26 серпня Служба безпеки України затримала на Донеччині десятьох десантників 331 Костромського полку, які "випадково", за версією Кремля, "заблукали", перебуваючи на навчаннях поблизу українського кордону. Цей випадок чи не вперше похитнув віру російського суспільства в чесність свого військового командування щодо ситуації в Україні.

Родичі військових, які втратили зв'язок зі своїми синами та чоловіками, що офіційно перебували на навчаннях, обірвали телефонні дроти військових відомств та правозахисників. Перші тривожні дзвінки надходили з Кубані, Дагестану, Астрахані, Чечні, Ставропілля, Магнітогорська, Пскова.

Міноборони РФ впровадило соцпроект "Подзвони мамі"

На тлі чуток про участь російських солдатів у бойових діях в Україні Міноборони Росії судомно шукало заспокійливе для родичів військових. І в кінці серпня наказало воякам терміново "подзвонити мамі". Соціальний проект розробили спільно з операторами мобільного зв'язку Росії.

За програмою, військовослужбовцеві та його родині безкоштовно надають федеральні телефонні номери. Оператор "Подзвони мамі" в листуванні пояснив, якщо покриття російських стільникових мереж, хоч і слабке, але є на території України, тоді зв'язок із вояком можливий за умови певних налаштувань.

На противагу державній програмі "Подзвони мамі" Союз солдатських матерів Росії закликав матерів військових подзвонити своїм синам.

В Україну відправляють військові з'єднання з бойовим досвідом

Воювати в Україну відправляють військові з'єднання, що мають солідний бойовий досвід. Ті самі, сумно відомі, 331 Костромський парашутно-десантний і 1140 псковський артилерійський полки - одні з найбільш боєздатних з'єднань Російської армії. Бійці цих полків брали участь у всіх збройних конфліктах та війнах, які вела Росія: у миротворчій місії в Косово, двох чеченських війнах, конфлікті у Придністров'ї та Північній Осетії, війні з Грузією тощо.

Строковиків перед відправкою на війну переводять на контракт

Але одними лише перевіреними кадрами Міноборони Росії не обмежується й без докорів сумління заманює "необстріляних" строковиків на контракт. Мотивація - фінансова.

Як це зроблено на рівні держави. Формально, навіть тих, хто за покликом їде на Донбас їх вмовляють або якось підкуповують, або щось обіцяють, щоб вони підписали контракт.Тому формально вони числяться за контрактом. Ну, це такий, формальний і не завжди навіть юридично оформлений правильно, тому що контракти оформляються тільки через Генштаб, - розповіла відповідальний секретар Союзу комітетів солдатських матерів Росії Валентина Мельникова.

Мінімальний оклад контрактника у військових частинах спеціального призначення перевищує 40 тисяч рублів на місяць, командира взводу - 50 тисяч, роти - 66 тисяч, батальйону - 77 тисяч рублів. До окладу додаються надбавки за вислугу, за спеціальність, за старанність тощо. Крім того, раз на рік передбачена матеріальна допомога і тринадцята, її ще називають "президентська", зарплата в розмірі 20 окладів. Плюс - пільги, соціальне житло, іпотечна програма, харчування, пайок.

В Україні російський військовий за контрактом стає "добровольцем"

У так званих "закордонних відрядженнях" зарплата контрактника збільшується у 2-3 рази. Втім, молодим і недосвідченим строковикам не розказують про темну сторону такого контракту.

Справа в тому, що якщо вони там загинуть або потраплять у полон, будуть говорити, що ми їх не посилали, вони були у відпустці і самовільно пішли туди, це їх право, де проводити відпустку, - наголосив експерт ЗГР "За права людини", очолює відділ захисту прав військовослужбовців Дмитро Пислар.

На період так званих "навчань" контрактникам "малюють" довгострокову відпустку. Відтак довести на Батьківщині, що військовий помер або повернувся з поля бою калікою, виконуючи наказ тієї ж Батьківщини, - нереально. Отримати страхове відшкодування та компенсацію за травмування або загибель для російського військовослужбовця та його родини, - місія майже нездійсненна. Навіть живому та здоровому вояку, щоб отримати обіцяні виплати після ротації, важко довести факт участі у бойових діях на території України.

Міноборони РФ перетворення військових на "ополченців" не коментує

Інформацію про те, що російських військовослужбовців під виглядом добровольців відправляють на схід України, Міністерство оборони Росії називає чутками або взагалі не коментує.

Канал "24" отримав запис розповіді військового РФ, який воював на Донбасі

Хоча Міноборони Росії інформацію щодо перебування Костромських та Псковських десантників у статусі "ополченців" на сході України називає підступними та брехливими голосами ворожих ЗМІ, джерело, що бажає не розголошувати свого імені, передало нашій редакції аудіозапис не ворожого до Росії, а рідного їй. псковського десантника, який брав участь у бойових діях в Україні.

Посадили в ешелон нас в Іваново. Командир дивізії побудував перед ешелоном. Батюшка приїхав, водою полив. І командир дивізії сказав: от, десантники, вам належить виконання бойового завдання з ризиком для життя і здоров'я. Хто по якихось обставин боїться або не хоче - вийти крок з ладу - ніхто не вийшов.

Військові квитки забрали, телефони в ящики спеціальні. На техніці номери зафарбували, цю військову приналежність, - зізнався російський десантник воював на Донбасі у статусі "ополченець".

Десантник розповідає, ешелон зробив великий гак, перш ніж опинився в ростовському Таганрозі. Напряму з Іванова до Таганрога приблизно 1300 кілометрів, а військовий потяг задля замітання слідів подолав більше 4000 кілометрів.

Під'їжджаємо вже за Ростовом Таганрог. І нам кажуть знімайте тільняшки, піксельні форми. Кажуть, ви тепер не десантники. Дали тюремну форму, чорну. Це, все тепер, "ополченці" Донеччини. Щось зробили - я засміявся. А мені кажуть: "Смійтеся, смійтеся, тут по периметру 10-15 метрів 4 дні тому теж хлопці сміялися, зараз їх матері в цинку синів своїх везуть тіла, - пригадує "ополченець".

Цієї осені до війська РФ призвано майже 155 тис чоловіків

Сьогодні бути російським військовим - це щодня проходити плацом повз плакати “Честь, відвага, доблесть”, а потім зі знятими погонами та замальованими фарбою бортовими номерами таємно перетинати кордон сусідньої держави. Щоб там, без імені, без документів, без громадянства та без мундира випалювати землю та заливати її кров'ю.

Сьогодні бути російським військовим - це виконувати накази країни, яка не цінує та не рахує своїх солдатів. Країни, що без жодного докору сумління відмовляється від своїх загиблих, поранених і навіть здорових вояків.

Хочеться вірити, що для майже 200 тисяч хлопців, яких цієї осені призвали до лав російської армії, військова честь буде чимось більшим, ніж просто напис на плакаті.