Стратегія лісорубів пов'язана із тим, що в разі реалізації інвестиційного проєкту на цій території лісу будуть заборонені вирубки лісу. Про це йдеться у розслідуванні, яке опублікувало видання "Обозреватель".

Читайте також Махінація на 500 мільйонів гривень: як Львів можуть залишити без великої земельної ділянки

Що криється за екогаслами

Як пишуть розслідувачі, агресивна антипіар-кампанія проти майбутнього запроєктованого туристично-рекреаційного комплексу розпочалася у 2017 році, через 5 місяців після затвердження містобудівної документації проєкту.

Паралельно, до Закарпатського окружного адмінсуду було подано позов трьома жителями с. Лопухів (Усть-Чорнянська селищна рада) Тячівський район Закарпатської області від Фабриція Василя Васильовича, Павлюка Валерія Йосиповича та Сойми Михайла Михайловича до Тячівської та Рахівської РДА. Сьогодні справа знаходиться у Верховному суді повторно та очікує дату розгляду справи, за касаційною скаргою позивачів, оскільки у грудні 2022 року восьмий апеляційний адміністративний суд повторно визнав детальний план чинним та таким, що відповідає законодавству України,
– йдеться у розслідуванні.

Абсурд в наступному: основна теза позивачів в тому, що майбутній курорт може завдати шкоди природі гірського масиву Свидовець. Все б нічого, якби панове позивачі самі не мали стосунку до лісовидобувної діяльності. Так, Павлюк значиться бенефіціаром ТзОВ "Брить", основним видом діяльності якого є "лісопильне та стругальне виробництво", також підприємство займається лісозаготівлями та наданням допоміжних послуг у лісовому господарстві. Про це свідчать попередні інтерв’ю чоловіка ЗМІ, в яких він не заперечує цю інформацію.

При цьому він же зауважував, що другий позивач Фабрицій є уповноваженою особою ПП "Яблуниця", що спеціалізується на лісозаготівлі та торгівлі деревиною, а Михайло Сойма є приватним підприємцем, діяльність якого також пов’язана з деревиною. Ба більше: кілька років тому до всіх трьох через порушення природоохоронного законодавства навіть позивалася екологічна служба.

Як зазначають журналісти, паралельно з початком судової тяганини у 2017 році бурхливу діяльність розгорнув рух "Вільний Свидовець", ініціатором якого є лівий французький фермер Орест Дель Соль.

Більше 20 років пан Дель Соль розвивав фермерську діяльність на Закарпатті: на своїй еко-фермі "Зелений Гай" випасав кіз, варив сир та робив бекон і ковбаси. А з 2017 року раптом різко почав захоплюватись політикою та закликати до бойкоту інвестпроєкту з будівництва курорту у Свидовці і навіть став "координатором Руху Free Svydovets", як представляють його не перший рік ЗМІ,
– пишуть журналісти.

До того ж, за інформацією ЗМІ, Дель Соль був членом європейського кооперативу Longo Mai, відомого своєю антикапіталістичною діяльністю. Цікавим є той факт, що рух "Вільний Свидовець" підтримують низка інших екологічних організацій в Україні, що з високою долею імовірності існують на європейські ґранти або й засновані за кордоном. Як розповідав Дель Соль, він та однодумці неодноразово зверталися до міжнародних організацій, а з 2017 року навіть почали влаштовувати паломництва на Свидовецький хребет. Хвиля невдоволення проти курорту піднялася завдяки їх медійному ресурсу та активності в соціальних мережах.

"Але віртуальний хайп, мабуть, головне, до чого вдаються екологи. Представники місцевих громад неодноразово запрошували їх до спільного обговорення екологічних проблем. Але були проігноровані", – зазначено в розслідуванні.

Зараз жителі високогірних громад готуються до наступного судового засідання. Бо інакше, як пояснити своїм дітям, чому не боролися за їхнє майбутнє? Адже Карпати – це перш за все люди, які потребують, зокрема економічної свободи.