За словами експертів, перш ніж зводити арку над 4-м енергоблоком, необхідно, зокрема, очистити територію від аварії та утилізувати відпрацьоване ядерне паливо з сусідніх реакторів. Його планували перевести у тимчасове сховище, зводити яке 7 років тому почав французький концерн Framatome.

“В результаті цього будівництва збудували щось таке, що виявилося непристосованим фактично до зберігання цього відпрацьованого палива. Потім було декілька років тяганини, з’ясування хто винен. Міжнародні донори намагалися розібратися, тобто фактично на 10 років цей процес затягнувся”, - каже кексперт Українського екологічного центру Юрій Урбанський.

Нове життя в старі проекти вдихнули 2007-го. Американці з Holtec International взялися за будівництво нового сховища для відпрацьованого ядерного палива. А зведення нового укриття над 4 енергоблоком ЧАЕС - так званого “конфайнмента” - довірили французькій компанії NOVARCO. Згідно плану, стометрова арка повинна з’явитися над саркофагом за 4 роки. Однак, зважаючи на унікальність робіт, дату можуть переглянути, - припускають експерти.

“Кожні якісь кроки, кожні етапи приносять свої сюрпризи і якісь неочікувані події. А якщо це помножити на нашу організованість, намагання, наприклад, поставити своїх підрядників, постійна ця кланова “боротьба за пиріг”, тобто можна очікувати, що навіть ці останні прогнози навряд чи будуть виправдані”, - зазначає Юрій Урбанський.

Зведення колосальної арки-укриття над саркофагом, за останніми даними, обійдеться майже у 900 мільйонів євро. При тому, що початковий кошторис був майже вдвічі меншим. Кажуть, проект подорожчав, бо збільшились вимоги до його безпеки. Однак для світової громадськості це позитивний знак.

“Зростання вартості побудови цього об’єкту показує, що дійсно є наміри і зобов’язання зробити все правильно і добре. Я думаю, що має продовжуватися діалог між урядом України та міжнародними партнерами щодо того, як можна розділити фінансування цього об’єкту”, - сказав голова Групи розвитку ООН Гелен Кларк.

Як не складеться, а обсудити усі можливі проблеми та перспективи убезпечення ЧАЕС всі зацікавлені зможуть вже наступного року. Тоді в Україні відбудеться міжнародна конференція, присвячена 25-м роковинам Чорнобильської катастрофи.