні позиції разом щодо Донецька, Луганська і Криму.